Čeští záchranáři zůstanou v Nepálu o patnáct dní déle

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 13. 5. 2015 14:55
Po dalších otřesech, které Nepál zasáhly v úterý, se místní obyvatelé bojí vracet domů. Úřadům navíc začínají docházet nejnutnější humanitární potřeby.
Záchranné práce pokračují. Úterní zemětřesení mělo na svědomí 65 obětí.
Záchranné práce pokračují. Úterní zemětřesení mělo na svědomí 65 obětí. | Foto: Reuters

Káthmándú - Čeští zdravotníci a hasiči budou v Nepálu, který v poslední době postihlo několik zemětřesení, působit dalších 15 dní.

O prodloužení jejich pomoci rozhodla vláda. Asijská země Česko podle mluvčí hasičů Nicole Zaoralové žádala o prodloužení působení týmu o nejméně deset dnů.

V noci z pátku na sobotu má do zemětřesením poničené země odletět další letadlo s humanitární pomocí. Záchranářům poveze vybavení a zásoby.

Otřesy o síle 7,3 stupně si vyžádaly 65 mrtvých a na 2000 raněných. Dalších 17 lidí zemřelo v Indii. Následné otřesy bylo cítit ještě druhý den.

Nepálská armáda nasadila 400 vojáků do pátrání po americkém vrtulníku, který je od úterka pohřešován. Podle nových zpráv zřejmě spadl do řeky v oblasti vzdálené asi 80 kilometrů severovýchodně od Káthmándú.

Pentagon oznámil, že stroj byl zapojen do humanitárních operací a na palubě bylo šest amerických a dva nepálští vojáci. Před přerušením kontaktu si posádka stěžovala, že má problémy s palivem.

Lidé se bojí spát v domech

Úterní otřesy nejvíc postihly oblast mezi Káthmándú a Mount Everestem.

Sesutá půda na mnoha místech zablokovala přístupové cesty k horským vesnicím. Lidé jsou vyděšení a strávili noc pod širým nebem. Místním úřadům začínají docházet nejnutnější humanitární potřeby.

Nepál se přitom ještě nevzpamatoval ze zemětřesení o síle 7,8 stupně, které udeřilo 25. dubna a zabilo přes 8100 lidí.

Mezi záchranáři, kteří přijeli do Nepálu pomáhat po dubnových otřesech, jsou také Češi; po úterním zemětřesení jsou všichni v pořádku. V Nepálu je ještě asi 20 dalších Čechů a také ti jsou v pořádku, stejně jako Češi v Indii, informovaly české úřady.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Pražská policie prověřuje čtvrteční incident ve sněmovně, při kterém poslanec Volný fyzicky napadl jiného poslance, pro podezření z výtržnictví.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

Na Náměstí nezávislosti v Minsku před budovou vlády se upálil člověk. Záběry zveřejnil zpravodajský portál tut.by. Zatím není znám motiv činu, muž podle prvních zpráv zemřel.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na Bečvě. Pokud neuspějí, založí expertní tým.

Zdroj: ČTK
Další zprávy