Čeští záchranáři zůstanou v Nepálu o patnáct dní déle

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 13. 5. 2015 14:55
Po dalších otřesech, které Nepál zasáhly v úterý, se místní obyvatelé bojí vracet domů. Úřadům navíc začínají docházet nejnutnější humanitární potřeby.
Záchranné práce pokračují. Úterní zemětřesení mělo na svědomí 65 obětí.
Záchranné práce pokračují. Úterní zemětřesení mělo na svědomí 65 obětí. | Foto: Reuters

Káthmándú - Čeští zdravotníci a hasiči budou v Nepálu, který v poslední době postihlo několik zemětřesení, působit dalších 15 dní.

O prodloužení jejich pomoci rozhodla vláda. Asijská země Česko podle mluvčí hasičů Nicole Zaoralové žádala o prodloužení působení týmu o nejméně deset dnů.

V noci z pátku na sobotu má do zemětřesením poničené země odletět další letadlo s humanitární pomocí. Záchranářům poveze vybavení a zásoby.

Otřesy o síle 7,3 stupně si vyžádaly 65 mrtvých a na 2000 raněných. Dalších 17 lidí zemřelo v Indii. Následné otřesy bylo cítit ještě druhý den.

Nepálská armáda nasadila 400 vojáků do pátrání po americkém vrtulníku, který je od úterka pohřešován. Podle nových zpráv zřejmě spadl do řeky v oblasti vzdálené asi 80 kilometrů severovýchodně od Káthmándú.

Pentagon oznámil, že stroj byl zapojen do humanitárních operací a na palubě bylo šest amerických a dva nepálští vojáci. Před přerušením kontaktu si posádka stěžovala, že má problémy s palivem.

Lidé se bojí spát v domech

Úterní otřesy nejvíc postihly oblast mezi Káthmándú a Mount Everestem.

Sesutá půda na mnoha místech zablokovala přístupové cesty k horským vesnicím. Lidé jsou vyděšení a strávili noc pod širým nebem. Místním úřadům začínají docházet nejnutnější humanitární potřeby.

Nepál se přitom ještě nevzpamatoval ze zemětřesení o síle 7,8 stupně, které udeřilo 25. dubna a zabilo přes 8100 lidí.

Mezi záchranáři, kteří přijeli do Nepálu pomáhat po dubnových otřesech, jsou také Češi; po úterním zemětřesení jsou všichni v pořádku. V Nepálu je ještě asi 20 dalších Čechů a také ti jsou v pořádku, stejně jako Češi v Indii, informovaly české úřady.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Při útoku na severozápadě Kamerunu zemřelo 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti

Při útoku na vesnici Ntumbo na severozápadě Kamerunu přišlo o život alespoň 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti. S odvoláním na sdělení OSN o tom informoval zpravodajský server BBC. Útok se stal už v pátek a zatím se k němu nikdo nepřihlásil. Kamerunská vláda, která v regionu už několik let bojuje proti povstalcům, jakýkoli podíl na násilí odmítla.

James Nunan z Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) uvedl, že zavražděna byla mimo jiné těhotná žena a 14 dětí. Devíti z nich ještě nebylo ani pět let.

Hlavní opoziční strana Hnutí za obnovu Kamerunu (MRC) z útoku obvinila bezpečnostní složky a kamerunskou vládu. Kamerunská armáda obvinění odmítla.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Policie evakuuje desítky lidí z bytových domů kolem zábavního parku Mirakulum v Milovicích na Nymbursku, při výkopových pracích se našla letecká puma.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 20 minutami

V Brně se srazily dvě tramvaje, celkem pět zraněných

Pět lidí se zranilo při srážce dvou tramvají v Křížové ulici v Brně. Tři zranění skončili v nemocnici. Ulice je uzavřená, omezení se dotklo šesti linek městské hromadné dopravy, a to tramvajových 2, 5, 6 a autobusových 44, 82 a 84. V obou tramvajích cestovalo dohromady 200 lidí, řekl provozní ředitel brněnského dopravního podniku Jan Seitl. Dopravní podnik by podle něj chtěl obnovit provoz kolem 10:00. 

Další zprávy