Německu hrozí útok teroristů, v letadle našli rozbušku

Monika Horáková
18. 11. 2010 13:19
Útok by mohl být mířen na velká shromaždiště lidí, například oblíbené vánoční trhy

Berlín - Německé bezpečnostní složky mají pohotovost. Ve vybraných oblastech působí posílené hlídky. To vše kvůli varování, že do konce listopadu má Německo počítat s teroristickým útokem.

Podle informací v německých médiích jsou známy také regiony, které by se mohly stát terčem útoku s větší pravděpodobností než jiné části Německa. Nejpřísnější bezpečnostní opatření jsou z tohoto důvodu v Berlíně, Mnichově, Porúří a Hamburku.

Bezpečnostní experti se snaží předjímat, jak by takový útok mohl vypadat. Někteří připomínají události v Bombaji v roce 2008. Tehdy zde při bleskovém útoku na dva luxusní hotely zahynulo více než 160 osob. Teoretickým terčem útoku podle nich mohou být také velká shromaždiště lidí. Snad nejvíce se jich na přelomu listopadu a prosince schází na oblíbených vánočních trzích.

Podívejte se, jak si loni Indie připomínala první smutné výročí útoku:

Spolkový ministr vnitra Thomas de Maiziére vyzval obyvatele Německa k obezřetnosti: "Je zde důvod dělat si starosti, neexistuje však důvod k panice. Mezinárodní terorismus nemůže omezovat náš každodenní život," uvedl ministr podle serveru RTL.

Mezitím, co se ministr pokusil uklidnit německou veřejnost, byl výrazně zpožděn odlet letadla společnosti Air Berlin z Namibie. Policie našla v tašce určené k odbavení podezřelý balíček, který obsahoval rozbušku a časovač. Tašku se podařilo zachytit před odletem, ten tak byl zpožděn o několik hodin. Letadlo nakonec bez potíží absolvovalo svou trasu z Windhoeku do Mnichova.

Zvýšenou pozornost věnuje německá policie i nadále letištím, nádražím a státním hranicím.

Jak uvedla ČTK, podezřelé zásilky budí pozornost mezinárodního společenství především od konce října, kdy byl odhalen pokus poslat letecky dvě nálože z Jemenu do Spojených států. Balíčky byly zachyceny v Británii a ve Spojených arabských emirátech. K odeslání balíčků se 5. listopadu přihlásila jemenská odnož teroristické sítě Al-Káida.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Jaškin zakončil KHL na druhém místě produktivity i mezi střelci

Český útočník Dmitrij Jaškin z Dynama Moskva zakončil základní část KHL jako druhý nejproduktivnější hráč i druhý nejlepší střelec soutěže. V dnešním posledním zápase na ledě Dinama Minsk dal jeden gól, hostům to však na výhru nestačilo a prohráli 3:4.

Jaškin v 17. minutě zvyšoval na 3:1, ale Dynamo Moskva náskok neudrželo a po třech inkasovaných brankách ve druhé třetině prohrálo. Český útočník díky gólu uzavřel základní část s bilancí 31 branek a 32 přihrávek a udržel druhé místo v kanadském bodování i v tabulce střelců.

V produktivitě zaostal o dva body za spoluhráčem Vadimem Šipačovem (17+48) a před Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva (33+29) udržel o bod druhé místo. Mezi střelci šestadvacetiletý Jaškin, kterého s Dynamem čeká v prvním kole play off Spartak Moskva, nestačil pouze na Kaprizova.

před 1 hodinou

Proces o vydání Assange do USA přerušen, pokračovat bude v květnu

Po čtyřech dnech líčení dnes soud v Londýně přerušil ostře sledovaný proces kolem žádosti Spojených států o vydání zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange. Znovu se bude záležitostí zabývat od 18. května, informovala agentura AFP. Právníci se přou například o to, zda by Assangeova extradice porušovala příslušnou britsko-americkou dohodu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy