Německu hrozí útok teroristů, v letadle našli rozbušku

Monika Horáková
18. 11. 2010 13:19
Útok by mohl být mířen na velká shromaždiště lidí, například oblíbené vánoční trhy

Berlín - Německé bezpečnostní složky mají pohotovost. Ve vybraných oblastech působí posílené hlídky. To vše kvůli varování, že do konce listopadu má Německo počítat s teroristickým útokem.

Podle informací v německých médiích jsou známy také regiony, které by se mohly stát terčem útoku s větší pravděpodobností než jiné části Německa. Nejpřísnější bezpečnostní opatření jsou z tohoto důvodu v Berlíně, Mnichově, Porúří a Hamburku.

Bezpečnostní experti se snaží předjímat, jak by takový útok mohl vypadat. Někteří připomínají události v Bombaji v roce 2008. Tehdy zde při bleskovém útoku na dva luxusní hotely zahynulo více než 160 osob. Teoretickým terčem útoku podle nich mohou být také velká shromaždiště lidí. Snad nejvíce se jich na přelomu listopadu a prosince schází na oblíbených vánočních trzích.

Podívejte se, jak si loni Indie připomínala první smutné výročí útoku:

Spolkový ministr vnitra Thomas de Maiziére vyzval obyvatele Německa k obezřetnosti: "Je zde důvod dělat si starosti, neexistuje však důvod k panice. Mezinárodní terorismus nemůže omezovat náš každodenní život," uvedl ministr podle serveru RTL.

Mezitím, co se ministr pokusil uklidnit německou veřejnost, byl výrazně zpožděn odlet letadla společnosti Air Berlin z Namibie. Policie našla v tašce určené k odbavení podezřelý balíček, který obsahoval rozbušku a časovač. Tašku se podařilo zachytit před odletem, ten tak byl zpožděn o několik hodin. Letadlo nakonec bez potíží absolvovalo svou trasu z Windhoeku do Mnichova.

Zvýšenou pozornost věnuje německá policie i nadále letištím, nádražím a státním hranicím.

Jak uvedla ČTK, podezřelé zásilky budí pozornost mezinárodního společenství především od konce října, kdy byl odhalen pokus poslat letecky dvě nálože z Jemenu do Spojených států. Balíčky byly zachyceny v Británii a ve Spojených arabských emirátech. K odeslání balíčků se 5. listopadu přihlásila jemenská odnož teroristické sítě Al-Káida.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vaclík pomohl Seville k výhře nad Levante čistým kontem

Fotbalisté Sevilly zvítězili v utkání 9. kola španělské ligy nad Levante 1:0. Čistým kontem k tomu přispěl český brankář Tomáš Vaclík.

Jediný gól utkání, ve kterém měla domácí Sevilla navrch, vstřelil čtyři minuty před koncem Luuk de Jong. Vaclík, na kterého šly čtyři střelecké pokusy, si připsal už čtvrtou nulu z devíti ligových startů.

San Sebastian po dvou ligových prohrách zvítězil nad Betisem Sevilla 3:1 a posunul se na čtvrté místo. Utkání však nezačal ideálně, od 12. minuty prohrával. Ještě do přestávky skóre otočil, po vlastní brance Javiho Garcíi z 22. minuty se o čtrnáct minut později trefil Willian José. Zisk tří bodů pro domácí stvrdil v 58. minutě Portu.

Athletic Bilbao pouze remizoval s Valladolidem 1:1. Za domácí pálil v 33. minutě Iňaki Williams, Valladolid vyrovnal v 71. minutě díky vlastnímu gólu Iňiga Martíneze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy