Německo chce, aby si banky předplatily krizi. A všechny

Ekonomika Ekonomika
22. 3. 2010 19:50
Prosadit daň na evropskou úroveň pomůže Německu Francie
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Berlín - Německá vládní koalice se rozhodla zavést novou daň. Odevzdávat by ji měly banky.

Smyslem opatření je získat ročně alespoň miliardu eur, z níž by se hradily náklady spojené s případnou budoucí finanční krizí. Kabinet by měl zavedení daně oficiálně schválit příští týden.

"Ti, kdo současnou finanční krizi zapříčinili, musí nést také následky. Všechno nemůže ležet jen na bedrech daňových poplatníků," nechal se podle serveru Focus Online slyšet předseda FDP Guido Westerwelle.  

"Poplatek by měl být vyšší pro banky s vysokými systémovými riziky," řekl předseda parlamentní frakce Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové Volker Kauder. Koalice se podle něj shodla na tom, že "banky nemohou v budoucnosti riskovat na náklady daňových poplatníků".

"Takový model by téměř nepostihnul družstevní záložny a spořitelny. Naopak by se dotknul například soukromých bank, které nedisponují tolika vklady," uvedl pro Reuters Deutschland finanční analytik Dieter Hein. 

Sdružení soukromých bank požaduje, aby se na dani případně podílel celý finanční sektor. Z odevzdané částky by totiž v případě krize těžily všechny finančí instituce.

Daň pro banky nejen v Německu?

Podle předsedy CSU Horsta Seehofera se koalice shodla na tom, že podobné opatření by se mělo zavést i na evropské úrovni. Společně s Francií se prý Německo pokusí tuto myšlenku prosadit. Z tohoto důvodu bude středečnímu zasedání německé vlády poprvé v historii přítomna také francouzská ministryně financí Christine Lagardeová. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Americká vláda se zaměří na platby v kryptoměnách při kyberútocích, uvádí The Wall Street Journal

Americká vláda chce ztížit hackerům možnost využívat kryptoměny k ziskům při kyberútocích. Chystá několik kroků včetně sankcí, píše s odvoláním na zdroje obeznámené se situací deník The Wall Street Journal (WSJ). Platit by tato opatření podle listu mohla začít už příští týden.

Kabinet připravuje nové pokyny ohledně rizik spojených s usnadňováním takových plateb požadovaných jako výkupné při digitálních útocích. V plánu jsou pokuty a další postihy.

Další zprávy