Louky i silnice byly zablokované. Zimní střediska v Německu se kvůli návalům zavírají

ČTK ČTK
4. 1. 2021 16:07
Některá zimní rekreační střediska v Německu kvůli návalům turistů z posledních dní zavírají parkoviště u výletních cílů a sjezdovek, informovala v pondělí agentura DPA. S problémem přeplněných parkovišť v době protiepidemických opatření se potýkají i české obce v rekreačních oblastech.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Mezi středisky zimních sportů, které se chtějí do značné míry uzavřít před turisty, patří například durynský Oberhof. "Přístup sem mají mít jen lidé, kteří tady bydlí, pracují nebo mají oprávněný zájem na tom sem přijet," řekl DPA starosta města Thomas Schulz. O záměru už informoval durynského ministra vnitra Georga Meiera.

O víkendu byly podle DPA ulice Oberhofu zaplněny parkujícími automobily, které blokovaly příjezd hasičům a záchranářům. Oberhof se přitom připravuje na dva biatlonové světové poháry, z nichž první začíná už na konci tohoto týdne.

Schulz nevidí vůči uzavírce města alternativu. "Mám pochopení pro to, že to lidi, rodiny s dětmi za pandemie žene ven. Ale byli jsme zavaleni. Obec nemůže takovou masu lidí zvládnout," vysvětlil místní restriktivní opatření starosta.

Podle Schulze se ukázalo, že nestačí spoléhat na rozum. Podle něj se problém ještě vystupňuje, až přijedou navzdory všem doporučením fanoušci biatlonu. Závody přitom mají být bez publika.

Po víkendovém přívalu milovníků sněhu uzavřela příjezdy k parkovištím zátarasy také obec Hellenthal v pohoří Eifel v západoněmecké spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Jenom na velkém parkovišti Hellenthalu bylo o víkendu zaparkováno na 1300 automobilů, řekl v pondělí mluvčí osmitisícové obce. Lidé podle něj poprvé nechávali své vozy i v okolních vesnicích a osadách poblíž belgické hranice.

"Přicházely proudy návštěvníků," řekl mluvčí obce. Louky a okraje místní silnice první třídy byly zablokované auty. V pondělí do terénu vyrazili pracovníci místní správy, aby parkování znemožnili.

Už od neděle jsou zavřená parkoviště a také sjezdovky ve středisku Winterberg. Zákaz vstupu má jednodenní turisty odradit od hromadných návštěv zasněžených sáňkařských a lyžařských svahů. V pondělí dopoledne tu byl zatím podle mluvčí zhruba třináctitisícového města převážně klid.

Své svahy turistům zavírá také hesenský Willingen. "Nevidíme na základě zkušeností jiné řešení," řekl starosta města Thomas Trachte. Obec měla o svátcích nejdřív pozitivní zkušenosti s lidmi, ale po uzavření parkovišť a sjezdovek v nedalekém Winterbergu se tisíce lidí vydaly právě sem. Kromě problémů s nedostatkem parkovacích míst a toalet tak nebylo možné dál zaručit ochranu před infekcí.

Parkoviště a přístupové cesty v uplynulých dnech zaplavily automobily také v českých lyžařských a rekreačních oblastech. Například v největším krkonošském středisku ve Špindlerově Mlýně byla plná parkoviště a na zasněžených svazích stovky lidí, přestože byly sjezdovky pro lyžaře uzavřené. Podobně tomu bylo třeba na Božím Daru, kde přibylo karavanů i nepořádku na parkovištích.

Video: Policisté vyhánějí lyžaře a sáňkaře i z německých sjezdovek

Policisté vyhánějí lyžaře a sáňkaře i z německých sjezdovek | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 29 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy