Němci platí "dějinný dluh", dodají Izraeli obří ponorky

Radim Klekner Radim Klekner
22. 2. 2012 5:40
Na financování projektu se podílejí němečtí daňoví poplatníci
Německo dodalo Izraeli již tři ponorky třídy Dolphin, teď jsou na řadě další tři.
Německo dodalo Izraeli již tři ponorky třídy Dolphin, teď jsou na řadě další tři. | Foto: Wikimedia commons - Shlomiliss

Kiel - Bezprostřední okolí mola u montážních hal loděnic Howaldtswerke-Deutsche Werft v kielském přístavu střeží pobřežní policie. Má k tomu zvláštní důvod.

Koncern Thyssen Krupp Marine Systems, jehož jsou Howaldtswerke součástí, dokončuje v Kielu první ze tří ponorek, které v příštích třech letech dodá Německo Izraeli.

Podle deníku Kieler Nachrichten se jedná o jeden z nejvíce utajovaných ponorkových projektů současnosti.

Vláda v Jeruzalémě, která vybudováním svého ponorkového loďstva pověřila Spolkovou republiku v devadesátých letech, se snaží za každou cenu zabránit, aby na veřejnost pronikla jakákoli informace o 68 metrů dlouhém podmořském plavidle schopném nést atomové zbraně.

Ponorka, která je teď k vidění na kielském molu, vyrazí na zkušební plavbu na podzim tak, aby ji Izrael mohl převzít do konce tohoto roku. Má už i svoje jméno - Tannin, což v překladu znamená krokodýl.

Hypermoderní plavidlo je vybaveno kombinací dieselového motoru a elektromotoru, poháněného palivovými články, a je jen s obtížemi zachytitelné sonary. Bez vynoření může urazit vzdálenost až 400 námořních mil (740 kilometrů).

Nese deset torpéd o průměru 533 a 650 milimetrů, které mohou být nahrazeny raketami s jadernými hlavicemi.

Kontrakt pochází z roku 2005 a podepsal jej rudo-zelený kabinet sociálnědemokratického kancléře Gerharda Schrödera. Izrael se tehdy definitivně zřekl válečných reparací, které svého času odmítla platit NDR, jejíž závazky převzala Spolková republika.

Zelení přitom ostře kritizovali nedávný prodej dvou stovek německých tanků, které si objednala Saúdská Arábie. Odvolávali se na legislativu zakazující zbrojní dodávky do oblastí válečných konfliktů.

Bezpečnost Izraele je nezpochybnitelná

Spolková vláda kontrakt i skutečnost, že třetinu z 550 milionů eur, které bude jedna ponorka stát, zaplatí daňoví poplatníci, omlouvá "dějinným dluhem", jejž má Německo vůči židovskému státu.

Írán má ve své výzbroji celkem patnáct ponorek.
Írán má ve své výzbroji celkem patnáct ponorek. | Foto: Reuters

"Bezpečnost Izraele je pro mne jako pro německou kancléřku nezpochybnitelná - a pokud by byla ohrožena, pak z naší strany nezůstane jen u prázdných slov," prohlásila šéfka německé vlády Angela Merkelová v parlamentu v Jeruzalémě již v roce 2008.

Izrael se vzhledem k pokračujícímu silně kontroverznímu jadernému programu Íránu snaží dozbrojit na poli, na kterém za Teheránem zaostává. Zatímco pro izraelské letectvo nepředstavují Íránci vážnější nebezpečí, je námořnictvo islámské republiky mnohem lépe vyzbrojeno než to, jež má k dispozici vláda v Jeruzalémě.

Platí to zejména pro ponorkové loďstvo. Zatímco Írán má ve výzbroji patnáct ponorek na klasický pohon, Izrael může nasadit pouze tři plavidla, byť mnohem sofistikovanější. 

Tři ponorky třídy Dolphin dodalo Německo Izraeli ještě za vlády kancléře Helmuta Kohla, jejich životnost končí ale již v roce 2022. Nahradily tehdy dosluhující plavidla třídy Gal pocházející ze 70. let.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Londýn oznámil další sankce vůči barmským armádním činitelům

Británie dnes oznámila, že přidává na sankční seznam další barmské vojenské představitele kvůli jejich zapojení do převratu, který tento měsíc vedl ke svržení zvoleného barmského vedení. Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že na seznamu se k 19 barmským vysoce postaveným armádním činitelům přidává šest dalších jmen. Informovaly o tom agentura AP a Reuters.

Na černé listině se ocitl také generál Min Aun Hlain, který se po svržení vlády postavil do čela státu. Opatření přijaté Londýnem má zamezit osobám na seznamu v cestách do Británie a znemožnit britským podnikům či institucím, aby obchodovaly se společnostmi vlastněnými těmito barmskými vojenskými představiteli.

Británie oznámila, že ukončuje programy pomoci, v rámci nichž byly prostředky posílány barmské vládě. Dodala ale, že pomoc se i nadále dostane k "nejchudším a nejzranitelnějším v zemi".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koronavirový příspěvek podnikatelům se zdvojnásobí na 1000 korun, schválil Senát

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav. Na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Ve čtvrtek to schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.

Zdroj: ČTK
Další zprávy