Nejméně 31 migrantů se utopilo u libyjského pobřeží, další dvě stovky zadržela pobřežní stráž

ČTK ČTK
25. 11. 2017 18:50
V libyjských pobřežních vodách se v sobotu potopily dvě lodě s migranty, kteří směřovali do Evropy. Nejméně 31 běženců se utopilo, mezi nimi i několik dětí. Další dvě stovky lidí zadržela pobřežní stráž a odvezla je zpět do Tripolisu.
Těla uprchlíků z lodi, která se v sobotu potopila nedaleko libyjských břehů.
Těla uprchlíků z lodi, která se v sobotu potopila nedaleko libyjských břehů. | Foto: Reuters

Tripolis - Libyjská pobřežní stráž v sobotu v místních vodách nalezla 31 těl migrantů ze dvou potopených plavidel směřujících do Evropy. Při zásahu také zadržela na 200 běženců, které podle světových tiskových agentur odvezla zpět do přístavu v Tripolisu.

Foto: Reuters

Pobřežní stráž zasahovala několik desítek kilometrů východně od metropole a na místo dorazila v okamžiku, kdy už se první loď migrantů potápěla.

"Člun byl pod vodou a oni byli rozeseti po moři, snažili se plavat zpátky ke břehu. Bylo tam asi 60 lidí, které se nám podařilo zachránit, protože se drželi zbytků lodi," popsal několikahodinovou operaci jeden z velitelů pobřežní stráže.

Z druhé lodě pak jeho muži zajistili dalších 140 osob. Není jasné, zda je někdo pohřešován. Mezi mrtvými bylo i několik dětí.

Podle pobřežní stráže nyní panují pro plavbu přes Středozemní moře příznivé povětrnostní podmínky. I přes značný meziroční pokles počtu cest z Libye k evropským břehům je severoafrická země stále hlavním východiskem migrantů. Pašeráci jimi často přeplní zchátralá plavidla, která pak svou cestu nedokončí.

Foto: Reuters

Libyjská pobřežní stráž letos za podpory Evropské unie zintenzivnila dohled nad svými vodami a čím dál více migrantů vrací zpět do Libye. Ti tam však přežívají v nelidských podmínkách.

Americká televize CNN v dokumentu starém dva týdny zachytila místní systém údajného zotročování uprchlíků směřujících do Evropy, kteří jsou prý předmětem dražeb. V září zase mezinárodní organizace Lékaři bez hranic po návštěvě libyjských detenčních center pro migranty uvedla, že tato zařízení "jsou ztělesněním nejhorší lidské krutosti".

Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) se po roce 2000 stalo Středomoří pro běžence "zdaleka nejkrvavější hranicí na světě". Letos cestu ze severní Afriky k evropským břehům nepřežilo téměř tři tisíce osob. Po moři letos do Evropy dosud dorazilo 161 tisíc migrantů.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Německá ekonomika se těsně vyhnula recesi, HDP vzrostl o 0,1 procenta

Německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí těsně vyhnula recesi. Hrubý domácí produkt se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 0,1 procenta po poklesu 0,2 procenta v období duben až červen. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil spolkový statistický úřad.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Střelba na škole na východě Ruska: dva mrtví a tři zranění

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na vysoké škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student. V nemocnici skončili tři mladí lidé, stav dvou z nich byl označen jako středně vážný, oba podle médií museli podstoupit operaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy