Nejméně 31 migrantů se utopilo u libyjského pobřeží, další dvě stovky zadržela pobřežní stráž

ČTK ČTK
25. 11. 2017 18:50
V libyjských pobřežních vodách se v sobotu potopily dvě lodě s migranty, kteří směřovali do Evropy. Nejméně 31 běženců se utopilo, mezi nimi i několik dětí. Další dvě stovky lidí zadržela pobřežní stráž a odvezla je zpět do Tripolisu.
Těla uprchlíků z lodi, která se v sobotu potopila nedaleko libyjských břehů.
Těla uprchlíků z lodi, která se v sobotu potopila nedaleko libyjských břehů. | Foto: Reuters

Tripolis - Libyjská pobřežní stráž v sobotu v místních vodách nalezla 31 těl migrantů ze dvou potopených plavidel směřujících do Evropy. Při zásahu také zadržela na 200 běženců, které podle světových tiskových agentur odvezla zpět do přístavu v Tripolisu.

Foto: Reuters

Pobřežní stráž zasahovala několik desítek kilometrů východně od metropole a na místo dorazila v okamžiku, kdy už se první loď migrantů potápěla.

"Člun byl pod vodou a oni byli rozeseti po moři, snažili se plavat zpátky ke břehu. Bylo tam asi 60 lidí, které se nám podařilo zachránit, protože se drželi zbytků lodi," popsal několikahodinovou operaci jeden z velitelů pobřežní stráže.

Z druhé lodě pak jeho muži zajistili dalších 140 osob. Není jasné, zda je někdo pohřešován. Mezi mrtvými bylo i několik dětí.

Podle pobřežní stráže nyní panují pro plavbu přes Středozemní moře příznivé povětrnostní podmínky. I přes značný meziroční pokles počtu cest z Libye k evropským břehům je severoafrická země stále hlavním východiskem migrantů. Pašeráci jimi často přeplní zchátralá plavidla, která pak svou cestu nedokončí.

Foto: Reuters

Libyjská pobřežní stráž letos za podpory Evropské unie zintenzivnila dohled nad svými vodami a čím dál více migrantů vrací zpět do Libye. Ti tam však přežívají v nelidských podmínkách.

Americká televize CNN v dokumentu starém dva týdny zachytila místní systém údajného zotročování uprchlíků směřujících do Evropy, kteří jsou prý předmětem dražeb. V září zase mezinárodní organizace Lékaři bez hranic po návštěvě libyjských detenčních center pro migranty uvedla, že tato zařízení "jsou ztělesněním nejhorší lidské krutosti".

Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) se po roce 2000 stalo Středomoří pro běžence "zdaleka nejkrvavější hranicí na světě". Letos cestu ze severní Afriky k evropským břehům nepřežilo téměř tři tisíce osob. Po moři letos do Evropy dosud dorazilo 161 tisíc migrantů.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Facebook zvýšil čtvrtletní zisk, tržby překonaly očekávání. Dařilo se i Amazonu či Googlu

Americká společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o zhruba 29 procent na 7,85 miliardy dolarů (184 miliard Kč). Oznámila to dnes firma. Její tržby překonaly očekávání analytiků, protože nárůst využívání internetu v době koronavirové krize podpořil její příjmy z reklamy.

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí meziročně na 46,17 miliardy dolarů (bilion Kč) ze 40,5 miliardy dolarů, což znamená návrat k růstu. Překonaly odhady analytiků, když se díky přílivu inzerentů dařilo kanálu YouTube, ale i cloudovým službám.

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 procent na 96,15 miliardy dolarů (2,3 bilionu Kč) a překonaly odhady. Firma dnes sdělila, že čeká díky pokračování pandemie, kvůli níž mnoho lidí přesouvá nákupy na síť, meziroční růst mezi 28 a 38 procenty i v aktuálním čtvrtletí. Zisk se ztrojnásobil na 6,3 miliardy dolarů (147,7 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy