Nejméně 30 nelegálních imigrantů se utopilo u Gabonu

ČTK ČTK
21. 3. 2013 17:55
Gabon v oblasti platí za zemi s vyšším životním standardem

Libreville - Nejméně 30 ilegálních imigrantů zemřelo, když se jejich loď v noci na čtvrtek převrátila u břehů afrického státu Gabon.

Oznámila to agentura AFP, podle které šlo patrně o lidi, kteří do Gabonu cestovali za prací. Policie odhaduje, že na lodi mohlo být až 65 lidí, z nichž neštěstí přežilo minimálně osm.

Neštěstí se stalo za špatného počasí asi 40 kilometrů od hlavního města Libreville. Ti, co přežili, byli z Toga, Beninu a Burkiny Faso a část se jich podle policie zřejmě ukrývala v lese.

Gabon, kde žije asi 1,5 milionu obyvatel, v oblasti platí za zemi s vyšším životním standardem. Je největším regionálním producentem ropy a za cíl si ho často vybírají zahraniční, převážně nekvalifikovaní dělníci. Ti pak v zemi žijí nezákonně.

Ilegální imigranti se do Gabonu dostávají buď přes Kamerun po souši, anebo volí mořskou cestu Guinejským zálivem z Nigérie a Beninu. To byl i případ těch, které našli na pobřeží mrtvé. Lodě vozí většinou více pasažérů, než kolik dovoluje nosnost, což například v červenci 2008 způsobilo podobnou tragédii. Tehdy u pobřeží hlavního města zahynulo 20 lidí.

Lodě u afrického pobřeží mívají nehody poměrně často. Nigérie ve středu oznámila, že u jejích břehů ztroskotalo plavidlo s asi 168 lidmi. Podle čtvrteční bilance agentury AP se z lodi, která převážela cestující z Nigérie do Gabonu, dosud zachránilo 29 pasažérů. Nalezeno bylo devět mrtvých a 90 lidí se pohřešuje.

 

Právě se děje

Další zprávy