Na diskotéce v Bukurešti vybuchla pyrotechnika. Pak nastala panika: 27 mrtvých, 180 zraněných

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 31. 10. 2015 8:51
Nejméně 27 lidí přišlo v pátek o život při požáru v diskotéce v rumunské metropoli Bukurešti. Dalších 180 osob utrpělo vážná zranění. Podle jednoho z očitých svědků neštěstí zřejmě způsobila zábavní pyrotechnika. Mnoho zraněných leží v bukurešťských nemocnicích v kritickém stavu.
Záchranářské práce při požáru klubu v Bukurešti.
Záchranářské práce při požáru klubu v Bukurešti. | Foto: Reuters

Bukurešť - Nejméně 27 lidí přišlo v pátek o život při noční explozi a následném požáru na diskotéce v Bukurešti. Dalších 180 osob utrpělo zranění a bylo rozvezeno do nejbližších nemocnic, oznámil v sobotu rumunský ministr vnitra Gabriel Oprea. Podle jednoho z očitých svědků vybuchla v sále zábavní pyrotechnika.

Počet mrtvých může být ještě vyšší, protože stav 25 zraněných je vážný, napsala agentura AFP s odvoláním na nemocniční zdroje. Většinu obětí tvoří podle zprávy ministerstva vnitra mladí lidé a dospívající mládež.

Podle americké televize CNN bylo v klubu kolem 300 až 400 lidí mladých lidí, kteří přišli na představení heavy metalové skupiny Goodbye to Gravity, která představovala nové album. To provázela pyrotechnická show, při níž podle některých svědků došlo k explozi a následnému vznícení polystyrénové dekorace na pódiu. Podle jiných informací zachvátily plameny obložení zvukové izolace, které na lidi padalo ze zdi i ze stropu.

Záchranáři zasahují při požáru klubu v Bukurešti.
Záchranáři zasahují při požáru klubu v Bukurešti. | Foto: Reuters

"Za pět vteřin byl celý strop v plamenech. Potom jsme se natlačili k jedinému východu," popsala televizi Antena 3 jedna z účastnic diskotéky. Další ze svědků popsal, že prchající návštěvníci museli další dveře rozbít.

Rumunská vláda kvůli neštěstí vyhlásila třídenní státní smutek. Podle státního tajemníka ministerstva vnitra Raeda Arafata jde o vůbec "nejhorší takovou tragédii" v Bukurešti.

"Před tragédií se v klubu používala pyrotechnika. To je jediná informace, kterou nyní máme. Příčiny se samozřejmě vyšetřují," řekl BBC Raed Arafat.

"Situace se pomalu stabilizuje... Máme mnoho lidí s popáleninami, jiní se otrávili kouřem nebo byli zranění při tlačenici," dodal.

Sál zaplnil hustým dým, ve kterém se nedalo dýchat a mnozí návštěvníci omdlévali. Spousta jich utrpěla popáleniny různého stupně, řada lidí přišla o vlasy. "Lidé v hustém dýmu nebyli vidět. Vypukl naprostý chaos, lidé po sobě šlapali," vylíčil jeden z účastníků akce Victor Ionescu televizní stanici Digi 24 situaci, která v klubu nastala.

Další svědek Alin Panduru uvedl, že požár se rozhořel "během 30 sekund". "Lidé nemohli z klubu ven, protože byl otevřen jen jeden východ a okamžitě vznikla tlačenice," sdělil podle zpravodajského portálu Hotnews.

Na místě zasahovalo asi 60 sanitek. Mnoho ze zraněných je v nemocnici v kritickém stavu. Rumunský ministr zdravotnictví Nicolae Banicoiu vyzval obyvatele metropole, aby darovali krev a pomohli tak zraněným.

Ministerstvo vnitra upřesnilo, že 26 lidí zemřelo na místě a jeden člověk zemřel po převozu do nemocnice.

Rumunský ministerský předseda Victor Ponta v reakci na tragédii ukončil návštěvu Mexika a vrací se do Bukurešti.

"Hluboký zármutek nad tragickou událostí" vyjádřil na své facebookové stránce rumunský prezident Klaus Iohannis. "Je to velmi smutný den pro nás pro všechny, pro náš národ a pro mě osobně," dodal.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy