Nejen Vůdce národa, z Nazarbajeva bude i Lidový hrdina

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
29. 11. 2011 10:58
Vláda chce titulem ocenit prezidentovu historickou úlohu v získání kazašské nezávislosti
Nursultan Nazarbajev, Vůdce národa a Lidový hrdina.
Nursultan Nazarbajev, Vůdce národa a Lidový hrdina. | Foto: Wikimedia Commons

Astana - Kazašský prezident Nursultan Nazarbajev bude mít nový titul. Už loni byl označen za Vůdce národa, nyní se z něj navíc stane Lidový hrdina.

Při příležitosti 20. výročí nezávislosti země to schválil kazašský kabinet na návrh svého předsedy Karima Masimova.

Ministři tak chtějí ocenit Nazarbajevovu "historickou úlohu v procesu získání kazašské nezávislosti". Návrh sice podléhá schválení horní komory parlamentu, ale o něm nikdo v Kazachstánu nepochybuje.

Komunista, demokrat, autokrat

Nazarbajev stojí v čele Kazachstánu už přes dvacet let, v roce rozpadu SSSR byl šéfem kazašských komunistů.

Politik, který měl v roce 1991 pověst demokrata a reformátora, postupně v zemi vybudoval přísně centralizovaný režim založený na masivních příjmech z prodeje energetických surovin.

Původní ústřední výbor kazašské komunistické strany v 90. letech fakticky jako jeden muž přestoupil do strany Světlo vlasti (Nur Otan), která dodnes pod Nazarbajevovým vedením v zemi vládne bez jakékoli parlamentní opozice. V letošních volbách obhájil post prezidenta, když získal 95 procent hlasů.

Režim má pevně v rukou média i soudy, opozice se uchýlila do exilu či do podzemí.

Dvacáté výročí nezávislosti nedávno v kazašském městě Almaty oslavili odhalením velkého památníku, jehož ústředním motivem je postava Nursultana Nazarbajeva. Spolu s novým titulem dostane prezident Řád vlasti se zlatou hvězdou.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy