Kazašský prezident opět vyhrál. Dostal 95 procent hlasů

ČTK ČTK
4. 4. 2011 7:26
Západní investoři chtějí hlavně stabilitu. A tu v Nazarbajevovi mají

Astana - Kazašský prezident Nursultan Nazarbajev znovu obhájil svůj mandát. Podle volební komise pro něj v nedělních volbách hlasovalo 95,5 procenta voličů. Výrazné vítězství ukazovaly už nedělní odhady výsledků.

Výsledky zveřejněné volební komisí jsou po sečtení 90 procent hlasů.

"Dali jste mi volnou ruku k pokračování v hospodářských, politických a sociálních reformách," prohlásil dnes nad ránem v projevu ke svým sympatizantům Nazarbajev, který si zajistil už čtvrtý mandát. V čele státu tak zůstane do roku 2016.

Sedmdesátiletý Nazarbajev je u moci už přes dvacet let. Kazachstánu vládl ještě jako komunistický tajemník v 80. letech, kdy rozlehlá stepní republika byla součástí Sovětského svazu.

Foto: Aktuálně.cz

Kazašská opozice volby bojkotovala a označila je za frašku. Aktivisté sociální demokracie a ilegální opoziční skupiny Alga ohlásili řadu porušení volebních zákonů.

V obou parlamentních komorách zasedají výhradně poslanci Nazarbajevovy strany Světlo vlasti, v zemi neexistuje nezávislé soudnictví a kromě pronásledovaných opozičních webů ani svobodný tisk.

Přesto je prezident v Kazachstánu populární, podle odhadů ruských znalců kazašské scény by i při zcela otevřených a čestných volbách dostal nejméně 70 procent hlasů. Reálné příjmy Kazachů se od rozpadu Sovětského svazu před 20 lety zvýšily čtrnáctkrát.

Západní investoři za posledních 20 let do země s jejími obrovskými zásobami ropy, uranu a zemního plynu investovali přes 150 miliard dolarů (2,6 bilionu korun).

 

Právě se děje

Další zprávy