Kazachstán se nedemokratizuje. Bude ale předsedat OBSE

Zdeněk Mihalco
8. 10. 2008 10:48
Freedom House: Režim v Kazachstánu se nedemokratizuje

Astana - Kazachstán, navzdory dřívějším slibům, nepodniká kroky, které by vedly k demokratizaci země. Ve své zprávě na to upozornila organizace Freedom House.

Zpráva zdůraznila, že Kazachstán má v roce 2010 převzít předsednictví v Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), což je mezinárodní organizace, která se mimo jiné zabývá právě podporou demokratizace.

Kazachstán neplní sliby, tvrdí zpráva

Zpráva Freedom House uvedla, že Kazachstán nesplnil své závazky vůči OBSE. Podle této nevládní organizace se totiž Kazachstán ústy svého ministra zahraničí loni v listopadu zavázal, že podnikne kroky nutné k demokratizaci země, a to do konce roku 2008.

Tato středoasijská země přislíbila změnit zákony týkající se pravidel fungování politických stran, volebního procesu a médií. Podle Freedom House však v těchto oblastech za poslední rok dosáhla jen velmi malého pokroku.

Vláda Kazachstánu dosud neprovedla žádné podstatné vnitropolitické reformy, včetně těch, které loni slíbila, stojí ve zprávě Freedom House. Vláda podle této organizace letos například zablokovala zákony, které by vedly k zajištění svobody slova v zemi. Nyní média ovládá stát.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv (vlevo) a kazašský prezident Nursultan Nazarbajev, září 2008. Kazachstán udržuje s Ruskem vysoce nadstandardní vztahy
Ruský prezident Dmitrij Medveděv (vlevo) a kazašský prezident Nursultan Nazarbajev, září 2008. Kazachstán udržuje s Ruskem vysoce nadstandardní vztahy | Foto: Reuters

Západ kritizuje vládu prezidenta Nursultana Nazarbajeva také za potírání činnosti opozičních aktivistů. Naposledy minulý týden byla obviněna jedna z opozičních skupin z toho, že se podílela na sedm let staré vraždě obchodníka. Představitelé opozice však obvinění považují za politicky motivované. Vláda to odmítá.

Freedom House nyní vyzvala světové společenství k vytvoření tlaku na dodržení slibů a přijetí reforem.

"OBSE je klíčovým hráčem v podpoře demokracie a lidských práv ve východní Evropě a zemích bývalého Sovětského svazu," oznámil ve svém prohlášení, které citovala agentura Reuters,  programový manažer Freedom House pro Střední Asii Jeffrey Goldstein. "Nedostatečné výsledky Kazachstánu mohou ohrozit pověst a výkonnost OBSE v době, kdy region čelí novým hrozbám ze strany znovuožívajícího Ruska," oznámil. Představitelé Kazachstánu se ke zprávě dosud nevyjádřili.

Vláda jedné strany

Kazachstánu vládne od dob Sovětského svazu Nursultan Nazarbajev, který je nyní prezidentem. Opakovaně sliboval, že jeho vláda přijme demokratické reformy.

Prezident byl ve funkci potvrzen v roce 2005, parlament navíc poté schválil zákony vedoucí k rozšíření jeho pravomocí. Poslední parlamentní volby se konaly v roce 2007, a mimo jiné je pro jejich nedemokratičnost kritizovala OBSE. Příznivci prezidenta Nazarbajeva v nich drtivě vyhráli.

Západ se s Kazachstánem snaží udržovat dobré vztahy. Pro Evropu jde o důležitou zemi skýtající možnost diverzifikovat zdroje dodávek energetických surovin - devátá nejrozlehlejší země světa má totiž mimo jiné bohatá naleziště ropy i dalších surovin.

Země v posledních letech ekonomicky rostla takřka desetiprocentním tempem ročně.

Autoritářského vládce Nazarbajeva znají čtenáři západního tisku spíše zásluhou jeho záliby v monstrózních architektonických projektech. Například hlavní město země se rozhodl přestěhovat do odlehlé nehostinné oblasti.

Poslední pompézní akce připomínající sovětskou éru se konala v červenci v rámci oslav prezidentových osmašedesátých narozenin, kterých se zúčastnili představitelé postsovětských republik včetně ruského prezidenta Dmitrije Medveděva. Nazarbajev během nich odhalil 91 metrů vysoký monument a nechal vystoupit americkou zpěvačku Whitney Houston.

 

Právě se děje

Další zprávy