Helena Truchlá
Aktualizováno 14. 7. 2019 21:07
Cestám na místa spojená se smrtí a katastrofami se věnují i výzkumníci na univerzitách. Podle některých z nich může takové cestování vzdělávat, další varují před nevhodností masových výprav do míst spojených s utrpením. Podle Rebeky Stewartové z amerického Centra pro zodpovědné cestování je důležité si před každou návštěvou míst spojených se smrtí ujasnit důvod návštěvy. "Abychom pochopili a projevili úctu, nebo abychom si odškrtli nějaké místo a udělali na něm selfie?" řekla například serveru CNN. Naposledy seriál HBO o jaderné katastrofě na Ukrajině probudil vlnu zájmu o návštěvu Černobylu. Podívejte se, kam všude se také lidé vydávají.
Ostrov nemocných morem
Nedaleko Benátek se nachází ostrov Poveglia, nejděsivější místo v Itálii, ke kterému se váže celá řada záhad a legend.
Benátská vláda ostrov v 18. a 19. století využívala jako útočiště pro nemocné morem, údajně jich zde žilo až 160 tisíc. Z ostrova nebylo úniku a desítky tisíc lidí zde byly pohřbeny. Na ostrově se dokonce našly jámy, které fungovaly jako masové hroby pro oběti morových epidemií.
V roce 1922 tu úřady otevřely nemocnici pro duševně choré (na snímku). Ostrov je zcela opuštěn od roku 1968.
Přístup na ostrov mají turisté zakázaný, občas se ale někomu podaří přesvědčit některého z majitelů loděk v benátské laguně, aby je sem odvezl.