Helena Truchlá
Aktualizováno 14. 7. 2019 21:07
Cestám na místa spojená se smrtí a katastrofami se věnují i výzkumníci na univerzitách. Podle některých z nich může takové cestování vzdělávat, další varují před nevhodností masových výprav do míst spojených s utrpením. Podle Rebeky Stewartové z amerického Centra pro zodpovědné cestování je důležité si před každou návštěvou míst spojených se smrtí ujasnit důvod návštěvy. "Abychom pochopili a projevili úctu, nebo abychom si odškrtli nějaké místo a udělali na něm selfie?" řekla například serveru CNN. Naposledy seriál HBO o jaderné katastrofě na Ukrajině probudil vlnu zájmu o návštěvu Černobylu. Podívejte se, kam všude se také lidé vydávají.
Černobyl na Ukrajině i v Litvě
Vyloučená zóna obklopující někdejší ukrajinskou elektrárnu Černobyl je návštěvníkům přístupná od roku 2011. Po nedávném odvysílání pětidílného seriálu televize HBO o nejhorší jaderné katastrofě historie se však zájem turistů podle místních průvodců zvýšil víc než o třetinu.
"Většina lidí se sem rozhodla vydat poté, co viděli seriál," řekl serveru CNN Victor Korol, ředitel jedné z turistických kanceláří, která výlety do okolí dnes už nefunkční jaderné elektrárny organizuje.
Poté, co se na sociálních sítích objevila řada fotografií, z nichž některé zobrazují i polosvlečené návštěvníky, jak pózují se zbytky reaktoru, ozval se sám tvůrce seriálu Craig Mazin a turisty vyzval k ohleduplnosti.
Ze zájmu o televizní ztvárnění katastrofy těží také litevské hlavní město Vilnius, které návštěvníky láká na "bezpečné dobrodružství v autentické lokalitě natáčení". V ulicích litevské metropole vznikaly některé scény z města Pripjať (na snímku) nedaleko elektrárny. To sovětské úřady po havárii evakuovaly a zůstává dodnes opuštěné.