"Jste pro nás velký učitel." Zde jsou nejdůležitější části telefonátu Trump-Zelenskyj

Helena Truchlá Helena Truchlá
26. 9. 2019 19:59
Americký prezident Donald Trump požádal svůj ukrajinský protějšek Volodymyra Zelenského, aby nechal vyšetřit Joea Bidena, nejžhavějšího kandidáta mezi demokraty do voleb prezidenta USA. Stalo se tak přes telefon a ve středu byl zveřejněn záznam z hovoru. Padly v něm ale i další výbušné věty, například o německé kancléřce Angele Merkelové nebo o amerických raketách. Projděte si některé z nich.
Zelenskyj slaví své zvolení letos v dubnu.
Zelenskyj slaví své zvolení letos v dubnu. | Foto: Reuters

"Využili jsme docela dost vašich dovedností a znalostí"

Telefonát mezi oběma lídry proběhl 25. července, jen několik dní poté, co Zelenského strana Služebník lidu zvítězila v ukrajinských parlamentních volbách. Prezident Trump svému protějšku gratuloval k "fantastickému úspěchu". Server CNN si všímá, že Zelenského reakce prozrazuje, jak si osvojil taktiku dalších světových lídrů, kteří si chtějí Trumpa naklonit: zahrnul ho hned na úvod lichotkami. 

"Musím se přiznat, že jsem měl příležitost se od vás učit. Využili jsme docela dost vašich dovedností a znalostí," řekl například Trumpovi. "Měl bych kandidovat častěji, abyste mi mohl častěji volat a my si mohli povídat," dodal ukrajinský politik. 

Později během rozhovoru nezapomněl zmínit, že během jedné z návštěv Spojených států se ubytoval v prezidentově mrakodrapu Trump Tower v New Yorku. Když poté navrhl schůzku po ceremonii připomínající začátek druhé světové války, která se konala 1. září v Polsku, nabídl Trumpovi návštěvu Kyjeva. "Můžeme letět mým letadlem, nebo vaším, které je pravděpodobně mnohem lepší," řekl. Trump ale nakonec do Polska kvůli hurikánu Dorian neodcestoval. 

 

Právě se děje

před 16 minutami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 18 minutami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon ruku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

před 1 hodinou

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy