Nehodu v Chorvatsku zavinil řidič, potvrzuje šetření

Domácí ČTK Domácí, ČTK
29. 6. 2012 20:06
Český autobus narazil do kovových svodidel a sloupu bez jakékoliv reakce řidiče
Řidič zřejmě usnul, na změnu směru  vůbec nereagoval.
Řidič zřejmě usnul, na změnu směru vůbec nereagoval. | Foto: jutarnji.hr

Praha/Záhřeb - Podle informací, které v uplynulých šesti dnech shromáždilo a v pátek v 17:00 oznámilo státní zastupitelství v chorvatském městě Karlovac, lze dospět k závěru, že sobotní vážnou nehodu na chorvatské dálnici A1 u tunelu Krpani zavinil řidič českého autobusu. Informoval o tom server chorvatského deníku Slobodna Dalmacija.

"Z provedených důkazních úkonů a ohledání místa podle zastupitelství vyplývá, že k dopravní nehodě došlo tak, že autobus, který jel od Záhřebu směrem k moři, sjel vlevo přes vedlejší jízdní pruh a bez jakékoli reakce řidiče, bez zatáčení nebo brzdění, narazil do kovových svodidel a kovového sloupu," uvedl server.

Vzhledem k tomu, že český řidič při nehodě zahynul, není podle chorvatského státního zastupitelství možné zahájit trestní stíhání.

V zájmu zjištění příčiny neštěstí bylo především provedeno ohledání místa neštěstí, byli vyslechnuti svědci, odborně se posoudil technický stav vozidla, provedla se pitva zemřelých a toxikologická analýza, dodal server chorvatského deníku.

Řidič při havárii zahynul společně se sedmi cestujícími, zatímco dalších 43 osob bylo zraněno. Pitva obětí podle chorvatského serveru 24sata.hr prokázala, že příčinou smrti všech osmi lidí byla zranění utrpěná při nehodě. Je tak zřejmě vyloučena možnost, že řidič dostal za volantem infarkt.

V Praze-Kbelích se upravuje airbus pro převoz zraněných

Autobus, kterým jelo 51 lidí, havaroval před týdnem na dálnici A1 ve středním Chorvatsku. Nehodu nepřežilo osm lidí, více než čtyři desítky cestujících utrpěly zranění.

Poslední zranění pasažéři autobusu se vrátí zpět do České republiky v sobotu. Do Chorvatska pro ně odletí armádní speciál.

Personál kbelské letecké základny začal v pátek odpoledne s úpravou armádního Airbusu A-319 do verze, která je schopna převážet těžce zraněné pacienty.

Letecký speciál vládní letky v sobotu zamíří do Chorvatska, aby zpět do vlasti převezl zbylé pasažéry autobusu, který před týdnem havaroval.

"Přestavujeme letadlo z cestovní verze na verzi medevac," řekl technik letadla Dušan Hajzler. Technici mohou přesně vyhovět požadavkům lékařů na vybavení lůžek přístroji, které do nich ale sami doktoři zapojí až v sobotu těsně před odletem. Dnes vojáci v trupu zkompletovali dvě lůžka, označovaná jako PTU a umožňující právě přepravu těžce zraněných, a dvě "obyčejná" lehátka pro lehčeji zraněné.

Plicní ventilátor i defibrilátor na palubě

Při použití jednotky PTU mohou lékaři využít například kvalitní plicní ventilátor, odsávačku nebo moderní pumpy k infuznímu podávání léků. Nechybí ani monitor základních životních funkcí, který sleduje deset základních hodnot, od teploty či tlaku až po množství kyslíku a kysličníku uhličitého v krvi.

Poslední zranění z chorvatské nehody se o víkendu vrátí do Česka.
Poslední zranění z chorvatské nehody se o víkendu vrátí do Česka. | Foto: Reuters

 Součástí sestavy je také špičkový defibrilátor se zemní stimulací, díky němuž lze podporovat srdeční činnost.

Pro Hajzlerův tým přestavba znamenala povolit uchycení 18 řad sedadel a odpojit elektrické rozvody k nim. Sedačky se pak ručně a s pomocí letištní techniky přestěhovaly do nedalekého hangáru a na uvolněném místě zahájili vojáci kompletaci lůžek. "V šesti lidech nám to zabere dvě a půl až tři hodiny," doplnil technik.

Letadlo s lékaři na palubě odletí ze Kbel do Chorvatska v sobotu v 11:00. Čas jeho návratu mají technici z Hajzlerova týmu na bílé tabuli v hangáru poznamenaný na stejný den v 15:35.

Letoun zamíří do Zadaru a Záhřebu

Stroj nejprve poletí do Zadaru, kde naloží ženu, která se od nehody léčí v nemocnici v Gospiči. S pacientkou je v Chorvatsku její dcera. Airbus poté přeletí do chorvatského hlavního města Záhřebu. V metropoli na palubu přibere dvě sestry.

Zranění jedné z dívek patřilo k nejtěžším následkům sobotní nehody. Druhá je na tom podle ošetřujících lékařů ze záhřebské nemocnice lépe.

Ostatní turisté do ČR přiletěli armádním speciálem minulou neděli, nebo byli převezeni v týdnu sanitkou.

 

Právě se děje

Další zprávy