Navalnyj nazval své vězení koncentračním táborem. Věznice je známá striktním režimem

ČTK ČTK
15. 3. 2021 20:10
Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj popsal své současné vězení jako "skutečný koncentrační tábor 100 kilometrů od Moskvy". V novém příspěvku na svém instagramovém účtu potvrdil, že se nachází ve vězeňské kolonii IK-2 v Pokrovu ve Vladimirské oblasti. Věznice je podle agentury Reuters známá striktním režimem, který v ní panuje. Známý kritik Kremlu si tam v současné době odpykává 2,5letý trest.
Alexej Navalnyj u soudu
Alexej Navalnyj u soudu | Foto: Reuters

Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj popsal své současné vězení jako "skutečný koncentrační tábor 100 kilometrů od Moskvy". V novém příspěvku na svém instagramovém účtu potvrdil, že se nachází ve vězeňské kolonii IK-2 v Pokrovu ve Vladimirské oblasti. Věznice je podle agentury Reuters známá striktním režimem, který v ní panuje. Známý kritik Kremlu si tam v současné době odpykává 2,5letý trest za údajnou zpronevěru.

"Všude jsou videokamery. Všechny sledují a nejmenší porušení hlásí. Zdá se mi, že někdo nahoře četl Orwellův (román) 1984 a řekl: Aha, paráda. Pojďme to udělat. Výchova skrze odlidštění. Ale pokud ke všemu přistupujete s humorem, můžete žít. Takže celkově je u mě vše v pořádku," píše se v příspěvku na Navalného instagramu. Ten se na jeho profilu objevil krátce poté, co ho ve vězení navštívili jeho obhájci, podotkla agentura Reuters s tím, že Navalnyj smí se světem mimo věznici komunikovat pouze skrze své právníky. Společně s textem se na Instagramu objevila rovněž Navalného fotografie s ostříhanými vlasy.

"Musím přiznat, že mě ruský vězeňský systém dokázal překvapit. Nepředstavoval jsem si, že je možné vybudovat skutečný koncentrační tábor 100 kilometrů od Moskvy. Zatím jsem neviděl žádné násilí, ani jeho náznak. I když vzhledem k napjatému postoji odsouzených, kteří stojí v pozoru a bojí se znovu otočit hlavu, snadno věřím četným příběhům, že zde v IK-2 v Pokrovu docela nedávno málem ubili lidi dřevěnými kladivy. Nyní se metody změnily. A upřímně, nepamatuji si místo, kde všichni mluví tak zdvořile," uvádí se v příspěvku Navalného, podle něhož je zakázáno v tomto vězení klít.

Čtyřiačtyřicetiletý Navalnyj se v lednu vrátil do Ruska z Berlína, kde se několik měsíců léčil po otravě jedovatou látkou ze skupičny novičok. Opoziční předák otravu klade za vinu ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi a ruské tajné službě FSB, Kreml vše odmítá. Policie ho zatkla krátce po návratu do vlasti na letišti v Moskvě a soud mu v únoru změnil dříve uložený podmíněný trest na nepodmíněný. Rozhodnutí zdůvodnil tím, že opozičník porušil podmínku hlásit se pravidelně probačnímu úředníkovi.

Koncem února Navalného převezli z vazební věznice v Moskvě do podobného zařízení Kolčugino. Jeho obhájce v pátek oznámil, že opoziční předák byl převezen neznámo kam. Agentura TASS v týž den s odvoláním na informovaný zdroj napsala, že opozičník se nachází ve vězeňské kolonii IK-2 v Pokrovu.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Škola chce pokračovat ve sporu s dívkou, které nedovolila při vyučování nosit hidžáb

Pražská střední zdravotnická škola chce pokračovat v soudním sporu se studentkou, která chtěla při výuce nosit muslimský šátek hidžáb. Proti pravomocnému zastavení řízení podala škola dovolání k Nejvyššímu soudu. Uvedla to ve čtvrtek Česká televize, které to potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 10 Andrea Tauberová. Škola muslimské dívce nedovolila nosit hidžáb při vyučování v roce 2013, dívka se bránila žalobou, kterou ale loni v dubnu stáhla.

O pravomocném zastavení řízení rozhodl v lednu Městský soud v Praze. Mladá žena stažení své žaloby zdůvodnila obavami z nenávistných útoků. Škola ale s ukončením sporu nesouhlasí a chce, aby o něm znovu rozhodoval obvodní soud. "Dovolání podala žalovaná střední zdravotnická škola," uvedla Tauberová. Podání dovolání ČT potvrdil také advokát školy Radek Suchý, který zdůraznil, že Nejvyšší soud bude rozhodovat pouze o pokračování řízení, nikoliv o samotném sporu.

Somálská dívka uváděla, že opustila pražskou Střední zdravotnickou školu v Ruské ulici, když ji ředitelka v září 2013 vyzvala, aby si při teoretické výuce sundala hidžáb, kterým si muslimské ženy zahalují vlasy, krk a ramena. V roce 2016 dívka školu zažalovala, domáhala se omluvy a 60 000 korun. U obvodního soudu ani Městského soudu v Praze se žalobou neuspěla.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Někteří účastníci Českých lvů mohli porušit protiepidemická opatření, prověří to správní orgán

Pět účastníků březnového vyhlášení filmových cen Český lev mohlo porušit vládní opatření zavedená kvůli koronavirové pandemii. Policisté je oznámili správnímu orgánu, sdělil mluvčí Jan Rybanský. Po skončení ceremoniálu v pražském Rudolfinu se na sociálních sítích objevily fotografie, na kterých umělci postávají v těsných hloučcích kolem stolků před budovou, kouří a povídají si. Nemají na sobě respirátory ani nanoroušky.

Policisté se o případu dozvěděli z médií, začali poté kauzu prověřovat. "Policisté prověřování celé události ukončili a zadokumentovali. Následně pět osob oznámili příslušnému správnímu orgánu pro možné porušení vládních nařízení k dořešení," uvedl Rybanský. Dodal, že jejich jména policie nemůže zveřejnit.

Na ceremoniálu platila přísná opatření. Všichni, kdo se večera v Rudolfinu chtěli zúčastnit, museli podstoupit PCR test na covid-19 a museli mít nasazený respirátor. "Jako pořadatelé však ručíme pouze za průběh akce uvnitř prostor konání, nikoliv za dění venku. Situace, která nastala, nás samozřejmě mrzí," řekl prezident České filmové a televizní akademie Ivo Mathé serveru SeznamZprávy.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 23 minutami

Babiš přijal nového slovenského premiéra Hegera

Premiér Andrej Babiš v Kramářově vile přivítal předsedu slovenské vlády Eduarda Hegera, pro kterého jde o první zahraniční cestu od nástupu do funkce.

Už dopoledne Hegera přijal prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech. Po setkání uvedl mluvčí Jiří Ovčáček na Twitteru, že státníci ocenili výborné vzájemné vztahy, shodli se o důležitosti spolupráce v rámci visegrádské čtyřky (V4 - ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) a hovořili o ekonomické obnově po koronavirové pandemii.

Heger se odpoledne setká také s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a šéfem sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy