NATO chce v Libyi přitvrdit, Syřané znovu vyšli do ulic

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
15. 4. 2011 23:20
Al-Kájda vyzvala Libyjce k útoku na Kaddáfího i NATO
Muammar Kaddáfí při setkání se zástupci Africké unie 10. dubna v Tripolisu.
Muammar Kaddáfí při setkání se zástupci Africké unie 10. dubna v Tripolisu. | Foto: Reuters

Tripolis/Damašek - Nejvyšší představitelé Spojených států, Velké Británie a Francie se shodli, že nepřichází v úvahu, aby v Libyi zůstal u moci dlouholetý diktátor Muammar Kaddáfí.

Ke stejnému závěru došli na neformálním jednání NATO-EU v Berlíně i ministři zahraničí členských zemí.

Cílem vojenské operace v Libyi už tak není jen ochrana civilního obyvatelstva, ale i svržení Kaddáfího režimu.

"Teď jasně zaznělo také po těch závěrech z Dauhá, že nejde už jenom o ochranu obyvatelstva, nýbrž jde o odstranění pana plukovníka Kaddáfího. Toto bylo jasně řečeno," sdělil po jednání český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg novinářům po jednání.

K tomu, aby se mohla operace v Libyi rozšířit, ale NATO potřebuje souhlas Rady bezpečnosti OSN. Prohlášení amerického prezidenta Barracka Obamy, francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho a britského premiéra Davida Camerona totiž překračují platnou rezoluci, na jejímž základě spojenci zaútočili.

"Není představitelné, aby někdo, kdo se pokusil o masakr vlastního obyvatelstva, hrál roli v budoucí vládě. Následně může začít přechod od diktatury k institucionálnímu procesu, vedený novou generací vůdců," popisuje trojice státníků možný vývoj v Libyi.

Je třeba změnit rezoluci Rady bezpečnosti

Francie a Británie by chtěly rozšířit vojenské útoky na logistické uzly a velitelská centra Kaddáfího sil spíše než vyzbrojovat libyjské rebely.

Libyjské vládní síly v pátek opět zaútočily na Misurátu, která je na západě země posledním městem částečně ovládaným povstalci, a nejméně osm lidí zemřelo. Čtvrteční raketový útok na město si vyžádal 23 obětí na životech a desítky zraněných.

NATO proti Kaddáfímu, Al-Kájda proti všem

Skupina SITE, monitorující weby islámských radikálů, informovala, že muž číslo dvě ve vedení Al-Káidy Ajmán Zavahrí vyzval severoafrické muslimy k boji proti NATO v Libyi.

Zavahrí natočil videozáznam ještě předtím, než aliance zahájila nálety v Libyi. "Chci obrátit pozornost našich muslimských bratrů v Libyi, Tunisku, Alžírsku a zbytku muslimských států k tomu, že vstoupí-li Američané a vojska NATO do Libye, měly by se sousední země Egypt, Alžírsko a Tunisko i zbytek muslimského světa chopit zbraní a bojovat proti Kaddáfího žoldákům i NATO," říká Zavahrí.

Nepokoje v Sýrii

Klid není ani v Sýrii, kde se prezidentovi Bašáru Asádovi stále nedaří uklidnit občany volající po demokratizaci země.

Do ulic jihosyrského města Dará po pátečních modlitbách opět vyšly tisíce lidí. Podle agentury Reuters dav prochází městem a provolává heslo "Svobodu".  Podle jednoho z demonstrantů, na něhož se Reuters odvolává, bezpečnostní složky zatím na demonstraci nijak nereagují.

Vojáci se z ulic stáhli ve čtvrtek v noci poté, co začalo jednání prezidenta Bašár Asad s představiteli města.

Masivní demonstrace propukly také ve městě Dejr Al-Zór na řece Eufrat a v pobřežním městě Banias. Menší protestní shormáždění bylo zaznamenáno také v hlavním městě Damašku.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Policisté provedli prohlídky v budovách vnitra a ředitelství hasičů

Policisté provedli prohlídky v budovách vnitra a ředitelství hasičů, uvedl iRozhlas.cz. Zásah podle serveru souvisí s kauzou nemocničních zakázek.

před 25 minutami

Vstupenky na Kosovo nakonec budou k dostání i na internetu

Vstupenky na zápas českých fotbalistů s Kosovem v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy nakonec budou k dispozici i přes internet. Fotbalová asociace ČR původně online prodej v rámci bezpečnostních opatření zrušila, dnes však umožnila rezervaci přes web.

Fanoušci si rezervované lístky poté buď vyzvednou těsně před zápasem v Plzni, nebo je dostanou poštou. Stejně jako při prodeji na pokladnách stadionu ve Štruncových sadech, kde se utkání 14. listopadu uskuteční a výhra reprezentaci zajistí místo na Euru, bude při rezervaci na webu www.vstupenkyfotbal.cz možné na jeden občanský průkaz pořídit pouze čtyři vstupenky.

před 33 minutami

Útok Afghánce na severu Rakouska má druhou oběť, zemřel zaměstnanec ubytovny

Pondělní útok nožem v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic si vyžádal druhou oběť, těžkým zraněním podlehl pracovník místní ubytovny pro žadatele o azyl. V pátek to podle agentury APA oznámila policie. Za incidentem podle vyšetřovatelů stojí neúspěšný afghánský žadatel o azyl, který nejprve pobodal svého opatrovatele a poté při útěku zabil místního zemědělce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy