NATO posílí výcvikovou misi v Afghánistánu. Musíme zlomit "patovou situaci", prohlásil Stoltenberg

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 6. 2017 20:48
Vojenští velitelé NATO požádali o dodatečných asi 3000 vojáků ke stávajícímu počtu přibližně 13 500 příslušníků afghánské mise Resolute Support (Rozhodná podpora). Aliance je odhodlaná pomoci afghánským bezpečnostním silám "zlomit patovou situaci", řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Podle amerického ministra obrany Jamese Mattise se zatím podařilo zaplnit 70 procent toho, co je pro rozšíření mise Resolute Support potřeba.
Jens Stoltenberg.
Jens Stoltenberg. | Foto: Reuters

Brusel - Severoatlantická aliance posílí svou výcvikovou a poradní misi Resolute Support v Afghánistánu, potvrdil po čtvrtečním jednání ministrů obrany NATO generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Cílem je podle něj pomoci afghánským bezpečnostním silám "zlomit patovou situaci" na bitevním poli. Aliance proto plánuje například zdvojnásobit počty příslušníků speciálních sil, kteří se podílejí na výcviku svých afghánských kolegů.

Vojenští velitelé NATO požádali nedávno o dodatečných asi 3000 vojáků ke stávajícímu počtu přibližně 13 500 příslušníků afghánské mise Resolute Support (Rozhodná podpora). Země NATO a jejich partneři od Ukrajiny po Austrálii pomáhají s výcvikem a rozvojem afghánských bezpečnostních sil.

Podle Stoltenberga už dříve zvýšení svého příspěvku oznámilo 15 zemí a ve čtvrtek tak učinily další. Britský ministr obrany Michael Fallon například mluvil o posílení britského kontingentu o necelou stovku vojáků.

Podle amerického ministra obrany Jamese Mattise se zatím podařilo zaplnit 70 procent toho, co je pro rozšíření mise Resolute Support potřeba. Mattis dodal, že na základě čtvrtečních diskusí předloží po návratu do Washingtonu americkou strategii v této věci pro prezidenta Donalda Trumpa. "Až bude jasno o strategii, rozhodneme o přesných počtech amerických vojáků," dodal.

Stoltenberg zdůraznil, že úkol operace se nemění - nejde o bojové akce, ale o výcvik a podporu afghánských sil. "Nebojujeme, pomáháme Afgháncům bojovat a převzít plnou odpovědnost za vlastní zemi," řekl.

Podle Stoltenberga je však zřejmá spojitost mezi děním na bitevním poli a možnostmi afghánské vlády dohodnout politické řešení konfliktu.

NATO podle něj vidí potřebu dodatečné podpory ve třech oblastech. Kromě podpory výcviku speciálních sil, které v bojích hrají významnou roli, je to podle něj hlavně podpora rozvoje afghánského letectva, na tom se v Kábulu podílejí také čeští vojáci. Třetí oblastí, kde chce NATO dělat víc, je výcvik a vzdělávání afghánských vojenských velitelů.

Náměstek českého ministra obrany Jakub Landovský v Bruselu novinářům řekl, že Praha nyní nepočítá s posílením své účasti v Afghánistánu, kde je nyní asi 250 lidí. "Je ale dobré vědět, že ČR pomáhá i na svém vlastním území výcvikem afghánských pilotů vrtulníků a opravami těchto vrtulníků. V této oblasti se domníváme, že možné naši pomoc zemi zkoušené terorismem navýšit," podotkl Landovský.

Stoltenberg připomněl, že v květnu se na summitu aliance dohodla, že bude účinněji a intenzivněji postupovat proti mezinárodnímu terorismu.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Vláda podpořila uzákonění dohody rodičů o dětech po rozvodu

Poslaneckou novelu občanského zákoníku, která má umožnit dohodu rodičů o opatrovnictví dětí a placení výživného po rozvodu bez rozhodnutí opatrovnického soudu, vláda na dnešním jednání podpořila. Vyplývá to z výsledků jednání zveřejněných na webu. Poslanecká novela je obsahově shodná s loňskou vládní předlohou, kterou ale Sněmovna dosud nezačala projednávat. Poslaneckou verzi by dolní komora podle předkladatelů měla schválit zrychleně už v prvním kole tak, aby novela byla přijata do říjnových sněmovních voleb. Platit by měla od začátku příštího roku.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Stoper Jugas odchází ze Slavie do Polska

Fotbalový obránce Jakub Jugas odchází do polské ligy. Devětadvacetiletý stoper Slavie, který letos hostoval v Liberci, se po skončení smlouvy s českým mistrem dohodl na tříleté smlouvě s týmem Cracovia Krakov. Uvedla to agentura Chovanec Sport Agency, která hráče zastupuje.

"Zahraničí pro mě byla priorita. Cracovia mi udělala konkrétní nabídku, která mi po všech stránkách vyhovuje," uvedl v tiskové zprávě Jugas. "Navíc pokud vás chce trenér, je to vždycky nejvíc. Přesně z těch důvodu jsem se před lety rozhodl pro Slavii, protože o mě měl zájem trenér Šilhavý a pan Tvrdík. Potom došlo ke změně trenéra, ale to přináší fotbal. Slavii bych chtěl poděkovat za to, jak se celou dobu chovala. A i trenérovi Hoftychovi, jenž mě vedl nyní v Liberci a výborně se mi s ním spolupracovalo," uvedl obránce s reprezentační zkušeností a stříbrný medailista z ME do 19 let.

Rodák z Otrokovic přišel do Slavie v roce 2017 ze Zlína za více jak 20 milionů korun. V pražském týmu pak sice v následující sezoně vyhrál domácí pohár, ale v dalších hostoval postupně v Mladé Boleslavi, Jablonci a naposledy tento rok i v Liberci. Zde v této sezoně odehrál 23 zápasů.

"Měl jsem i nějaké další nabídky. Z Česka se ozvaly tři týmy a ještě další dva z ciziny. Rychlost jednání, kvalita tamní ligy a lokalita ale rozhodly pro Polsko," řekl Jugas.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Životopis Philipa Rotha vydá stejné nakladatelství, které publikovalo paměti Woodyho Allena

Životopis renomovaného amerického spisovatele Philipa Rotha, který sepsal Blake Bailey, vydá nakladatelství Skyhorse Publishing. Rozhodlo se tak krátce poté, co původní vydavatel W.W. Norton & Company stáhl knihu z prodeje kvůli obviněním Baileyho ze sexuálního obtěžování. Titul na pultech amerických knihkupectví vydržel jen pár týdnů. Skyhorse Publishing jej tam vrátí 15. června, elektronickou verzi a audioknihu zveřejní již tuto středu. Bailey všechna obvinění odmítá.

Jak připomíná agentura AP, kauza tak končí podobně jako ta loňská, kdy pro změnu nakladatelství Hachette Book Group odmítlo zveřejnit autobiografii filmaře Woodyho Allena, v 90. letech minulého století obviněného z obtěžování své adoptivní dcery. Také Allenovy memoáry nakonec vydalo Skyhorse Publishing.

Stejná firma nedávno uzavřela smlouvu na vydání dvou knih Garrisona Keillora, dlouholetého moderátora populárního hudebního pořadu A Prairie Home Companion, podle nějž natočil film Robert Altman. Spolupráci s Keillorem před několika lety rozvázaly rozhlas Minnesota Public Radio i deník Washington Post poté, co byl moderátor obviněn z obtěžování. K němu se vyjádří ve své autobiografii, jedné ze dvou knih, jež vydá Skyhorse.

Zdroj: AP
Další zprávy