Evropa a Kanada letos zvýší své výdaje na obranu o 4,3 procenta, oznámilo NATO

ČTK ČTK
28. 6. 2017 14:28
Evropští členové NATO a Kanada letos zvýší své výdaje na obranu o 4,3 procenta. Oznámil to generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg. Peníze podle něj půjdou na nové vybavení, na zaplacení intenzivnějších cvičení nebo zahraničních misí, ale taky na platy. Ministři obrany NATO se ve čtvrtek sejdou, aby upřesnili, na jaké oblasti by se měly země Aliance v budoucnosti více zaměřit. Ke zvyšování peněz na obranu tlačí už delší dobu své evropské spojence Spojené státy. Členské země NATO před měsícem slíbily vypracovat konkrétní plány toho, jak zařídí, aby v roce 2024 dávaly na obranu dvě procenta svého hrubého domácího produktu (HDP).
Jens Stoltenberg, generální tajemník NATO.
Jens Stoltenberg, generální tajemník NATO. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 21 minutami

Při nehodě dodávky na Vyškovsku se zranilo deset lidí

Deset lidí se dnes nad ránem zranilo při havárii mikrobusu u Nesovic na Vyškovsku, uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Silnice I/50, která je hlavním tahem ze Slovenska na Brno, byla přes hodinu neprůjezdná, problémy v dopravě ale nebyly. Před pátou ranní už se dalo místem projet.

Nehoda se stala okolo půl čtvrté, vozidlo mělo ukrajinskou značku. "Auto vyjelo ze silnice a převrátilo se přes střechu. Potom zůstalo stát na kolech mimo silnici v poli," uvedl Mikoška. Podle něj cestovalo v autě dvanáct lidí. "Všichni byli při našem příjezdu mimo vozidlo, nemuseli jsme nikoho vyprošťovat. Deset lidí se zranilo. Z toho bylo sedm mužů a tři ženy," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
Další zprávy