Násilí v Afghánistánu: Dva britští vojáci byli zabiti

ČTK Petra Sasínová, ČTK
5. 7. 2009 15:55
Ozbrojenci zatkli v Afghánistánu 16 specialistů OSN
Dva britští vojáci byli zabiti v jižní části Afghánistánu.
Dva britští vojáci byli zabiti v jižní části Afghánistánu. | Foto: Reuters

Kábul - Násilí v Afghánistánu pokračuje. Dva britští vojáci zahynuli v sobotu v provincii Hílmand na jihu Afghánistánu. Jeden zemřel při výbuchu nálože nastražené u silnice, druhého zasáhla střela z granátometu.

Ve východní části země rovněž ozbrojenci v sobotu unesli šestnáct afghánských specialistů, kteří tam pro OSN odstraňují miny.

Hilmánd je jednou z bašt afghánského hnutí Taliban. Směřují tam tisíce příslušníků americké námořní pěchoty, kteří tam zahájili jednu z největších amerických ofenziv od svržení Talibanu v roce 2001. Američané se snaží v této části Afghánistánu také získávat důvěru tamních obyvatel.

Vláda amerického prezidenta Baracka Obamy poslala do Afghánistánu posily v počtu 21 tisíc mužů a předpokládá, že do konce letošního roku jich tam bude až 68 tisíc, což je dvojnásobek loňského počtu. Je to ale jen polovina kontingentu, který USA mají v současnosti v Iráku.

Neklidnou oblastí Afghánistánu nadále zůstává jih země a také východ, kde v sobotu ozbrojenci unesli 16 afghánských specialistů na odminovávání terénu. 

Foto: Aktuálně.cz

Afghánistán je jednou z nejzaminovanějších zemí na světě: každý měsíc zde miny zabijí nebo zmrzačí zhruba 50 lidí. Práce na odminovávání je zpomalována pokračujícím násilím, které v posledních letech nabírá na intenzitě. Pyrotechnici se stále častěji stávají terčem ozbrojenců, kteří navíc používají materiál z min na výrobu nástražných výbušných zařízení.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Afghánské prezidentské volby z loňského roku vyhrál Ašraf Ghaní

Vítězem afghánských prezidentských voleb z loňského září je dosavadní hlava státu Ašraf Ghaní. Oznámila to v úterý ústřední volební komise, podle níž Ghaní získal 50,64 procenta hlasů, a těsně tak porazil svého hlavního soupeře, premiéra Abdulláha Abdulláha. Oznámení konečných výsledků bylo kvůli sporům, technickým obtížím a podezření z podvodů několikrát odloženo. Volební komise vítěze nyní definitivně potvrdila po téměř pěti měsících od hlasování.

Zdroj: ČTK
Další zprávy