Napětí v Ghaně. Těsné volby prezidenta provázejí spory

Zdeněk Mihalco
2. 1. 2009 15:27
Stabilita v zemi je důležitá pro celou západní Afriku
Příznivci opoziční a dosud vedoucí strany NDC před sídlem volební komise v ghanské metropoli.
Příznivci opoziční a dosud vedoucí strany NDC před sídlem volební komise v ghanské metropoli. | Foto: Reuters

Akkra - Dosud byla Ghana považována za jednu z nejpokročilejších afrických demokracií. Nyní země prochází zkouškou své stability. Další vývoj v Ghaně je přitom klíčový pro stabilitu celé západní části Afriky.

V mimořádně vyrovnaných prezidentských volbách zatím vede o několik tisíc hlasů kandidát opozičního Národního demokratického kongresu (NDC) John Atta Mills.

Dosavadní výsledek by ještě teoreticky mohlo zvrátit páteční dodatečné hlasování v odlehlé oblasti Tain na západě země, kde nedělní druhé kolo prezidentských voleb neproběhlo kvůli technickým problémům s distribucí hlasovacích lístků.

Podle zpravodaje BBC v Ghaně je ale krajně nepravděpodobné, že by kandidát vládní Nové vlastenecké strany (NPP) Nana Akufo-Addo mohl právě v Tainu smazat celkový náskok svého soupeře, neboť v prvním kole tu jasně prohrál.

NPP požadovala, aby volby v Tainu byly z bezpečnostních důvodů odloženy, a ohlásila, že páteční hlasování bude bojkotovat.

Obavy z politické krize

Představitelé vládní strany také údajně během čtvrtečního večera a noci objížděli vesnice v Tainu a pomocí megafonů naléhali na voliče, aby volby bojkotovali.

NPP rovněž oznámila, že požaduje, aby se volby opakovaly v několika dalších okrscích v regionu Volta na východě země. Vládní strana tvrdí, že její zástupci tam byli zastrašováni.

Pokus přerušit a zpochybnit volby ale kritizují mnohé místní nevládní organizace i opozice.

Podle vládní strany nicméně atmosféra v oblasti Tain neumožňuje svobodné a spravedlivé volby. NPP by výsledky mohla dále zpochybňovat u soudu, a následovat by tak mohla vleklá politická krize. Pozorovatelé naznačují, že členové NPP v otázce, zda uznat svou porážku, zatím nejsou jednotní.

Foto: Aktuálně.cz

Výsledky z volebního okrsku Tain volební komise oznámí nejdříve v sobotu.

Ve sporném regionu byli  rozmístěni vojáci a policisté. Rostou totiž obavy, že by napětí mohlo přerůst v násilnosti. Průběh voleb byl přitom prozatím až na několik ojedinělých incidentů pokojný.

Kandidáty dělí 23 tisíc hlasů

Dosavadní prezident Ghany John Kufuor musí podle ústavy po dvou funkčních obdobích odstoupit z funkce 7. ledna.

Parlamentní volby a první kolo prezidentských voleb se v Ghaně uskutečnilo 7. prosince. Vládní NPP ztratila parlamentní většinu, v úvodním kole prezidentských voleb nezískal žádný z kandidátů nadpoloviční většinu hlasů. V neděli následovalo druhé kolo volby.

Univerzitní profesor John Atta Mills z opozičního NDC v něm získal 50,13 procenta odevzdaných hlasů, bývalý ministr zahraničí Nana Akufo-Addo z vládní NPP 49,87 procenta. Kandidáty dělí pouze něco přes 23 tisíc hlasů. V oblasti Tain může volit 53 tisíc voličů a v prvním kole zde zvítězil Atta Mills.

Není tak pravděpodobné, že by se dosud vládní straně podařilo celkově nepříznivý výsledek zvrátit.

Ghana patří k největším producentům kakaa a zlata na světě. Život v zemi by mohla změnit těžba nově objevených nalezišť ropy. Těžit by se mělo začít v roce 2010. Se zisky z těžby tak bude pravděpodobně hospodařit vláda a prezident, o kterém voliči nyní rozhodují.

Prezidentský kandidát vládnoucí strany NPP Nana Akufo-Addo zdraví své příznivce v metropoli Akkře.
Prezidentský kandidát vládnoucí strany NPP Nana Akufo-Addo zdraví své příznivce v metropoli Akkře. | Foto: Reuters
Více o současné Ghaně a tamních volbách si přečtěte v článku: Ghana volí prezidenta a vládu, co rozdělí zisky z ropy
 

Právě se děje

Další zprávy