Ghana volí prezidenta a vládu, co rozdělí zisky z ropy

Zdeněk Mihalco
7. 12. 2008 12:00
Zemi zneklidňuje možnost opakování povolebního vývoje z Keni a Zimbabwe
Prezidentský kandidát vládnoucí strany NPP Nana Akufo-Addo zdraví své příznivce v metropoli Akkře.
Prezidentský kandidát vládnoucí strany NPP Nana Akufo-Addo zdraví své příznivce v metropoli Akkře. | Foto: Reuters

Akkra - Před rokem a půl vyšlo najevo, že se na území západoafrické Ghany ukrývají poměrně bohaté zásoby ropy. Těžit by se mělo začít v roce 2010.

Dvanáct milionů ghanských voličů v nedělních parlamentních a prezidentských volbách tedy mimo jiné rozhodne o tom, kdo a jak zisky z ropy rozdělí.

Strašákem je pro Ghaňany vývoj v nedaleké Nigérii, kde kvůli těžbě ropy v deltě Nigeru pokračuje ozbrojené povstání. A kde i volební klání, ať už na federální nebo na místní úrovni, vcelku pravidelně zavdává příčinu k násilným střetům.  

Vývoj v Ghaně? Úspěch Afriky

I v Ghaně, která se dosud zaměřovala zejména na produkci kakaa a těžbu zlata, zůstává problémem korupce a chudoba velké části obyvatelstva.

Přesto magazín The Economist ve svém předvolebním článku napsal, že vývoj v Ghaně je "jedním z mála neoddiskutovatelných afrických úspěchů posledního desetiletí". Země se po letech despotismu propracovala k demokracii. Ekonomický růst v posledních letech dosahuje šesti procent.

Infobox

  • Voliči rozhodnou o obsazení 240 míst v parlamentu a novém prezidentovi, který nahradí Johna  Kufuora. Ten se už o post prezidenta po dvou volebních obdobích ucházet nemůže.
  • Prezidentských voleb se účastní osm kandidátů. Favority jsou kandidát vládní Národní vlastenecké strany (NPP) Nana Akufo-Addo a představitel hlavní opoziční síly, Národního demokratického kongresu (NDC), John Atta Mills, který kandiduje už potřetí - dvakrát prohrál s dosavadní prezidentem Kufuorem.
  • Pokud žádný z prezidentských kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, rozhodne o ghanské hlavě státu druhé kolo volby, plánované na 28. prosince.

Podle prestižního britského týdeníku země v devadesátých letech získala "záviděníhodnou pověst v oblasti osobních svobod a politické stability".

Hlasování v Ghaně je poslední v řadě důležitých afrických voleb, které uplynulý rok přinesl.

Například po volbách v do té doby stabilní Keni následovala hluboká politická krize a vlna etnicky motivovaného násilí. Násilnosti provázely také hlasování v Zimbabwe, kde se krize i přes zářijovou dohodu o dělbě moci dále prohlubuje.

"To, co se stalo v Keni, směřuje na tyto volby značnou pozornost," cituje tisková agentura Reuters Alexe Vinese z londýnského think-tanku Chatham House, který připomíná, že stabilita Ghany je důležitá pro stabilitu celé západní části Afriky.

The Economist zdůrazňuje, že na rozdíl od Zimbabwe nebo Keni má Ghana řadu předpokladů, aby se volby neproměnily ve vleklou politickou krizi - například nezávislou volební komisi, kterou respektují všechny hlavní politické strany.

Průběh voleb budou kontrolovat místní nevládní organizace, asi 29 tisíc příslušníků bezpečnostních jednotek i pozorovatelé ze zahraničí.

Britská stanice BBC nicméně poukazuje na obvinění opoziční středolevé strany Národní demokratický kongres (NDC), podle které volební komise vládní středopravé Národní vlastenecké straně (NPP) straní. BBC však zdůrazňuje, že ghanská demokracie je relativně stabilní již od roku 1992 a v zemi jsou například jedna z nejsvobodnějších médií v Africe.

Agentura Reuters ve své analýze upozorňuje na určité předvolební etnické napětí v zemi, ale i ona uvádí, že scénář podobný loňským keňským volbám není příliš pravděpodobný.

Opozice: Vláda "páchne korupcí"

Podle listu The Economist může představovat určité riziko fakt, že volby budou mimořádně důležité kvůli nastávající těžbě ropy, a navíc dramatické, což by politiky mohlo vést ke snaze výsledky ovlivnit ve svůj prospěch. Mezi vládní a hlavní opoziční stranou navíc panuje značná rivalita.

Foto: Aktuálně.cz

Opoziční kandidát na prezidenta John Atta Mills například prohlásil, že dosavadní vláda "páchne korupcí". Opozice i některé organizace tvrdí, že dosavadní prezident Kufuor soustředil ve svých rukou příliš mnoho moci.

Představitelé opozičních stran rovněž dosavadního prezidenta kritizují za zbytečné mrhání prostředky v zemi, kde stále řada lidí žije v chudobě. Kritizovali také výstavbu nového prezidentského paláce za desítky milionů dolarů. Opoziční předák Mills nicméně prohlásil, že po svém případném zvolení budovu "nebude bojkotovat".

Programy hlavních rivalů se však podle tiskových agentur i přes tvrdou předvolební kampaň významně neliší. Hlavní politické strany údajně nechystají ráznou změnu ve směřování země, které v posledních letech přineslo Ghaně relativní prosperitu.

Během posledního roku v Africe proběhlo hned několik klíčových voleb:

Keňa Po volbách v prosinci 2007 následovaly násilnosti, při kterých zemřelo asi 1300 lidí a 300 tisíc uteklo z domovů. Opoziční lídr Raila Odinga obvinil prezidenta Mwaie Kibakiho ze zfalšování voleb. Po silném mezinárodním tlaku a několikatýdenním vyjednávání politici uzavřeli dohodu o rozdělení moci - Kibaki zůstal prezidentem, Odinga se stal premiérem. Více ZDE.
Zimbabwe V březnových parlamentních volbách vůbec poprvé vládnoucí strana ZANU-PF prohrála s opozičním Hnutím za demokratickou změnu (MDC), jehož lídr Morgan Tsvangirai porazil dlouholetého vládce Roberta Mugabeho i v souběžně konaném prvním kole prezidentských voleb. Před druhým kolem na konci června však ze souboje odstoupil kvůli vraždám a násilnostem páchaným na jeho přívržencích. Mugabe, který neměl protikandidáta, se následně prohlásil za vítěze. Zahraničí však průběh voleb odsoudilo. Po téměř dvou měsících rozhovorů byla uzavřena a podepsána dohoda o vytvoření vlády národní jednoty, její realizace však stále vázne. Země je v hluboké politické, ekonomické a nejčerstvěji také zdravotní krizi. Více ZDE.
Angola V zemi, která se vzpamatovává z 27leté občanské války, se v září konaly první celostátní volby od roku 1992. Vládní MPLA v nich upevnila svou pozici, protože opozice zastupovaná především svazem UNITA je roztříštěná. Prezidentské volby by se měly uskutečnit příští rok. Prezident José Eduardo dos Santos, který je u moci od roku 1979, prohlašoval, že hlasování bude spravedlivé a demokratické. Objevovaly se určité pochyby o demokratičnosti voleb, pozorovatelé i opozice ale jejich výsledky uznali. Více ZDE
Zambie Na přelomu října a listopadu v zemi proběhly prezidentské volby, vynucené skonem prezidenta Levyho Mwanawasy. Zvítězil v nich dosavadní viceprezident a kandidát vládního Hnutí pro pluralitní demokracii (MMD) Rupiah Banda. Opoziční Vlastenecká fronta (PF) výsledek hlasování označila za zmanipulovaný. Více ZDE
Pobřeží slonoviny Vleklá občanská válka v této západoafrické zemi patří od loňského roku definitivně minulosti. Na letošek plánované volby měly mírový proces završit, byly však opakovaně odloženy a nyní už je jisté, že proběhnou nejdříve v roce 2009. Více ZDE
Rwanda Od genocidy v roce 1994, kdy během krátké doby přišlo o život asi 800 tisíc lidí, se země propracovala k relativní prosperitě a stabilitě. Zářijové volby se ale podobaly hlasování z roku 2003, kdy jasně zvítězila vládnoucí Rwandská vlastenecká fronta (RPF) tutsijského prezidenta Paula Kagameho, který před volbami zakázal činnost opozičních stran. I nyní s velkým náskokem zvítězila RPF, opozice proti průběhu voleb protestovala. Více ZDE.
 

Právě se děje

Další zprávy