Referendum na východě Ukrajiny končí střelbou

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 11. 5. 2014 19:22
Pokud se obyvatelé Doněcké a Luhanské oblasti se silnou ruskojazyčnou menšinou vysloví pro samostatnost, není zcela jasné, co to bude znamenat. Kyjev hlasování neuznává.
Ukrajinské referendum o nezávislosti.
Ukrajinské referendum o nezávislosti. | Foto: Reuters

Kyjev - Na východě Ukrajiny v Doněcké a Luhanské oblasti končí referendum o nezávislosti. V Krasnoarmějsku nedaleko Doněcka ukončila hlasování v jedné místnosti střelba do davu před radnicí.

Na místě je několik mrtvých. Zatím není jasné, kdo střílel a proč. Agentura AP napsala, že příslušníci ukrajinské Národní gardy obsadili hlasovací místnost a pak stříleli.

Podle organizátorů byla účast v referendu vysoká, nelze to však ověřit z nezávislých zdrojů. Nicméně zpravodajové agentur Reuters a AFP informují o dlouhých frontách a plných hlasovacích střediscích.

Reportáže Martina Nováka z Ukrajiny

Zvláštní zpravodaj živě z Ukrajiny
Foto: Aktuálně.cz

Reportér Aktuálně.cz projel Ukrajinu. Přečtěte si jeho reportáže z konfliktu, který je označován za největší v Evropě od konce studené války.

Živě z Luhansku a Kramatorsku: Do války s fašisty půjdeme znovu

Reportáž ze Slavjansku: Putin je mesiáš i antikrist

Vlakem z východu na západ: Jsme šašci v cirkusu Ukrajina. Zadarmo

Reportáž: Povstalci z kraje stachanovců bojují za staré časy

CHAT Začala válka? Odpovídal zpravodaj z Ukrajiny

Ze Lvova: Západ Ukrajiny budou bránit i babičky

Podle některých svědků ale mohou lidé hlasovat opakovaně na více místech nebo vkládat do urny více hlasovacích lístků.

Někteří lidé si podle zpravodaje agentury Reuters nebyli zcela jisti, co hlasování pro samostatnost vlastně znamená - zda úplnou samostatnost, autonomii v rámci Ukrajiny, či budoucí připojení k Rusku.

Referenda doprovází lokální přestřelky; Ve Slavjansku byla ráno slyšet intenzivní střelba provázená explozemi granátů. Informace o střetech přišly i z města Krasnyj Lyman.

Agentura AFP píše, že se opět střílí na "frontové linii" u obce Andrijivka, která leží na jih od Slavjansku. Mluvčí tamních vzbouřenců tvrdí, že jsou oběti, ale žádné podrobnosti neuvedla.

Palba a exploze se podle tiskových agentur ozývaly z oblasti Andrijivky od sobotního večera přes celou noc. Slavjansk se zhruba 110 000 obyvatel, který kontrolují separatisté, drží ukrajinské vládní síly již přes týden v obklíčení v rámci "protiteroristické operace".

Vůdce separatistů v Doněcku Denis Pušilin podle agentury ITAR-TASS uvedl, že nemají zprávy ze dvou tamních volebních středisek a že se ve městě odehrávají střety rebelů s ukrajinskými ozbrojenými silami.

Vážné problémy prý mají i organizátoři referenda v Luhanské oblasti. Tamní mluvčí Vasilij Nikitin řekl, že mimo jiné v jednom volebním obvodě ozbrojení lidé z "nějaké národní gardy" zastrašují voliče.

Úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov v sobotu obyvatele obou oblastí varoval před tím, že radikály prosazovaná federalizace znamená "sebedestrukci". "Pro tyto oblasti je to krok do propasti," zdůraznil a poukázal na to, že samostatnost přinese úplný rozvrat ekonomiky, sociálních programů a vůbec života většiny obyvatelstva.

Foto: Aktuálně.cz

Dvě zásadní otázky

Otázka pro doněcké voliče podle agentury ITAR-TASS zní: "Podporujete nezávislost Doněcké lidové republiky?" Naproti tomu luhanští odpovídají na otázku: "Podporujete státní samostatnost Luhanské lidové republiky?" Zaškrtnout mohou buď "ano", nebo "ne".

Pokud se obyvatelé Doněcké a Luhanské oblasti se silnou ruskojazyčnou menšinou vysloví pro samostatnost, není zcela jasné, zda výsledek povede k úplné nezávislosti, samostatnosti v rámci případné budoucí ukrajinské federace, či dokonce k připojení k Rusku.

Vše probíhá podle plánu, hlásí organizátoři

Podle organizátorů probíhá hlasování i přes výše zmíněné střety podle plánu. "Všechno probíhá, jak jsme předpokládali. Střediska byla otevřená včas a lidé hlasují," konstatuje podle AFP jeden z organizátorů v Doněcku Nikolaj Conev.

Je patrné, že hlasovat přicházejí lidé podporující samostatnost.

Musíme bojovat za svá práva a stát se nezávislými.

"Musíme bojovat za svá práva a stát se nezávislými. Jsme šťastní, že jsme získali právo vyjádřit se. Jestliže se staneme nezávislými, bude to zpočátku těžké, ale pořád je to lepší než být s fašisty," je přesvědčena 35letá květinářka Taťána s narážkou na militantní stoupence zachování celistvosti Ukrajiny, především z radikální organizace Pravý sektor.

Radikální proruští aktivisté se dožadují federalizace země, vláda však trvá na centrálním uspořádání, chce pouze posílit pravomoci regionů.

Podle různých průzkumů je většina obyvatel východu Ukrajiny proti odtržení. Není jasné, kolik lidí se do referenda zapojí, organizátoři ale počítají s vysokou účastí. Separatisté v Doněcku nicméně oznámili, že hlasování bude platné bez ohledu na to, kolik lidí k urnám přijde.

Zatímco v Doněcké oblasti hlasování skončí ve 22:00, v Luhanské je konec stanoven již na 20:00. Organizátoři v Luhansku chtějí výsledky oznámit již v pondělí, nejpozději v úterý.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy