Na Ukrajině zmizel Čech, možná zůstal pod lavinou

Alexandra Malachovská
18. 1. 2013 10:20
Českého turistu hledá už stovka lidí, v horách i okolních vesnicích
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Užhorod/Praha (od naší spolupracovnice) - Český turista se už více než týden pohřešuje na západě Ukrajiny. Podle ukrajinských médií záchranáři v Zakarpatské oblasti pátrají po 24letém muži, který se - navzdory nebezpečí laviny - vypravil do horského terénu v blízkosti obce Volovec asi sto kilometrů od Užhorodu.

Ministerstvo pro mimořádné situace oznámilo, že se navzdory rozsáhlému pátrání dosud nepodařilo nalézt žádné stopy. V minulých dnech lavina v této oblasti zasypala dva ukrajinské lyžaře, jeden z nich zranění podlehl.

Agentura Ukrinform uvedla, že se Čech 10. ledna vydal směrem k hoře Temnatyk v blízkosti Volovce, která se nachází poblíž hřebenu ukrajinských Karpat. Přestože záchranáři prohledali v uplynulých dnech už stovky hektarů horského terénu, pohřešovaného se nepodařilo nalézt.

 

Internetový server zakarpattya.net.ua uvedl, že se muž, který údajně pochází z Brna, ubytoval ve Volovci u místních obyvatel. Jeho zmizení ovšem rodina, u které bydlel, oznámila policii teprve dva dny poté, co odešel do hor.

Vesničané prý doufali, že se turista vrátí. Do akce už byla nasazena více než stovka záchranářů a policistů. Zatím marně.

Místo, kde zmizel Čech, mají v oblibě lyžaři z Ukrajiny i Ruska.
Místo, kde zmizel Čech, mají v oblibě lyžaři z Ukrajiny i Ruska. | Foto: Thinkstock

Zástupkyně oblastní správy ministerstva pro mimořádné situace Natalija Batyrová uvedla, že záchranné operace začaly ihned poté, co bylo zmizení Čecha nahlášeno policii.

Podle ní byly prohledány i stovky domů v okolních obcích. Odjezd pohřešovaného muže z Ukrajiny nepotvrdila ani pohraniční správa.

Volovec se nachází nedaleko vesnice Koločava, známé z románu Ivana Olbrachta Nikola Šuhaj loupežník. Češi sem proto velmi rádi jezdí.

Navíc jde o populární lyžařskou oblast, kterou využívají zejména ukrajinští a ruští turisté. Zástupci místní horské služby upozorňují, že se návštěvníci často vydávají do neznámého terénu, a to navzdory nebezpečí. Mnohdy se pak dostanou do lavinových polí. 

Deník Ukrajinska pravda uvedl, že minulý víkend smetla lavina dva snowboardisty v nedaleké obci Pylypec, kde je rovněž lyžařské středisko. Zachránit se podařilo pouze jednoho z nich. Byl nalezen s četnými zlomeninami pod vrstvou sněhu, a to díky SMS zprávě, kterou dokázal navzdory zranění odeslat. 

 

Právě se děje

před 23 minutami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy