reklama
 
 

Na Súdán někdo svrhl bomby, mluví se o USA a Izraeli

26. 3. 2009 21:40
Podle spekulací měla letadla útočit na konvoj pašující zbraně pro Hamás

Káhira/Tel Aviv/Washington - Spojené státy a Izrael byly obviněny z údajného leteckého útoku na súdánském území, ke kterému mělo dojít v lednu. Informoval o tom egyptský list Aš-Šarúk a internetový server americké televize CBS.

Podle súdánského ministra dálnic Mabrúka Mubaraka Salima tehdy jistá „mocnost bombardovala malé nákladní vozy převážející zbraně a všechny je pohřbila".

Salim, který to oznámil na tiskové konferenci v Kassale nedaleko hranic s Eritreou, neupřesnil, jakému státu letadla patřila, zmínil však, že „zabila Súdánce, Eritrejce a Etiopany a zranila další."

39 mrtvých

Celkem prý zemřelo při náletu na karavanu sedmnácti vozů 39 lidí. Útok se měl odehrát v blízkosti největšího súdánského přístavu Port Sudan na severu země a podle nejmenovaného egyptského činitele citovaného Aš-Šarúkem vzlétla letadla z Džibutska, kde se nachází americká základna Camp Lemonier.

Súdánský prezident Umar Bašír přijel ve středu nečekaně do Egypta a podle Aš-Šarúku „Chartúm a Káhira o záležitosti jednaly, aby formulovaly společné stanovisko".

Bezpečnostní korespondent americké televize CBS David Martin však tvrdí, že za bombardováním nestojí americká, nýbrž izraelská letadla.

Američtí i izraelští činitelé odmítli tyto zprávy komentovat. Agentura Reuters pouze cituje nejmenovaný izraelský zdroj, který zprávy popsal jako „nesmysl".

Zbraně pro Gazu?

Izraelský, americký i arabský tisk spekuluje, že cílem bombardování mohl být konvoj převážející íránské zbraně určené islamistickému hnutí Hamás v Gaze. Ty mají být pašovány skrze Jemen a Súdán na egyptskou Sinaj a pak tunely pod hranicí do Gazy. 

Během posledních dnů války v Gaze, které byly zároveň posledními dny Bushova kabinetu, podepsala v lednu izraelská ministryně zahraničí Cipi Livniová se svou americkou kolegyní Condoleezzou Riceovou dohodu, podle které mají USA pomoci Izraeli bránit v pašování zbraní do Gazy.

Že k útoku došlo, řekly ve čtvrtek agentuře Reuters i dva zdroje ze súdánské vlády, které ovšem nebyly schopny identifikovat, komu letadla patřila. Naopak ministr zahraničí Súdánu Deng Alor ve středu novinářům v Káhiře odpověděl, že o domnělém útoku nemá žádné informace.

Ne jeden, ale dva útoky

Reuters píše, že „jakékoliv veřejné přiznání cizího útoku by mělo velký dopad na Súdán, jehož vztahy se Západem jsou už tak velmi napjaté kvůli nedávnému rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu (ICC) obvinit prezidenta Umara Bašíra z válečných zločinů v Dárfúru."

Přes tvrzení svého kolegy z vlády Salim na svém prohlášení stále trvá. Ve čtvrtek televizi Al-Džazíra dokonce řekl, že došlo ještě ke druhému útoku v únoru. Podle arabské televize z nich Salim obviňuje USA.

autor: Roman Gazdík | 26. 3. 2009 21:40

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama