Na ruské straně hranic s Ukrajinou jsou záhadné tábory

Maria Cvetkova, Reuters
18. 8. 2014 6:30
Reportáž zpravodajů agentury Reuters z oblasti bezprostředně sousedící s Ukrajinou.
Kolona ruských obrněných vozidel na rusko-ukrajinském pomezí. Nedaleko odtud parkuje konvoj s humanitární pomocí pro Donbas.
Kolona ruských obrněných vozidel na rusko-ukrajinském pomezí. Nedaleko odtud parkuje konvoj s humanitární pomocí pro Donbas. | Foto: Reuters

Verchnaja Orechovka (rusko-ukrajinská hranice) – Rostovský region na jihovýchodě Ruska sousedí s Ukrajinou. Tréninkový tábor ve vojenském stylu, stopy v hlíně jasně vyježděné obrněnými transportéry nebo tanky.

Další znaky toho, že Rusko je zapojeno do války na Ukrajině.

Kreml soustavně popírá tvrzení Západu, že vyzbrojuje a cvičí separatisty, kteří chtějí vytvořit samostatný stát na východní Ukrajině. Američané v červenci oznámili, že objevili výcvikový prostor nedaleko Rostova na Donu a že rakety země-vzduch, které se dostaly na Ukrajiny, pocházejí ze základny v Rusku.

Transportér u výcvikového tábora poblíž vesnice Malaja Kamenka na ruské straně rusko-ukrajinské hranice.
Transportér u výcvikového tábora poblíž vesnice Malaja Kamenka na ruské straně rusko-ukrajinské hranice. | Foto: Reuters

Na rusko-ukrajinské hranici, nějakých 170 kilometrů severně od Rostova, existují další důkazy o ruské roli v povstání na Ukrajině.

Několik metrů široká díra zeje v plotě s ostnatým drátem. Mohou jí projíždět automobily do východoukrajinských pohraničních oblastí kontrolovaných rebely.

Na ruské straně vede cesta k městečku Doněck (jmenuje se stejně jako velké město na Ukrajině), v červnu zde raketa vystřelená z Ukrajiny zabila dva lidi. Cesta je plná stop po pásech, jaké zanechávají tanky nebo obrněné transportéry.

Když reportéři Reuters tato místa navštívili a obhlíželi se tu, vyrazili zpoza stromů dva ruští pohraničníci a gestikulovali, že je třeba jet okamžitě pryč.

"Je lepší tady neprojíždět," řekl jeden z nich.

Ruský pohraničník mluví se ženou u vesnice Verchnaja Orechovka na rusko-ukrajinské hranici.
Ruský pohraničník mluví se ženou u vesnice Verchnaja Orechovka na rusko-ukrajinské hranici. | Foto: Reuters

O kilometr dále na předměstí ruského Doněcka nezpevněná cesta končí a začíná silnice. Na ní už pásy zanechaly bílou stopu.

Ta pokračuje několik kilometrů podél řeky Severnyj Doněc až do míst, kde se nachází skryt lesem výcvikový vojenský tábor mezi vesnicí Malaja Kamenka a městečkem Kamensk–Šachtinskij. Přesně tady vyfotili ze čtvrtka na pátek reportéři agentury Reuters kolonu ruských obrněných vozidel, která se tu objevila, když na nedalekém poli tábořil konvoj s ruskou pomocí pro Ukrajinu.

Kolem tábora nejsou žádné vlajky ani nápisy. Vjezd je blokován velkými železnými bariérami, známými jako ježci. Vedle hlídkují tři muži v neoznačených uniformách.

Kousek od nich je "zaparkován" obrněný transportér v zákopu, přikrytý sítí. "Ano, je to tábor. Probíhá tam cvičení," říká jeden z hlídkujících.

Rusko popírá existenci výcvikových táborů pro separatisty. Mluvčí pohraniční stráže Vasilij Malajev říká, že tento tábor slouží jednotkám pohraničníků.

Uvnitř jsou ale vidět transportéry a armádní vozidla. Zevnitř vyjíždějí dva osobní automobily s muži v maskovacích tričkách. Jeden automobil má na poznávací značce číslo 95, což znamená, že je z Čečenska. Druhý číslo 15, které mají auta pocházející ze Severní Osetie na Kavkaze.

Malajev trvá na tom, že žádné obrněné vozy z Ruska na ukrajinské území nepřejíždějí.

"Jsme v zemědělské oblasti a stopy, které vidíte, nemusí nutně souviset s nějakým manévrováním tanků. Možná tudy projel traktor," říká.

Díra v pohraničním plotě prý souží místním lidem. "Mají tam chaty, tak tam přecházejí. Mají propustky, které jim umožňují tady projít. Nejezdí auty, jdou pěšky," vysvětluje Malajev.

Podle ukrajinské vlády soustředila ruská armáda u hranic pětačtyřicet tisíc vojáků, 160 tanků, 1360 obrněných transportérů, 390 děl a raketometů, 129 bojových letounů, 137 útočných vrtulníků a 150 raketových systémů Grad.

Obyvatelé ruského pohraničního městečka Doněcku říkají, že viděli kolony obrněných vozidel projíždějících městem.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Sjezd v Kitzbühelu se dnes kvůli počasí nepojede

V Kitzbühelu se dnes lyžaři na start slavného sjezdu nepostaví. Pořadatelé závod Světového poháru na Hahnenkammu zrušili vzhledem k nepříznivým povětrnostním podmínkám a ke stavu obávané sjezdovky Streif. Začátek byl naplánován na 11:30, ale jury a Mezinárodní lyžařská federace FIS hned po ranní inspekci rozhodly kvůli sněžení, dešti a mlze o zrušení závodu.

Během poledne se rozhodne o zbylém programu závodního víkendu. Podle aktuálního plánu je v neděli na programu superobří slalom.

Dnes se měl na Hahnenkammu jet klasický závod po páteční předehře, kterou představovala náhrada za neuskutečněný sjezd ve Wengenu. Z vítězství se radoval Švýcar Beat Feuz, závod ale zastínily dva těžké pády a nakonec se kvůli silnému větru dostalo na trať jen 30 lyžařů, tedy minimální počet pro započítání výsledků.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Biden si volal s prvním zahraničními lídry od své inaugurace

Americký prezident Joe Biden si v pátek telefonoval s prvními zahraničními lídry od své středeční inaugurace. Nejdříve hovořil s kanadským premiérem Justinem Trudeauem, se kterým se podle agentury Reuters dohodli spojit síly v boji proti koronaviru. Následně šéf Bílého domu volal mexickému prezidentovi Andrésovi Manuelovi Lópezovi Obradorovi. Ten označil hovor za "příjemný a zdvořilý" a dodal, že vše nasvědčovalo tomu, že vztahy mezi oběma státy budou dobré.

"Probrali spolupráci ohledně vakcín," citoval Reuters z komuniké úřadu kanadského ministerského předsedy. Podle agentury AP státníci probírali možnost, aby Kanada dostávala vakcíny proti covidu-19 z výrobního zařízení firmy Pfizer v americkém Michiganu. V současné době Ottawa obstarává všechny dávky očkovací látky ze zařízení Pfizeru v Belgii a firma jí už oznámila, že bude mít v dodávkách zpožděn

Zdroj: ČTK
Další zprávy