Na ruské straně hranic s Ukrajinou jsou záhadné tábory

Maria Cvetkova, Reuters
18. 8. 2014 6:30
Reportáž zpravodajů agentury Reuters z oblasti bezprostředně sousedící s Ukrajinou.
Kolona ruských obrněných vozidel na rusko-ukrajinském pomezí. Nedaleko odtud parkuje konvoj s humanitární pomocí pro Donbas.
Kolona ruských obrněných vozidel na rusko-ukrajinském pomezí. Nedaleko odtud parkuje konvoj s humanitární pomocí pro Donbas. | Foto: Reuters

Verchnaja Orechovka (rusko-ukrajinská hranice) – Rostovský region na jihovýchodě Ruska sousedí s Ukrajinou. Tréninkový tábor ve vojenském stylu, stopy v hlíně jasně vyježděné obrněnými transportéry nebo tanky.

Další znaky toho, že Rusko je zapojeno do války na Ukrajině.

Kreml soustavně popírá tvrzení Západu, že vyzbrojuje a cvičí separatisty, kteří chtějí vytvořit samostatný stát na východní Ukrajině. Američané v červenci oznámili, že objevili výcvikový prostor nedaleko Rostova na Donu a že rakety země-vzduch, které se dostaly na Ukrajiny, pocházejí ze základny v Rusku.

Transportér u výcvikového tábora poblíž vesnice Malaja Kamenka na ruské straně rusko-ukrajinské hranice.
Transportér u výcvikového tábora poblíž vesnice Malaja Kamenka na ruské straně rusko-ukrajinské hranice. | Foto: Reuters

Na rusko-ukrajinské hranici, nějakých 170 kilometrů severně od Rostova, existují další důkazy o ruské roli v povstání na Ukrajině.

Několik metrů široká díra zeje v plotě s ostnatým drátem. Mohou jí projíždět automobily do východoukrajinských pohraničních oblastí kontrolovaných rebely.

Na ruské straně vede cesta k městečku Doněck (jmenuje se stejně jako velké město na Ukrajině), v červnu zde raketa vystřelená z Ukrajiny zabila dva lidi. Cesta je plná stop po pásech, jaké zanechávají tanky nebo obrněné transportéry.

Když reportéři Reuters tato místa navštívili a obhlíželi se tu, vyrazili zpoza stromů dva ruští pohraničníci a gestikulovali, že je třeba jet okamžitě pryč.

"Je lepší tady neprojíždět," řekl jeden z nich.

Ruský pohraničník mluví se ženou u vesnice Verchnaja Orechovka na rusko-ukrajinské hranici.
Ruský pohraničník mluví se ženou u vesnice Verchnaja Orechovka na rusko-ukrajinské hranici. | Foto: Reuters

O kilometr dále na předměstí ruského Doněcka nezpevněná cesta končí a začíná silnice. Na ní už pásy zanechaly bílou stopu.

Ta pokračuje několik kilometrů podél řeky Severnyj Doněc až do míst, kde se nachází skryt lesem výcvikový vojenský tábor mezi vesnicí Malaja Kamenka a městečkem Kamensk–Šachtinskij. Přesně tady vyfotili ze čtvrtka na pátek reportéři agentury Reuters kolonu ruských obrněných vozidel, která se tu objevila, když na nedalekém poli tábořil konvoj s ruskou pomocí pro Ukrajinu.

Kolem tábora nejsou žádné vlajky ani nápisy. Vjezd je blokován velkými železnými bariérami, známými jako ježci. Vedle hlídkují tři muži v neoznačených uniformách.

Kousek od nich je "zaparkován" obrněný transportér v zákopu, přikrytý sítí. "Ano, je to tábor. Probíhá tam cvičení," říká jeden z hlídkujících.

Rusko popírá existenci výcvikových táborů pro separatisty. Mluvčí pohraniční stráže Vasilij Malajev říká, že tento tábor slouží jednotkám pohraničníků.

Uvnitř jsou ale vidět transportéry a armádní vozidla. Zevnitř vyjíždějí dva osobní automobily s muži v maskovacích tričkách. Jeden automobil má na poznávací značce číslo 95, což znamená, že je z Čečenska. Druhý číslo 15, které mají auta pocházející ze Severní Osetie na Kavkaze.

Malajev trvá na tom, že žádné obrněné vozy z Ruska na ukrajinské území nepřejíždějí.

"Jsme v zemědělské oblasti a stopy, které vidíte, nemusí nutně souviset s nějakým manévrováním tanků. Možná tudy projel traktor," říká.

Díra v pohraničním plotě prý souží místním lidem. "Mají tam chaty, tak tam přecházejí. Mají propustky, které jim umožňují tady projít. Nejezdí auty, jdou pěšky," vysvětluje Malajev.

Podle ukrajinské vlády soustředila ruská armáda u hranic pětačtyřicet tisíc vojáků, 160 tanků, 1360 obrněných transportérů, 390 děl a raketometů, 129 bojových letounů, 137 útočných vrtulníků a 150 raketových systémů Grad.

Obyvatelé ruského pohraničního městečka Doněcku říkají, že viděli kolony obrněných vozidel projíždějících městem.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 8 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy