Ve vesmíru s Rusy problém nemáme, ujišťuje NASA

Petr Jemelka Petr Jemelka
5. 3. 2014 13:28
Spolupráce americko-ruského týmu na ISS zatím funguje bez problémů, NASA nicméně vývoj situace bedlivě sleduje.
38. výprava na Mezinárodní vesmírnou stanici
38. výprava na Mezinárodní vesmírnou stanici | Foto: NASA

Houston - Zatímco vlády jejich zemí si kvůli krizi na Ukrajině vyhrožují ekonomickou válkou, oni musejí táhnout za jeden provaz. Záleží na tom totiž jejich život.

Řeč je o ruských a amerických kosmonautech, kteří tvoří společný tým 38. posádky na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

Na ISS jsme strávili 13 úspěšných let a za tu dobu proběhl bezpočet mezinárodních krizí... Lidé začínají přicházet s myšlenkou, aby byla ISS nominována na Nobelovu cenu míru.

Pro úspěch mise i bezpečný návrat domů je klíčové, aby Oleg Kotov, Michajl Tjurin a Sergej Rjazanskij z Roskosmosu společně s Rickem Mastracchiem a Mikem Hopkinsem z NASA ve stísněném prostoru vesmírné stanice pracovali jako jeden organismus.

Hopkins, Kotov a Rjazanskij se navíc mají v pondělí v ruském návratovém modulu vrátit domů.

Šéf NASA Charles Baldwin proto uspořádal mimořádnou tiskovou konferenci, na níž ujistil, že se současné napětí mezi Washingtonem a Moskvou do spolupráce mezi Američany a Rusy na oběžné dráze nepromítá.

Získá ISS Nobelovu cenu míru?

"Myslím, že lidé zapomínají, že už jsme na ISS strávili 13 úspěšných let a za tu dobu proběhl bezpočet mezinárodních krizí. Určitě stojí za povšimnutí, že lidé začínají přicházet s myšlenkou, aby byla ISS nominována na Nobelovu cenu míru," prohlásil Baldwin.

Krátce poté, co návratový modul Sojuz 10. března přistane v Kazachstánu, by se měla na ISS vypravit další společná posádka. Ani její mise není podle NASA ohrožena.

"Naše partnerství (s Rusy) ve vesmíru zatím nebylo dotčeno, zůstává v normálu. Vývoj situace sledujeme, ale naše týmy dál cvičí ve Hvězdném městě," dodal šéf amerického vesmírného programu. Hvězdné město je ruské výcvikové centrum pro kosmonauty.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Ministři a zástupci bezpečnostních složek státu jednají na úřadu vlády o připravenosti na případné rozšíření nákazy koronavirem z Číny

Proberou dosavadní opatření i plán pro případné šíření onemocnění. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) předloží rozbor připravenosti státních hmotných rezerv. "Pan premiér chce mít informace ze všech úhlů pohledu," řekl novinářům před začátkem jednání.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zopakoval, že na letišti v Ruzyni začali cíleně vyhledávat pasažéry, kteří vykazují symptomy podobné koronaviru. Cestujícím je určena také informační kampaň. A pro lety z Číny byly vyčleněny dva speciální vchody, které se budou pravidelně dezinfikovat. 

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Hospodářské noviny: Miliardář Šmejc koupil pražskou reprodukční kliniku

Investiční skupina Emma Capital miliardáře Jiřího Šmejce koupila pražskou reprodukční kliniku Europe IVF International, píší dnešní Hospodářské noviny (HN). Hodnotu transakce deník neuvedl, roční obrat zdravotnického zařízení je podle něj kolem 150 milionů korun. Česko patří spolu se Španělskem k hlavním centrům umělého oplodňování v Evropě, uvádějí HN. Jedním z důvodů jsou vstřícné zákony.

HN připomínají, že reprodukční medicíně v Česku dominuje zdravotnická skupina FutureLife, která spadá do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Kliniky skupiny FutureLife se kromě Česka a Slovenska nachází také ve Velké Británii, v Irsku, v Rumunsku, Finsku a Estonsku. Podle HN je FutureLife po španělské skupině IVI dvojkou na evropském trhu.

Podnikatel Jiří Šmejc je podle říjnového žebříčku časopisu Forbes s majetkem 20 miliard korun 10. nejbohatším Čechem. Šmejc je menšinovým vlastníkem a předsedou představenstva společnosti Home Credit, která poskytuje spotřebitelské půjčky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy