Na farmě rostla neschválená geneticky upravená pšenice

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
30. 5. 2013 19:20
Plodina z Oregonu je prý nezávadná, Američané se ale bojí o tržby
Genetická modifikace je na pohled k nerozeznání.
Genetická modifikace je na pohled k nerozeznání. | Foto: Wikipedia

Washington/Brusel - Na farmě v Oregonu pěstovali geneticky upravenou pšenici, kterou před tím úřady neschválily k prodeji ani konzumaci.

A obchodníci s obilím se teď obávají, že to může poškodit vývoz americké pšenice.

Evropská komise už dala najevo, že náklad obsahující tuto odrůdu bude v případě jejího nalezení zablokován, a požádala Američany o sdělení, jak lze zásilku s takovým obsahem odhalit.

Mluvčí EK nicméně uvedl, že se zatím neuvažuje o žádném širším omezení dovozu, protože by se takové opatření muselo zavést plošně v celé Unii.

Strach o obchod

Podle amerického ministerstva zemědělství zmíněnou odrůdu před lety vyvinul biotechnologický gigant Monsanto tak, aby byla odolná vůči jeho vlastnímu totálnímu herbicidu Roundupu.

Odrůda se ale nikdy nepoužívala kvůli celosvětovému odporu ke geneticky upravené pšenici.

Podle amerického ministerstva nic nenasvědčuje tomu, že by se upravená pšenice kdy dostala na trh. Podle odborníků však může nynější případ negativně ovlivnit obchodování s touto komoditou. Polovina americké úrody pšenice totiž jde na vývoz.

Největšími odběrateli jsou evropské země, Mexiko, Japonsko, Nigérie, Egypt nebo Jižní Korea.

Nikdo neví, kde se vzala

Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) podle ministerstva zemědělství již před lety konstatoval, že lidem stran této odrůdy nehrozí žádné zdravotní riziko. Společnost Monsanto naposledy testovala geneticky upravenou pšenici na polích v roce 2005.

Geneticky modifikovaná odrůda vyrostla na jisté oregonské farmě na poli, kde byla v roce 2012 zaseta takzvaná zimní pšenice.

Farmář ji objevil tak, že pole postříkal glyfosátovým herbicidem, ale některá pšenice nečekaně chemickou likvidaci přežila. Vzorky poté odeslal na státní univerzitu a na ministerstvo zemědělství.

 

Právě se děje

Další zprávy