Mrtvých přibývá, válka v Sýrii si jich vyžádala 93 000

Zahraničí Zahraničí
13. 6. 2013 22:00
Každý měsíc zemře v průměru 5000 lidí, zní z OSN
Jdeideh distrikt
Jdeideh distrikt | Foto: Reuters

Damašek - Při bojích v Sýrii umírá průměrně 5000 lidí měsíčně.

Počet mrtvých se tak od března 2011, kdy povstání proti režimu prezidenta Bašára Asada začalo, do letošního dubna vyšplhal na 93 tisíc.

Vyplývá z nejnovější zprávy Úřadu vysoké komisařky OSN pro lidská práva (OHCHR). Ta poslední z půlky května přitom hovořila o 80 tisících mrtvých.

6500 dětí

Šéfka úřadu Navi Pillayová míní, že skutečné číslo může být ještě podstatně vyšší, jelikož řada úmrtí nebyla nahlášena. Jak upozornila ČTK, do statistik se dostávají pouze oběti, u nichž je známé jméno a datum smrti.

V osmi z deseti případů přijdou podle Organizace spojených národů o život muži, ovšem mezi oběťmi je podle zprávy i 6500 dětí. A ve čtvrtině případů jde o děti mladší deseti let.

Strach z Aleppa

"Víme o jednotlivých případech týrání a poprav dětí, stejně jako masakrech celých rodin, a to včetně dětí. To, společně s vysokými ztrátami na životech, je strašnou připomínkou toho, jak zvráceným se tento konflikt stal," prohlásila Pillayová a vyzvala obě strany, aby okamžitě vyhlásily příměří.

Obává se totiž, že krveprolití, které se nedávno odehrálo při bojích o pohraniční město Kusajr, by se mohlo opakovat v Aleppu na severu Sýrie.

K jedné z hlavních bašt protiasadovské opozice se totiž nyní stahuje armáda, která se chce města v rámci operace Severní bouře zmocnit.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Světové atletice vládnou trojskokanka Rojasová a tyčkař Duplantis

Nejlepšími světovými atlety roku 2020 se stali halová světová rekordmanka v trojskoku Yulimar Rojasová a světový rekordman ve skoku o tyči Armand Duplantis. Oba v tradiční anketě Světové atletiky triumfovali poprvé.

Pětadvacetiletá Venezuelanka Rojasová v únoru v Madridu posunula halový rekord na 15,43 metru, skočila tehdy o sedm centimetrů víc než Ruska Taťjana Lebeděvová v roce 2004. Na trůnu vystřídala americkou překážkářku Dalilah Muhammadovou a navázala na úspěch jiné trojskokanky Caterine Ibargüenové, která byla nejlepší světovou atletkou roku 2018.

Jednadvacetiletý Duplantis se stal nejmladším mužským vítězem této ankety, která se vyhlašuje od roku 1988. Švédský skokan v hale dvakrát posunul světový rekord až na 618 centimetrů. Venku pak překonal 615 cm a sebral Sergeji Bubkovi nejlepší výkon pod širým nebem. Vyhrál všech šestnáct závodů, do kterých letos nastoupil. V hlavní kategorii triumfoval dva roky po ocenění pro vycházející hvězdu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy