Mrtvých přibývá, válka v Sýrii si jich vyžádala 93 000

Zahraničí Zahraničí
13. 6. 2013 22:00
Každý měsíc zemře v průměru 5000 lidí, zní z OSN
Jdeideh distrikt
Jdeideh distrikt | Foto: Reuters

Damašek - Při bojích v Sýrii umírá průměrně 5000 lidí měsíčně.

Počet mrtvých se tak od března 2011, kdy povstání proti režimu prezidenta Bašára Asada začalo, do letošního dubna vyšplhal na 93 tisíc.

Vyplývá z nejnovější zprávy Úřadu vysoké komisařky OSN pro lidská práva (OHCHR). Ta poslední z půlky května přitom hovořila o 80 tisících mrtvých.

6500 dětí

Šéfka úřadu Navi Pillayová míní, že skutečné číslo může být ještě podstatně vyšší, jelikož řada úmrtí nebyla nahlášena. Jak upozornila ČTK, do statistik se dostávají pouze oběti, u nichž je známé jméno a datum smrti.

V osmi z deseti případů přijdou podle Organizace spojených národů o život muži, ovšem mezi oběťmi je podle zprávy i 6500 dětí. A ve čtvrtině případů jde o děti mladší deseti let.

Strach z Aleppa

"Víme o jednotlivých případech týrání a poprav dětí, stejně jako masakrech celých rodin, a to včetně dětí. To, společně s vysokými ztrátami na životech, je strašnou připomínkou toho, jak zvráceným se tento konflikt stal," prohlásila Pillayová a vyzvala obě strany, aby okamžitě vyhlásily příměří.

Obává se totiž, že krveprolití, které se nedávno odehrálo při bojích o pohraniční město Kusajr, by se mohlo opakovat v Aleppu na severu Sýrie.

K jedné z hlavních bašt protiasadovské opozice se totiž nyní stahuje armáda, která se chce města v rámci operace Severní bouře zmocnit.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy