Mrak opět děsí Evropu. Letiště v Rakousku jsou zavřená

Zahraničí Zahraničí
10. 5. 2010 0:27
Prach z islandské sopky zavřel letiště v Mnichově a postupuje nad Česko
Foto: Reuters

Madrid - Islandská sopka Eyjafjallajökul pokračuje v chrlení prachu a Evropa zažívá další významné komplikace v letecké dopravě.

Mrak sopečného prachu se během neděle přesouval přes jižní Francii, Švýcarsko a Itálii do střední Evropy. Ve tři hodiny odpoledne středoevropského času zastavil provoz na letišti v německém Mnichově a v rakouském Innsbrucku. Během večera následovaly Salcburk a Linec. Hlavní vídeňské letiště by mělo být mimo provoz mezi půlnocí a pátou hodinou ranní.

Zatímco rakouská letiště zůstala na noc uzavřena, ta německá byla krátce před půlnocí otevřena. Německý úřad pro řízení letového provozu přitom neočekává během pondělí žádné větší komplikace.

V Chorvatsku byly uzavřeny letiště ve Splitu a Zadaru.

Letiště na severu Itálie a Pyrenejského poloostrova se naopak odpoledne už otevřela. Uzavřena byla některá menší letiště na západě Skotska a Irska.

Problémy už pocítili i cestující z Prahy

Španělsko oznámilo, že zavřelo dvacet letišť na severu země. Například v Barceloně, Bilbau, San Sebastianu nebo Zaragoze. Na několik hodin byl přerušen provoz na letištích na severu Portugalska včetně Porta, na severu Itálie nevzlétla letadla z Milány, Pisy či Florencie.  Desítky letů byly zrušeny také ze švýcarské Ženevy.

Oproti plánům tak v neděli neodletělo zhruba 40 tisíc lidí.

Transatlantické lety mezi Evropou a Severní Amerikou nabírají zpoždění, protože stroje se musejí vyhýbat oblaku popela. Evropské středisko pro dohled nad leteckou dopravou Eurocontrol oznámilo, že lety bude odklánět kolem Grónska.

Podle Eurocontrol bylo v sobotu z obvyklých 30 tisíc letů na kontinentě zrušeno zhruba 5 tisíc.

Problémy tak už opět pociťují i pasažéři cestující z Prahy. O situaci na pražském letišti čtěte více ZDE

Foto: Reuters

Aktivita vulkánu se po klidnějším období opět stupňuje. Sopečný prach dosahuje výšky až devíti kilometrů. Ve středu kvůli sopce na několik hodin uzavřelo všechna letiště Irsko.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Aktivisté z Greenpeace promítli na budovu vlády vzkaz pro Babiše

Aktivisté ve vzkazu požadovali, aby Česko přijalo plán na uhlíkovou neutralitu v Evropské unii do roku 2050. Česko plán na razantní snížení emisí odmítá, premiér Andrej Babiš (ANO) před několika dny zopakoval, že ani na nadcházejícím jednání evropských státníků ho nepodpoří.

Z Dvořákova nábřeží promítali na budovu české vlády aktivisté heslo "Chraňte klima, aby tady mohly žít i naše děti! Greenpeace." Projekci prokládali obrazy plamenů. Heslo vycházející z předvolebního hesla hnutí ANO vybrala organizace záměrně.

"To je celý smysl té uhlíkové neutrality a všech klimatických opatření. Abychom planetu a životní podmínky v aspoň stávající podobě, ideálně i lepší zanechali i pro naše děti a budoucí generace," vysvětlil aktivista Jan Freidinger.

Další zprávy