Mořské příšery z prodejních pultů nezmizí, tvrdí studie

Lucie Kalivodová
2. 8. 2009 20:30
Situace se aspoň v některých částech světa zlepšuje
Pilinut and Crab Dinner - Oříšky pili vařené ve slupce jsou oblíbenou přílohou k hlavním chodům.
Pilinut and Crab Dinner - Oříšky pili vařené ve slupce jsou oblíbenou přílohou k hlavním chodům. | Foto: Naďa Straková

Washington - Krabí koláčky a rybí prsty nezmizí z prodejních pultů. Zdá se, že katastrofická prognóza, podle které má nadměrný rybolov způsobit kolaps na světovém trhu s mořskými produkty v roce 2048, se nestane skutečností.

Podle posledních zjištění se situace alespoň v některých částech světa viditelně zlepšuje. "Podle nové studie na tom nejsou naše oceány tak bledě," řekl agentuře AP Boris Worm z Dalhousie University v Halifaxu, který je jedním z autorů výzkumné studie.

"Mám najednou více naděje, než jsem měl dva roky nazpátek." Jde však spíše o osobní nežli vědecký dojem. "Dokonce jsem i uvažoval o tom, že bych své přátele pozval na party, kde by se mořské plody podávaly," dodal s úsměvem.

Na Wormovu studii navázal Ray Hilborn z University of Washington a porovnal ji s dalšími devatenácti výzkumy. Výsledná zjištění byla nakonec publikována v pátečním vydání časopisu Science.

Ryby na grilu
Ryby na grilu | Foto: Aktuálně.cz

Všechny nové poznatky jsou veskrze pozitivní. Z deseti oblastí světa, které byly podrobeny výzkumu, pokračuje nadměrný rybolov jen ve třech, v pěti oblastech už rybolov značně omezili, ve zbylých oblastech nebyl problém, uvedli Hilborn a Worm.

Situace je sice daleko optimističtější, než byla před pár lety, je však důležité mít na paměti, že trendu v poklesu rybolovu by se měli rybáři i nadále držet.

 

Právě se děje

Další zprávy