Moody's hrozí povolební Itálii snížením ratingu

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
27. 2. 2013 15:19
Prezident Napolitano údajně zvažuje rozpuštění parlamentu a sestavení úřednické vlády
Logo ratingové agentury Moody's na budově, kde sídlí, v New Yorku.
Logo ratingové agentury Moody's na budově, kde sídlí, v New Yorku. | Foto: Reuters

New York/Řím - Patový výsledek italských parlamentních voleb cloumá kurzem eura a burzami po celém světě.

Levice ani pravice nemají většinu, a tak prezident Giorgio Napolitano rozmýšlí, zda jmenuje nového premiéra, anebo rovnou rozpustí parlament a vytvoří novou úřednickou vládu, která dovede zemi k novým volbám.

Takový krok by ovšem podle vyjádření agentury Moody's Investors Service mohl vést ke zhoršení hodnocení zadlužené země.

"Snížení ratingu bychom zvážili v případě, že se ještě více zhorší hospodářské vyhlídky země, anebo že se objeví těžkosti při zavádění reforem," uvedli analytici.

Vítězem je třetí v řadě

Konkurenční Standard & Poor's prozatím vyčkává, jak dopadnou vyjednávání.

Volby sice číselně vyhráli sociální demokraté Piera Luigiho Bersaniho, ovšem faktickým vítězem je populistické Hnutí pěti hvězdiček komika a baviče Beppeho Grilla. Kartami navíc pořádně zamíchal pravicový Lid svobody expremiéra Silvia Berlusconiho, a to způsobem, že ani levice, ani pravice nesestaví stabilní vládu.

Třetí v pořadí - Grillovo populistické protestní hnutí - totiž získalo mnohem větší podporu, než se čekalo: ve sněmovně 25,6 procenta, v Senátu jen o něco méně. Na Sicílii, která je důležitá právě pro rozložení sil v Senátu, má Grillo dokonce 30 procent.

Berlusconi navrhuje velkou koalici s levicí, což ovšem Bersani odmítá.

Volby nemají žádný vliv. Zatím

Moody's upozorňuje, že k negativnějšímu hodnocení mohou přispět i horší podmínky financování. Itálie má momentálně Baa2, v červenci jí však Moody's přiřadila negativní výhled, což v praxi znamená, že by mohla rating v dohledné době snížit.

Konkurenční Standard & Poor's uvedla, že výsledek voleb nemá na rating Itálie zatím žádný vliv. Upozorňuje, že politické strany se zatím stále snaží najít nějaké východisko, byť žádná z nich nemá v parlamentu většinu.

"Domníváme se, že pro hodnocení úvěrové spolehlivosti Itálie budou klíčovým faktorem politické priority příští vlády, jakmile dostane mandát od prezidenta Giorgia Napolitana," uvedla S&P.

 

Právě se děje

Další zprávy