Méně známý pan na B. Smutný vítěz italských voleb

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
26. 2. 2013 13:10
Profil Piera Luigiho Bersaniho, který v Itálii vyhrál volby
Pier Luigi Bersani
Pier Luigi Bersani | Foto: Reuters

Řím - Oba se narodili 29. září, jsou politici a pocházejí z Itálie. Tím ale veškerá podobnost mezi "pány na B", dvěma největšími rivaly italského volebního dramatu, končí. Přesto se mezi nimi Italové nedokázali rozhodnout.

Ve volbách do sněmovny se nakonec přiklonili na stranu toho méně známého: Piera Luigiho Bersaniho. A udělali z něj vítěze voleb.

Bersani, pravý opak svého skandály ověnčeného předchůdce, přesto nemá k radosti důvod. V Senátu nezískal většinu, na paty mu šlape jeho soupeř, enfant terrible evropské politiky Silvio Berlusconi. Itálie se tak dostala do slepé uličky. Vládnout zablokované republice bude složité, ne-li nemožné.

Šedá myš

Protipólem Silvia Berlusconiho je Pier Luigi Bersani nejen politicky (Berlusconi je pravice, Bersani levice), ale i lidsky.

"Božský Silvio" (76) měl pusu od ucha k uchu i v dobách, kdy by mu do smíchu moc být nemělo (třeba když se měl vyjádřit ke korupci či aférkám s nezletilými modelkami). Bersani (61) ze sebe sice u volební urny úsměv vyloudil, podle přítomných novinářů ho to však stálo nemalé úsilí.

Už odepsanému Berlusconimu se znovu povedlo nalákat italské voliče.
Už odepsanému Berlusconimu se znovu povedlo nalákat italské voliče. | Foto: Reuters

Zatímco se milánský multimiliardář v záři ramp cítí jako ryba ve vodě, Bersani si - ne neprávem - získal nálepku "šedá myš" s nulovým charismatem.

Proti sebestřednému a výbušnému mediálnímu magnátovi stojí syn provozovatele benzinky a autodílny, o němž jeho blízcí tvrdí, že je trpělivý, skromný a zásadový. A sarkasticky dodávají, že mu nevadí ani pleš tam, kde si Berlusconi nechal v pokročilém věku implantovat vlasy.

Vítězství nad mládím

"Éra berlusconismu je u konce," řekl Bersani ve volebním štábu krátce poté, co se na monitorech objevily první předběžné výsledky. Mýlil se.

Nad jeho vítězstvím se nakonec až do poslední chvíle vznášel otazník. Znovu se totiž ukázalo, že Italové rádi naslouchají populistům (důkazem je i těžko uvěřitelný úspěch komika, baviče a zarytého Antievropana Beppe Grilla). Zvláště v dobách, kdy se v zemi razí politika utahování opasků.

I k tak těsné výhře si ale Bersani může gratulovat. Byť má - vzhledem k poměrům v Senátu - velmi hořkou příchuť.

Už loni na podzim se mluvilo o tom, že někdo tak nevýrazný jako Bersani nemá v Itálii šanci volby vyhrát. To když v stranickém hlasování porazil svého konkurenta, mladého a populárního starostu Florencie Mattea Renziho.

Mnozí to Bersanimu zazlívali.

Pravicoví komentátoři potom psali, že se Berlusconi do hry o premiérský post vrací právě proto, že italští sociální demokraté nebyli schopni odhlasovat generační výměnu svých politických špiček. Demoskopové ale byli opatrnější: Dynamický reformátor Renzi by prý ve volbách oslovil více zklamaných voličů Silvia Berlusconiho, odehnal by však příznivce tradiční levice.

Italové odvolili. Budou muset k urnám znovu?
Italové odvolili. Budou muset k urnám znovu? | Foto: Reuters

Montiho spojenec

Fakt, že by Pier Luigi Bersani jednou - byť těsně - porazil hvězdného Silvia Berlusconiho, si každopádně ještě před pár lety málokdo dokázal představit.

Ne že by neměl politické zkušenosti, naopak. Vystudoval filozofii, krátce učil a hned pak vstoupil do politiky. Vybral si Komunistickou stranu (PCI), z níž se po roce 1989 stali levicoví demokraté a pak dnešní Demokratická strana.

Bylo mu 29 let, když se v roce 1980 dostal do vlády severoitalského regionu Emilia-Romagna. V devadesátých letech ho pak povolal Romano Prodi - stal se ministrem průmyslu a později ministrem pro hospodářský rozvoj v obou jeho kabinetech.

Právě zkušenosti z Prodiho vlád ho zásadním způsobem ovlivnily. Už jako ministr prosazoval ekonomické reformy, s nimiž levé křídlo jeho strany zásadně nesouhlasilo.

Lepší vrabec v hrsti

Totéž udělal i teď, před volbami: Nebál se veřejně podpořit nepopulární reformy dosavadního premiéra Maria Montiho (který kvůli nim ve volbách propadl). Byť riskoval, že přijde o značnou část voličské přízně.

Pier Luigi Bersani s rodinou.
Pier Luigi Bersani s rodinou. | Foto: Reuters

Nakonec mu to uškodilo víc, než se původně zdálo.

Ostatně - že neříká jen to, co chtějí ostatní slyšet, považují Bersaniho blízcí za vůbec největší přednost smutného vítěze právě skončených italských voleb.

Na rozdíl od Berlusconiho, který Italům kupříkladu slíbil, že za všechny zaplatí daň z nemovitostí. Nebo Grilla, jenž každému Italovi - ať už má práci, nebo ne - nabízel minimální příjem 1000 eur.

 

Právě se děje

Další zprávy