Mocní slibují v krizi investice do čistých technologií

Zahraničí Zahraničí
9. 7. 2009 20:07
V boji s krizí přislíbili státníci zamezit další devalvaci změn
Italský premiér a francouzský prezident Nicolas Sarkozy.
Italský premiér a francouzský prezident Nicolas Sarkozy. | Foto: Reuters

Aquila - Největší světové hospodářské mocnosti se dnes v italském městě Aquile shodly, že do roku 2015 zdvojnásobí své výdaje na investice do takzvaných čistých technologií.

Při oznamování dle svých slov historických dohod to oznámil americký prezident Barack Obama.

Tyto investice mají pomoci splnit cíl, který si již ve středu tak zvaná skupina G8 stanovila. A to, že nelze připustit zvýšení teploty na Zemi do roku 2050 o víc než dva stupně v porovnání s předindustriální érou. Dnes se k této dohodě přidali i zástupci skupiny G5, sdružující nově nastupující hospodářské velmoci.

Ti ale odmítli jiný plán osmi mocností, který vzniknul ve středu. A to, že je třeba snížit do roku 2050 emise skleníkových plynů o 50 procent a v případě průmyslových zemí o 80 procent.

Podle diplomatů citovaných agenturou AFP to bylo hlavně na nátlak Číny. Ta zase prosazovala, aby se světovou měnou, v níž se vede většina mezinárodního obchodu, přestal být zejména dolar a byla k němu připojena další měna. To zase odmítly vyspělé státy.

Jediná shoda v boji s krizí, která zatím byla dosažena je tedy to, že se dnes státníci zavázali nenechat své měny dál devalvovat, aby se dál krize neprohlubovala.

Skupinu G8 tvoří Británie, Francie, Itálie, Japonsko, Kanada, Německo, Rusko a Spojené státy. Do uskupení G5 patří Brazílie, Čína, Indie, Jihoafrická republika a Mexiko.

Třídenní summit G8 v Aquile skončí v pátek. Předseda Mezinárodního fondu pro zemědělský rozvoj Kanayo Nwanze řekl, že Obama v pátek oznámí novou iniciativu G8 a nastupujících hospodářských mocností ve prospěch zajištění potravinové bezpečnosti ve světě. G8 chce podle něho na tento cíl věnovat 15 miliard dolarů (asi 300 miliard korun), z toho USA 3,5 miliardy dolarů.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Pohřešovaný 73letý houbař na Prostějovsku byl nalezen mrtvý

Tragicky skončilo pátrání po třiasedmdesátiletém houbaři z Olomouce, který se ve středu ztratil rodině v lesích na Prostějovsku. Muž, kterého hledaly desítky policistů a hasičů i vrtulník s termovizí, byl dnes nalezen bez známek života. ČTK to řekl krajský policejní mluvčí Libor Hejtman. Podle něj bylo vyloučeno cizí zavinění smrti muže. Příčinu úmrtí blíže určí nařízená pitva.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Europarlament je připraven brexitovou dohodu schválit včas, ale až po Britech

Evropský parlament je připraven hlasovat o brexitové dohodě do konce října, aby nebyl nutný další odklad odchodu Británie z Evropské unie. Řekl to po dnešním jednání s prezidenty a premiéry unijních států předseda EP David Sassoli. Nejdříve však podle něj musí dohodu podpořit lídři EU a schválit britský parlament.

Zdroj: ČTK
Další zprávy