reklama
 
 

Minutu po minutě: Fico triumfoval, má pohodlnou většinu

11. 3. 2012 11:25
Předčasné parlamentní volby na Slovensku jsme sledovali v online reportáži

Bratislava - Předčasné parlamentní volby na Slovensku skončily drtivým úspěchem sociální demokracíe.

Po sečtení všech hlasů je jasné, že Smer-SD může vládnout sám. Aktuálně mu ve 150členném parlamentu patří 83 křesel.

Po šestnácti poslancích mají KDH a Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Třináct zákonodárců má Most-Híd, jedenáct SDKÚ-DS a deset SaS.

Oproti očekávaní hlásí statistici vysokou volební účast - k volebním urnám přišlo 59 % oprávněných voličů. 

Měl jsem sen

Předseda sociálních demokratů Robert Fico ohlásil vítězství už po šesté hodině ranní a ostatním stranám nabídl vytvoření koalice. Z dřívějších vyjádření politiků ale vyplývá, že s dominantní stranou spolupracovat nebudou.

"Smer-sociální demokracie se svým programem na Slovensku uspěl. Nejpodstatnější je, že můžeme plně realizovat svůj program, který jsme poskytli jako alternativu k pravici," řekl novinářům.

Podle vlastních slov chce pracovat na budování sociálního státu a ozdravování státních financí. "Chceme dávat řešení, která nepovedou ke snižování životní úrovně."


Událost

Důležité

Zajímavost

09:16

Je sečteno. Do Národní rady SR se dostalo celkem šest stran, vítězný Smer-SD získal nakonec 83 mandátů a má pohodlnou většinu. Hlas mu dalo víc než 1,1 milionu Slováků. K volebním urnám dorazilo 59 % oprávněných voličů. Kompletní výsledky najdete zde.

Sledujte zpravodajství Aktuálně.cz.

07:26

"I my, jako součást vlády, jsme zaplatili za frustraci voličů," glosoval výsledky předseda Most-Híd Béla Bugár. "Nejvíce nám uškodila kauza Gorila, ale jak sleduji výsledky, uškodila nejen stranám, ale i celému Slovensku, kde zavládla všeobecná krize důvěry." Pozvání na povolební jednání přijme. "Chceme si poslechnout, o čem nás chce pan předseda Fico informovat." Podle něj ale nikdo nebude mít zájem o vstup do koalice.

07:20

Smer-SD dosáhl ještě silnějšího postavení než v 90. letech dominantní HZDS někdejšího trojnásobného premiérka Vladimíra Mečiara, připomíná ČTK. Mečiarova strana po volbách v roce 1992 měla 74 poslanců, v dalších letech ale ztrácela na popularitě a v roce 2010 vypadla ze sněmovny.

7:17

07:12

"Čeká nás červené Slovensko," komentoval během noci průběžné výsledky lídr OĽaNO Igor Matovič. Potěšilo ho ale, že se do parlamentu nedostala nacionalistická SNS. "Výsledek Jána Sloty by stál za samostatnou oslavu," řekl.

07:04

"Měl jsem tajný sen: získat milion voličů, což se podařilo," nechal se slyšet vítěz voleb. "Smer-sociální demokracie se svým programem na Slovensku uspěl. Nejpodstatnější je, že můžeme plně realizovat svůj program, který jsme poskytli jako alternativu k pravici," dodal.

06:59

Předseda Smer-SD Robert Fico získal bezkonkurenčně nejvíc preferenčních hlasů. Zakroužkovalo ho necelých 340 tisíc Slováků. Jen 10 tisíc preferenčních hlasů naopak patří lídrovi SDKÚ-DS Mikuláši Dzurindovi.

06:32

Statistickému úřadu zbývá sečíst 300 z 5956 volebních okrsků. Smer-SD dosud získal 44,85 %, KDH 8,76 %, OĽaNO 8,46 %, Most-Híd 6,94 %, SDKÚ 5,79 % a SaS 5,56 %. Těsně před branami parlamentu naopak zůstaly SNS (4,62 %) a SMK (4,52 %). Účast se blíží k 60 procentům.

00:55

Po sečtení 18 procent okrsků se volební účast pohybuje kolem 59 % a jednoznačně vede Smer-SD. Nyní by mu patřilo 105 ze 150 parlamentních křesel. Do Národní rady SR by se kromě něj probojovaly KDH, OĽaNO a Most-Híd. Rozhodnou ale velká města.

00:05

V podniku, kde představitelé 99% čekají na výsledky, vládne pochmurná atmosféra, píše server SME.sk. Strana získala necelá dvě procenta hlasů, což je daleko za očekáváními. Novináři se přesunují do jiných volebních štábů, kde je živěji.

Volební sobota:

23:34

Mikuláš Dzurinda poděkoval voličům. S výsledky voleb není spokojen, ale ani z nich nemá depresi. "To, co se dělo od Vánoc, považuji za pokus o devastaci strany," připomněl kauzu Gorila. Odstoupit z funkce předsedy SDKÚ-DS prozatím nehodlá. "Až po poradě vedení strany," řekl podle reoportéra Aktuálně.cz.

23:10

"Beru to jako vyjádření obrovské důvěry. Je umění se z nuly dostat na 8,8, i když to číslo může být nižší," komentoval první odhady šéf hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igor Matovič.

22:42

První odhady, které Slotovu nacionalistickou SNS řadí mezi poražené - tedy strany, co se do parlamentu nedostaly - přijali její šéfové s mlčením. Sám Ján Slota v centrále strany není. Jak avizoval už dříve, první odhady chtěl sledovat v kruhu svých blízkých.

22:34

Lídr Obyčajných ľudí a nezávislých osobností Igor Matovič reagoval na 7,6 percenta v exit pollu "s chladnou tváří", popisují slovenští novináři.

22:31

Podstatně nižší zisk predikuje levici agentura MVK. Podle ní by Smer-DS získal 37,7 % hlasů, což by pro něj značilo 69 mandátů. Druhé KDH by mělo 20, třetí Obyčejní lidé a SDKÚ-DS po 14 poslancích. O jednoho zákonodárce méně by měl Most-Híd, SaS by reprezentovalo 11 lidí a do parlamentu by se se ziskem 9 křesel dostala i SMK.

22:22

Podle prvního exit pollu ve volbách neuspěla Slovenská národní strana Jána Sloty, pětiprocentní hranici nepřekonala. Překvapením jsou i necelá 2 procenta pro kandidáty strany 99 %.

22:19

Podle prvních odhadů výsledků agentury Focus vyhrál volby Smer-SD Roberta Fica, který by mohl mít 39,6 procenta hlasů a 75 křesel ve slovenském parlamentu.

22:09

První odhady mají být ve 22:10. Čeká se na vesnici Šoporeň, kde volby začaly s desetiminutovým zpožděním.

22:06

V centrále Smeru už čeká na výsledky Robert Fico v kožené bundě. "Naším cílem je získat víc než v roce 2010," řekl novinářům. Připomněl, že tehdy jeho strana dostala skoro 35 procent.

22:04

"Volby proběhly v naprosto poklidném ovzduší. Nedošlo k incidentům, které by narušily jejich legálnost," řekla televizi TA3 Lívia Škultétyová, zapisovatelka ústřední volební komise.

22:00

Volby skončily, čeká se na první odhady.

21:47

V některých volebních okrscích Bratislavy volilo přes 70 procent oprávněných voličů. Vybírali z celkem 26 politických uskupení.

21:44

V centrále Smeru, téměř jistého vítěze voleb, jsou na stole nachystané minerálky s etiketou, na níž je vyfocený lídr strany Robert Fico.

21:35

Necelou půlhodinu před uzavřením volebních místností slovenští politici žertují. Iveta Radičová se směje, že Richard Sulík se na oslavy chystá s červeným, nikoliv s modrým nafukovacím balónkem. Ján Figeľ zase prohlísil: "Červené je dobré víno, ale ne politika."

20:56

Hodinu před uzavřením volebních místností dorazili do centrály SKDÚ-DS šéf strany Mikuláš Dzurinda a končící premiérka Iveta Radičová. "Pevně doufám, že se dostaneme do parlamentu. Věřím, že se voliči rozhodovali podle volebních programů," reagoval Dzurinda s úsměvem na dotazy novinářů. Podle průzkumů se ale partaj pohybuje kolem pěti procent. A napjatá atmosféra jde ale ve volebním štábu cítit.

20:45

Poslanecký klub SaS tipoval, jak strana ve volbách dopadne. Vítěz tipovací soutěže dostane podle šéfa strany Richarda Sulíka 300 eur, uvedl server Sme.sk. Právě Sulíkova SaS zavinila pád dosavadní pravicové koalice, když se postavila proti takzvanému eurovalu.

20:33

Premiérka Iveta Radičová začala "rozlučkové turné" po štábech dosavadních koaličních partnerů. V centrále KDH, podle průzkumů druhé straně v pořadí, všem popřála co nejlepší volební výsledek.

20:15

Do štábu dosud vládní SDKÚ-DS dorazil první slovenský ministr: šéf resortu školství Eugen Jurzyca. "Působí zakřiknutým dojmem," komentuje jeho vystoupení pro média zpravodaj Aktuálně.cz, který je na místě. Jurzyca doufá, že se jeho strana do parlamentu nakonec dostane. Rozhodně však cítí menší podporu, lidé jsou podle něj zklamaní.

19:59

Slovenskem cloumají emoce kvůli páteční demonstraci, která skončila zásahem policie. "Zákrok byl absolutně neadekvátní, zase porušili naše ústavní práva," cituje server SME.sk organizátorku bratislavského pochodu Lucii Gallovou. Policie zasáhla poté, co demonstranti neuposlechli výzvy k ukončení protestu a na těžkooděnce létala vejce, toaletní papír i banány. Z davu podle svědků vyletělo i několik dlažebních kostek.

18:58

Zatímco ve větších městech se lidé k volbám přeci jen dostavili (nebo jich minimálně přichází víc než dopoledne), volební účast na venkově je zatím jen velmi nízká. Některá místa dokonce hlásí podstatně méně voličů než v minulých letech. A to přesto, že se o dnešních volbách na Slovensku mluví jako o jedněch z nějdůležitějších v historii země. Hodně lidí volí v Bratislavě, ale třeba i v Nitře či Trnavě.

18:40

Mizivou volební účast zaznamenali v ženské věznici Nitra-Chrenová. Volit tu přišlo pouze 6,5 procenta odsouzených.

18:18

Slovenská policie má v souvislosti s volbami na stole první trestní oznámení. Jde o porušení zákona ve volebním okrsku Horné Ozorovce v okrese Bánovce nad Bebravou. Podal ho jeden z kandidátů na poslance Národní rady. Neznámý pachatel prý vylepil po vesnici několik amatérsky vyrobených plakátů s vystřiženými hlavami politiků kandidujících ve volbách.

18:15

Rezignace, skepse a nedůvěra. Taková atmosféra panovala na Slovensku před dnešními předčasnými parlamentními volbami. Slováci k nim jdou po pouhých dvou letech. Tak krátce vydržela vláda historicky první premiérky v čele země - Ivety Radičové.

Přečtěte si reportáž o tom, jak se na sobotní volby těšili samotní Slováci.

Reportáž Aktuálně.cz: Červený, alebo modrý? Stejně to bouchne, říkají Slováci

17:59

Volební štáby slovenských politických stran zatím zejí prázdnotou. Třeba v hlavním stanu Slovenské národní strany (SNS) nacionalisty Jána Sloty, který má - alespoň podle předvolebních průzkumů veřejného mínění - patřit dnes v noci k hlavním poraženým, není téměř nikdo, hlásí zpravodaj Aktuálně.cz Petr Jemelka. Volby končí ve 22 hodin, politici sem zřejmě dorazí až po sedmé hodině večerní. SNS nicméně průzkumům nevěří - Ján Slota čeká "dvojciferný" úspěch.

17:37

Bezproblémový průběh předčasných parlamentních voleb hlásí jih Slovenska - okresy Nitra, Nové Zámky, Šaľa a Komárno. Účast je prý zatím kolem 30 až 40 procent. Jen v Komárnu se pokusili odvolit dva lidé, kteří už dříve přišli o slovenské státní občanství. Slovenská média referují i o vesnici Bodza v tomtéž okrese. Podle několika svědků se tam jeden z členů volební komise opil, volební místnost opustil a odešel do sousední obce, kde dál popíjí v tamní hospodě.

16:39

Víc než probíhající volby - alespoň soudě podle návštěvnosti na slovenských zpravodajských webech - Slováky momentálně zajímá ničivý požár, který zachvátil slovenský hrad Krásna Horka ze 14. století. Národní kulturní památce s vzácnými sbírkami shořela celá střecha, zasahují i vojáci. Oheň zřejmě způsobilo vypalování trávy v okolí hradu.

Detaily čtěte ZDE, na Aktuálně.sk.

16:30

Slovenská ústřední volební komise hlásí: Nedostali jsme žádné podněty ve věci narušení voleb či kupování voličských hlasů. Jediné pochybení, k němuž zatím došlo, bylo, že se některé volební místnosti otevřely o 5 až 10 minut později. Zpráva, že někdo ukradl hlasovací urnu, byla fáma.

16:15

Aktuálně.cz před volbami mluvilo se slovenským sociologem Fedorem Gálem. "I když to teď vypadá, že jsou volby kritické, nic dramatického se neděje," řekla vůdčí osobnost sametové revoluce na Slovensku. "Mě například jako pravičáka neznepokojuje to, že Robert Fico a jeho Směr nejspíš vyhraje volby, protože - také vzhledem k závazkům vůči Evropské unii - si nebude moci dovolit realizovat své populistické sliby a rozhazovat veřejné finance," vysvětlil. "Pravice bude muset chvíli postát, zamyslet se nad sebou a vyměnit lídry, kteří se stali nejméně populárními politiky v zemi."

Celý rozhovor s Fedorem Gálem si můžete přečíst TADY.

15:50

Nové údaje potvrzují vysokou volební účast v hlavním městě Bratislavě. Ta je ale, zdá se, na Slovensku výjimkou. Třeba na východě, v Košickém kraji, kolem 14. hodiny evidovali jen asi 20 procent voličů.

15:33

"Zajímavé je, že dopoledne volili hlavně příznivci Křesťanskodemokratického hnutí (KDH)," popsala Aktuálně.cz spolupracovnice agentury Fokus, která provádí šetření před jednou z volebních místností v centru Bratislavy. "Teď odpoledne už je to vyrovnané, je to takový mix," uvedla. "Tady u nás už odvolila polovina lidí."

15:25

I když se na Slovensku bojí nízké volební účasti, v některých okrscích už teď odhlasovalo přes 50 procent voličů. Třeba v bratislavské městské části Nové Mesto. Hlášeny jsou ale i kuriózní situace. "Do jedné volební místnosti vešel volič, který roztrhal všechny své volební lístky a vyhodil je do vzduchu," řekl mluvčí tamního městského úřadu Marek Tettinger. Chtěl prý tak dát najevo svou nelibost, a členům komise dokonce vynadal. V jiném volebním okrsku zažili další podivný případ - jeden volič tam chtěl odevzdal hlas i za svou manželku, která je v kómatu.

15:02

"V ulicích a před volebními místnostmi dobrovolníci z organizace Protest Gorila a dalších sdružení sbírají podpisy pod dvě petice," hlásí zpravodaj Aktuálně.cz z Bratislavy Petr Jemelka. Petice "Za lepší Slovensko" žádá zrušení imunity, protikorupční opatření a úpravu zákona o referendu, aby k jeho vypsání stačilo 150 tisíc podpisů. Jedna je adresována poslancům Národní rady, druhá prezidentovi. Jejich autoři je v pátek rozeslali do celého Slovenska.

14:48

Parlamentní volby prozatím probíhají bez problémů. Na bezpečnost dohlíží v celé zemi na 7000 policistů. "Nezaznamenali jsme žádné vážné narušení veřejného pořádku," informovala mluvčí policejního prezidia Denisa Baloghová.

14:03

Šéf nacionalistické SNS Ján Slota volil společně s manželkou Ľubomírou v Žilině. "Dovolím si tvrdit, že budeme mít dvojciferné číslo," předvídal po vhození volebního lístku do urny. Podle průzkumů se ale jeho strana do parlamentu nedostane. On sám tomu nevěří. Předvolební průzkumy označil za neseriózní.

12:38

"Je mi nesmírně líto, že první nekomunistická vláda nedokázala dotáhnout do konce a naplnit (své) programové prohlášení," řekla končící premiérka Iveta Radičová poté, co odevzdala hlas ve svém bydlišti v obci Nová Dedinka nedaleko Bratislavy. První žena v čele slovenské vlády nevydrží v úřadu ani dva roky.

12:33

Rozhodně nejkurióznější volební místnost je v malé vesnici Solka, která jsou součástí Nitrianského Pravna. Komise tady sedí přímo v domě smutku, z oken mají výhled rovnou na hřbitov. I přesto si komise, voliči i starosta volební místnost pochvalují. Doposud se tu volilo v místní hospodě.

12:16

Svůj hlas odevzdal také lídr Smeru Robert Fico. Volit přišel s manželkou. Fico přiznal, že nečeká žádný zázrak, ale ni žádnou katastrofu.

11:55

Předseda SaS Richard Sulík na svém hlasovacím lístku zakroužkoval i sebe. "Samozřejmě, že jsem zakroužkoval i sebe. Představte si, že by mi jeden hlas chyběl, to by si do smrti vyčítal," řekl novinářům. Sulík před volbami v souvislosti s kauzou Sasanka slíbil, že když z kandidátů SaS nedostane nejvíce preferenčních hlasů, vzdá se místa v parlamentě.

11:28

Na třetím místě ve volbách by podle sondáží mohla skončila vládní strana Most-Híd, která zastupuje také početnou maďarskou menšinu v zemi. "Věřím, že všichni zklamaní a nerozhodnutí občané se přeci jen vydají k volebním urnám," řekl předseda strany Béla Bugár.

11:03

Dopoledne již také odevzdal hlas šéf vládních křesťanských demokratů Ján Figeľ. "Jsem přesvědčen, že právě účast ve volbách znamená odmítnutí nezodpovědnosti nebo korupce respektive populismu," řekl Figeľ.

Jeho strana se podle průzkumů stala novým lídrem pravice a po volbách by se mohla stát druhou nejsilnější parlamentní stranou. Křesťanští demokraté jsou také nejčastěji zmiňováni jako možný koaliční partner Směru-SD v případě, že Ficova strana ve sněmovně nezíská většinu.

10:56

Odvoleno má také slovenský prezident Ivan Gašparovič se svojí manželkou Silviou. Společně vložili svůj hlas do volební urny v základní škole v Bratislavě.

"Dnešní parlamentní volby jsou nejvážnějšími volbami od roku 1990," prohlásil Gašparovič.

10:05

Volí se už také v čistě ženské věznici v Nitře, kde může svůj hlas odevzdat 262 žen.

09:47

V Nitře volil předseda parlamentu Pavol Hrušovský. K volební urně přišel z nemocnice, kde se nedávno podrobil operaci. "Věřím, že dlouhodobým pozorováním politické scény a lidí působících v politice si občané dokážou vybrat dobře a správně," uvedl Hrušovský. Pro stranu KDH, kterou zastupuje, by bylo úspěchem dosáhnutí dvojciferného výsledku.

09:08

Igor Matovič, jehož strana Obyčejní lidé - nezávislé osobnosti je označována za černého koně voleb, vložil hlas do volební urny po osmé hodině v Trnavě. Společně s tím tam byly i manželka Pavlína a dcery Rebeka s Klárou.

"Nemám tip na vítěze, jak se lidi rozhodnou, tak bude, ale já jim věřím," řekl krátce po odvolení Matovič.

Jak stráví volební sobotu "zatím-ještě-premiérka" Iveta Radičová? Čtěte ZDE.

08:39

Sobotní slovenský tisk vesměs vybízel k účasti na hlasování. Volbám podle průzkumů hrozí rekordně nízká účast kolem 50 procent.

"Dnes je jediný den, kdy máme všechno ve svých rukou, kdy jsme pro politiky neocenitelní. Můžeme jim dát milost, můžeme na ně zanevřít nebo se jim můžeme odvděčit. Proč to tedy nevyužít?" napsal nejčtenější list Nový čas.

Deník SME se zase otevřeně přihlásil k podpoře pravice. "Každý hlas, který nedostane Fico, oslabuje jeho pozici a dává naději, že se nepropadneme na dno propasti. Každý hlas, který dostane jedna z tradičních reformních stran, zvyšuje šance, že v parlamentu se objeví rozum. A ten budeme nyní potřebovat," uvedl list.

08:35

Všechny volební místnosti se otevřeli v 7:00. "Ani jeden primátor nebo starosta nevyužili možnosti zahájení hlasování v dřívější hodinu," uvedla pro Aktuálně.sk zapisovatelka volební komise Lívia Škultétyová.

Vzhledem, že byli policií upozorněni na možné snahy o narušení průběhu volby, byly vyzvány okrskové volební komise, aby dohlédly na plynulý průběh voleb. Pokud by však podle Škultétyové došlo k jejich narušení, zasáhne policie.

08:15

Předčasné volby na Slovensku začaly bez problémů. "Nemáme žádné zprávy, že by došlo někde k nějakým problémům při otevírání nebo na začátku hlasování," řekla Aktuálně.sk zapisovatelka volební komise Lívia Škultétyová.

Připomeňte si, jak Slováci protestovali proti Gorile:

07:35

Náklady na přípravu letošních voleb vyjdou Slovensko na více než 10 milionů eur (250 milionů korun). Zhruba 8,6 milionů euro je určených na pronájem volebních místností, tisk a distribuci hlasovacích lístků, informační materiálu či ochranu veřejného pořádku. Zbytek peněz půjde na zpracování výsledků.

07:05

O vítězství Ficova Smeru nemá pochyby takřka nikdo. Podle posledních průzkumů veřejného mínění získá kolem 40 % hlasů, tedy zhruba čtyřnásobek toho, co v pořadí druhé Křesťanskodemokratické hnutí (KDH).

Sázkové kanceláře na triumf Roberta Fica dokonce vypsaly nejnižší možný kurz - 1:1,01. Pro srovnání - podobně věřily před týdnem vítězství Vladimira Putina v prezidentských volbách.

07:03

Nadpoloviční většina voličů (51,7 %) spojuje předčasné volby s negativními emocemi - obavami až beznadějí. Pozitivně je naproti tomu laděna jen zhruba pětina lidí, ukázal březnový průzkum agentury MKV.

07:00

Úderem sedmé hodiny ranní se otevřely tisíce volebních místností po celém Slovensku. Hlasování skončí ve 22:00.

autoři: Zuzana Kleknerová, Michal Žák, Petr Jemelka, Radek Nohl | 11. 3. 2012 11:25

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama