Miliardářů ve světě přibývá, milionáři ale chudnou

Martin Novák Martin Novák
19. 9. 2012 5:00
Velmi bohatým se v krizi daří, těm méně bohatým tolik ne
Foto: Reuters

Singapur - V krizi se dobře daří těm, kteří jsou velmi bohatí. Naopak pohoršili si ti, kteří jsou "jen" bohatí.

Vyplývá to z údajů, které zveřejnila za prvních sedm měsíců letošního roku společnost Wealth-X, která sleduje majetek nejmovitějších lidí světa na všech kontinentech a každoročně o tom vydává zprávu.

Wealth-X sídlí v Singapuru a poskytuje poradenské služby bankám, podnikům a investičním fondům.

Počet osob, jejichž majetek přesahuje miliardu dolarů, letos stoupl oproti předcházejícímu roku o 9,4 procenta. Dolarových miliardářů tedy nyní žije na planetě 2160. Dohromady mají 6,2 bilionu dolarů.

Naopak prořídly řady těch, jejichž majetek se pohybuje v rozmezí od 200 milionů do půl miliardy dolarů. Jejich počet poklesl o 9,9 procenta.

Wealth-X klasifikuje jako bohaté osoby ty, které vlastní přes 30 milionů dolarů. Takových lidí je letos ve světě 187 380, což je oproti loňsku pokles o 1,8 procenta.

Foto: Reuters

"Lidé s jedním nebo dvěma biliony mají větší síť poradců a možností, jak správně investovat. Rozhodně se jim dostane vždy pozornosti od všech velkých bank," řekl agentuře Reuters Mykola Rambus, ředitel Wealth-X.

Nejvíce dolarových miliardářů je ve Spojených státech - 480. Následují Čína (147), Velká Británie (140), Německo (137) a Indie (109).

Žebříček neuvádí konkrétní informaci o Rusku, ale podle časopisu Forbes je ruských dolarových miliardářů také už přes stovku.

Wealth-X se nezmiňují ani o počtu českých dolarových miliardářů, ale počet Čechů, kteří vlastní více než třicet milionů dolarů, udávají číslem 260. Což je stejně jako v Chorvatsku, ale méně než například v Maďarsku nebo na Ukrajině.

Forbes ve svém žebříčku zařadil mezi dolarové miliardáře tři Čechy: Petra Kellnera, Zdeňka Bakalu a Andreje Babiše.

Společnost v některých zemích podává informace o jednotlivých městech. A například tvrdí, že Hamburk není městem s nejvíce milionáři v Německu, jak se všeobecně dlouho soudí.

Hamburk je prý v tomto směru (v počtu obyvatel s majetkem přesahujícím 30 milionů dolarů) až třetí za Mnichovem a Düsseldorfem.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 4 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy