Miliardářů ve světě přibývá, milionáři ale chudnou

Martin Novák Martin Novák
19. 9. 2012 5:00
Velmi bohatým se v krizi daří, těm méně bohatým tolik ne
Foto: Reuters

Singapur - V krizi se dobře daří těm, kteří jsou velmi bohatí. Naopak pohoršili si ti, kteří jsou "jen" bohatí.

Vyplývá to z údajů, které zveřejnila za prvních sedm měsíců letošního roku společnost Wealth-X, která sleduje majetek nejmovitějších lidí světa na všech kontinentech a každoročně o tom vydává zprávu.

Wealth-X sídlí v Singapuru a poskytuje poradenské služby bankám, podnikům a investičním fondům.

Počet osob, jejichž majetek přesahuje miliardu dolarů, letos stoupl oproti předcházejícímu roku o 9,4 procenta. Dolarových miliardářů tedy nyní žije na planetě 2160. Dohromady mají 6,2 bilionu dolarů.

Naopak prořídly řady těch, jejichž majetek se pohybuje v rozmezí od 200 milionů do půl miliardy dolarů. Jejich počet poklesl o 9,9 procenta.

Wealth-X klasifikuje jako bohaté osoby ty, které vlastní přes 30 milionů dolarů. Takových lidí je letos ve světě 187 380, což je oproti loňsku pokles o 1,8 procenta.

Foto: Reuters

"Lidé s jedním nebo dvěma biliony mají větší síť poradců a možností, jak správně investovat. Rozhodně se jim dostane vždy pozornosti od všech velkých bank," řekl agentuře Reuters Mykola Rambus, ředitel Wealth-X.

Nejvíce dolarových miliardářů je ve Spojených státech - 480. Následují Čína (147), Velká Británie (140), Německo (137) a Indie (109).

Žebříček neuvádí konkrétní informaci o Rusku, ale podle časopisu Forbes je ruských dolarových miliardářů také už přes stovku.

Wealth-X se nezmiňují ani o počtu českých dolarových miliardářů, ale počet Čechů, kteří vlastní více než třicet milionů dolarů, udávají číslem 260. Což je stejně jako v Chorvatsku, ale méně než například v Maďarsku nebo na Ukrajině.

Forbes ve svém žebříčku zařadil mezi dolarové miliardáře tři Čechy: Petra Kellnera, Zdeňka Bakalu a Andreje Babiše.

Společnost v některých zemích podává informace o jednotlivých městech. A například tvrdí, že Hamburk není městem s nejvíce milionáři v Německu, jak se všeobecně dlouho soudí.

Hamburk je prý v tomto směru (v počtu obyvatel s majetkem přesahujícím 30 milionů dolarů) až třetí za Mnichovem a Düsseldorfem.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy