Mezi Libyí a Evropou se už letos utopilo přes 1000 migrantů. Obávají se větší kontroly hranic

ČTK ČTK
2. 7. 2018 14:17
Počet úmrtí ve Středozemním moři narůstá. Jedním z důvodů může být snaha dostat se do Evropy dříve, než EU proti plavbám přes moře zasáhne.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Ženeva - Při pokusu dostat se z Libye do Evropy se letos ve Středozemním moři utopilo už přes 1000 lidí. Oznámila to v pondělí Mezinárodní organizace pro migraci (IOM).

Za poslední dny přišlo na cestě o život 204 lidí, které převaděči posadili do přetížených člunů. V pátek přišlo o život 103 lidí z jedné lodě, další pak v neděli, kdy se východně od Tripolisu potopil další člun.

"Úmrtí u libyjského pobřeží znepokojivě přibývá," upozornil šéf OIM pro Libyi Usmán Bilbijsí. Převaděči podle něj zneužívají zoufalství uprchlíků, kteří se snaží dostat do Evropy dříve, než EU proti plavbám přes moře zasáhne.

Mluvčí IOM Leonard Doyle řekl, že nárůst počtu plaveb z minulých dní může souviset i s ukončením ramadánu a s počasím. I on se ale přiklání k tomu, že se očekává, že Evropská unie začne příliv běženců lépe kontrolovat, a že se z toho snaží převaděči těžit. "Vždy kladou zisk před bezpečnost," řekl.

Ve srovnání s prvním půlrokem loňského roku nicméně letos na moři zemřelo méně lidí. Pozemní trasa saharskou oblastí a následná plavba přes Středozemní moře však zůstává životu nejnebezpečnější migrační cestou na světě a polarizuje evropskou politiku, poznamenala agentura Reuters.

Ve snaze omezit migraci z Libye se pomáhá libyjské pobřežní hlídce, která má běžence zachycené na moři vracet do Libye. Od pátku do neděle stráž na libyjské pobřeží vrátila skoro 1000 lidí, od začátku roku pak zhruba 10 tisíc. Uprchlíci jsou v Libyi předáváni do záchytných center, ale podmínky panující v těchto zařízeních vyvolávají otázky.

"Uprchlíci, které vrátí libyjská pobřežní hlídka, by neměli být automaticky předáváni do záchytných center. Ta budou přeplněná a životní podmínky v nich se s nedávným nárůstem počtu uprchlíků zhorší," řekl Bilbijsí.

Šéf IOM William Lacy Swing řekl, že se tento týden chystá do Tripolisu, aby se o podmínkách osobně přesvědčil. Američana Swinga letos ve funkci vystřídá Portugalec, bývalý evropský komisař António Vitorino.

Video: Na migranty se nabalil obrovský byznys, už přesahuje zisky z obchodu s narkotiky, říká Schroth

Převaděči udělají kvůli penězům cokoliv, dál budou riskovat životy lidí, upozorňuje Jan Schroth z Mezinárodní organizace pro migraci. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy