Prezident Mexika chtěl prodat vládní letoun. Nikdo neměl zájem, tak ho dal do loterie

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
16. 2. 2020 14:09
Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se stále snaží prodat luxusní vládní letoun. Boeing 787 Dreamliner zdědil po svém předchůdci a už přes rok se ho pokouší zbavit. Uspořádal dokonce celostátní loterii, ve které byl stroj jako hlavní výhra. Nakonec od toho upustil a polovinu loterijních lístků odkoupili místní podnikatelé.

Mexická vláda pořídila letadlo v roce 2012 zhruba za 218 milionů dolarů (skoro pět miliard korun). Prezident López Obrador nákup kritizoval jako zbytečné utrácení a sliboval boeing prodat už během své úspěšné volební kampaně v roce 2018. Doposud ho odmítá používat a raději létá komerčními spoji. 

Kupce ale stále nemá. Loni ho prezident nabízel za 150 milionů dolarů, tedy přes tři miliardy korun. Získané peníze chtěl investovat do vládní snahy omezit migraci.

Dreamliner pojmenovaný José María Morelos y Pavón po vojenském veliteli a vůdci mexického hnutí za nezávislost je vybaven prezidentským apartmá s ložnicí a vlastní koupelnou. Na jeho palubu se vejde celkem 80 pasažérů. Přesto ho nikdo nechce. Případná přestavba na běžné dopravní letadlo pro tři stovky cestujících by podle odborníků přišla příliš draho.

Letoun tak rok stál zaparkovaný v Kalifornii, což mexickou vládu stálo 1,5 milionu dolarů (přes 34 milionů korun). V lednu ho nechal López Obrador převézt zpět do Mexika a přišel s novým nápadem. Uspořádal národní loterii, ve které Mexičané mohli letadlo vyhrát.

Neúspěšná loterie

Vláda nechala vytisknout kolem šesti milionů losů, každý v hodnotě 25 amerických dolarů (asi 571 korun). Prodávat by se měly začít od března, na 15. září byl naplánován velký den, kdy se vyhlásí vítěz. Ten měl kromě luxusního boeingu vyhrát i jeho roční provoz zdarma. 

Minimálně na sociálních sítích ale vyvolal plán s loterií rozpaky a obavy, co si s letadlem výherce počne, přesněji kde ho asi zaparkuje. Prezident Obrador proto otočil a rozhodl, že cena nebude letadlo, ale 100 milionů dolarů, které si rozdělí celkem 100 výherců. Zbytek peněz půjde na zaplacení údržby letadla a nákup léků a zdravotních pomůcek, kterých má země nedostatek.

"Nechtěli jsme udělit cenu, která by byla spíš problém. Znáte ty memy - 'Kde bych to zaparkoval?'" vysvětlil prezident na tiskové konferenci.

Vymyslel tedy nový plán a s financováním López Obrador spoléhá na soukromý podnikatelský sektor, který by měl koupit zhruba 4 miliony loterijních lístků. Veřejnosti chce prodat jen zbylé dva miliony.

Ve středu večer uspořádal López Obrador v prezidentském paláci večeři, na kterou pozval skupinu podnikatelů. Následující den prohlásil, že se mu podařilo prodat jim téměř polovinu všech losů.

"Jde o více než tři miliony lístků. Na konci měsíce je začne loterie distribuovat a všichni pomůžou, protože výdělek půjde na nákup zdravotnického vybavení, tomografů, rentgenů a sanitek," uvedl prezident s tím, že i další podnikatelé mohou přispívat.

O atypické letadlo není zájem

Prezidentské letadlo způsobuje mexické vládě od začátku spíše trápení. Nejenom, že stálo 218 milionů dolarů, dalších 530 milionů (přes 12 miliard korun) činily náklady na provoz, údržbu a přestavbu interiéru do současné luxusní podoby.

Přestože mexická vláda letoun koupila v roce 2012, tehdejší prezident Enrique Peña Nieto ho používal jen dva roky a deset měsíců. Za tu dobu letěl celkem 214krát.

Podle informací BBC se ho snažil prodat už Peña Nieto, který si kvůli tomu nechal dělat průzkum trhu. Už tehdy zjistil, že letadlo patří mezi zkušební kousky společnosti Boeing a nyní se vyrábí lepší modely. Prodej také komplikuje to, že interiér je tak luxusně upraven. Prezidentská koupelna na palubě letadla je dokonce provedená v mramoru.

 

Právě se děje

Další zprávy