Mexický Ascension je bez policistů, bojí se kartelů

ČTK ČTK
5. 8. 2011 10:14
Všech 26 policistů v Ascensionu odešlo ze služby. Obávají se o život
V Mexiku, u hranic s USA, zuří válka drogových gangů.
V Mexiku, u hranic s USA, zuří válka drogových gangů. | Foto: Reuters

Mexiko - Ve městě Ascension v severomexickém státě Chihuahua podalo všech 26 tamních policistů výpověď ze strachu před drogovými kartely.

Agentura AP v pátek s odvoláním na mexické úřady sdělila, že strážci zákona ve městě se 13 000 obyvateli odevzdali své odznaky a zbraně poté, co byli v úterý zavražděni tři jejich kolegové.

Starosta města, které leží nedaleko hranic se Spojenými státy, požádal o vyslání státních a federálních jednotek, aby zajistil bezpečnost obyvatel svého města.

Ascension leží u hranic USA na důležité pašerácké trase, kterou používá mocný kartel Sinaloa.

Mexický prezident Felipe Calderón vyhlásil po nástupu do úřadu v roce 2006 válku drogovým kartelům, bezpečnostní situaci v zemi se mu ale stabilizovat nepodařilo.

Kartely bojují o nejlukrativnější pašerácké stezky do USA mezi sebou i proti policistům a vojákům, kteří se snaží jejich činnosti bránit. Za posledních pět let bylo v souvislosti s drogovým násilím zabito na 40 000 lidí.

Mexické ministerstvo obrany ve čtvrtek oznámilo, že při devatenáctidenním zátahu proti drogovému gangu Zetas v severním Mexiku bylo zabito 30 jeho členů a jeden voják. Téměř 200 lidí bylo zatčeno.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Jeřábek v KHL mění dres, bude hrát za Spartak

Hokejový obránce Jakub Jeřábek mění v Kontinentální lize dres a nově bude hrát za Spartak Moskva. Třicetiletý český reprezentant podepsal s novým klubem roční smlouvu. Spartak o tom informoval na svém webu.

Jeřábek doposud oblékal v KHL pouze dres Viťazu Podolsk, za který odehrál s přestávkou tři sezony. Po ročníku 2016/17 zamířil na dva roky do NHL, poté se ale vrátil zpět do Evropy a hrál opět za Podolsk. V KHL včetně play off odehrál 166 zápasů a nasbíral 81 bodů za 22 branek a 59 asistencí.

"V osobě Jakuba Jeřábka získáváme obránce, který je schopný plnit úkoly v obraně i v útoku. Má zkušenosti z NHL i KHL, je to chytrý a pracovitý hráč, dobrý spoluhráč a vstřícný hokejista," uvedl sportovní ředitel Spartaku Roman Běljajev na adresu účastníka dvou světových šampionátů.

Na nové angažmá se těší i Jeřábek. "V Rusku hraji už několik let a dobře vím, že Spartak je klub s velkou historií a skvělými fanoušky, což je pro mě důležité. Bavil jsem se o Spartaku s kamarády z reprezentace a o klubu jsem slyšel jen dobré věci," řekl Jeřábek. Dodal, že moc dobře ví, že v moskevském klubu úspěšně působili trenér Miloš Říha a brankář Dominik Hašek. "Chtěl bych, aby si fanoušci pamatovali i mě," uvedl plzeňský odchovanec.

Další zprávy