Megalomanský plán za stamiliardy. Hongkong chce postavit umělé ostrovy s byty

Jana Václavíková Jana Václavíková
14. 10. 2018 17:48
Proti projektu na výstavbu nových ostrovů s byty protestují ekologové. První lidé se do nových domů nastěhují v roce 2032.
Bydlení v Hongkongu. Ilustrační foto.
Bydlení v Hongkongu. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Hongkong - Vláda v Hongkongu přišla s ambiciózním nápadem, jak vyřešit bytovou krizi. Chce postavit nové umělé ostrovy s byty pro více než milion lidí. Reaguje tak na ceny realit, které z Hongkongu udělaly nejméně cenově dostupné místo na planetě.

Ostrovy mají mít rozlohu až 2200 hektarů a do čtrnácti let by měly vyrůst na východě od největšího hongkongského ostrova Lantau, se kterým by se měly následně spojit. Vláda plánuje do projektu nazvaného Lantau Tomorrow Vision investovat astronomických 1,4 trilionu korun.

Budování projektu Lantau Tomorrow Vision má začít za pět let a mělo by poskytnout až 34 tisíc pracovních míst. První lidé se do nových bytů nastěhují v roce 2032.

Úroveň a ceny bydlení v Hongkongu prohlubují rozdíly mezi bohatými a chudými. Chudší lidé v některých případech žijí v prostorech nelegálně rozdělených na extrémně malé jednotky. Měsíční nájemné takového "bytu" stojí téměř šest tisíc korun a vžil se pro něj název hrobky či klecové ubytování.

Podle švýcarské banky UBS navíc v Hongkongu hrozí prasknutí realitní bubliny, která by znamenala zvýšení ceny ubytování do té míry, že už nebude nadále možné jeho ceny zvyšovat.

Proti projektu na výstavbu nových ostrovů však protestují ekologové. Poukazují i na jeho vysokou cenu, která podle nich vysaje hongkongský rozpočet. "Je to ta nejhorší zpráva v historii hongkongské politiky," řekl deníku South China Morning Post aktivista Roy Tam Hoi-pong.

Akademici, které oslovila agentura Reuters, navíc upozorňují, že hongkongské úřady podceňují zvyšující se hladinu moří, výkyvy počasí a množství tajfunů, které pravidelně region ohrožují.

Ekologické organizace zároveň varují, že výstavba neúměrně zatíží životní prostředí. V bezprostředním ohrožení jsou růžoví delfíni obývající vody kolem ostrova Lantau. Jejich populace se kvůli znečištění vod postupně snižuje.

Podobný plán jako Hongkong oznámilo počátkem měsíce i Dánsko, které hodlá do roku 2070 na umělém ostrově vystavět bydlení pro 35 tisíc lidí. Dánský projekt s názvem Lynetteholm bude stát v přepočtu 70 miliard korun a kromě nedostatku bytů v centru vyřeší i problémy s dopravou a dokáže zmírnit následky zvyšující se hladiny moří.

Video: Nedostupné bydlení v Hongkongu vede k rozvoji alternativních způsobů

Architekt Jamese Law navrhl obytnou jednotku do betonové vodovodní roury | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 9 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy