Megalomanský plán za stamiliardy. Hongkong chce postavit umělé ostrovy s byty

Jana Václavíková Jana Václavíková
14. 10. 2018 17:48
Proti projektu na výstavbu nových ostrovů s byty protestují ekologové. První lidé se do nových domů nastěhují v roce 2032.
Bydlení v Hongkongu. Ilustrační foto.
Bydlení v Hongkongu. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Hongkong - Vláda v Hongkongu přišla s ambiciózním nápadem, jak vyřešit bytovou krizi. Chce postavit nové umělé ostrovy s byty pro více než milion lidí. Reaguje tak na ceny realit, které z Hongkongu udělaly nejméně cenově dostupné místo na planetě.

Ostrovy mají mít rozlohu až 2200 hektarů a do čtrnácti let by měly vyrůst na východě od největšího hongkongského ostrova Lantau, se kterým by se měly následně spojit. Vláda plánuje do projektu nazvaného Lantau Tomorrow Vision investovat astronomických 1,4 trilionu korun.

Budování projektu Lantau Tomorrow Vision má začít za pět let a mělo by poskytnout až 34 tisíc pracovních míst. První lidé se do nových bytů nastěhují v roce 2032.

Úroveň a ceny bydlení v Hongkongu prohlubují rozdíly mezi bohatými a chudými. Chudší lidé v některých případech žijí v prostorech nelegálně rozdělených na extrémně malé jednotky. Měsíční nájemné takového "bytu" stojí téměř šest tisíc korun a vžil se pro něj název hrobky či klecové ubytování.

Podle švýcarské banky UBS navíc v Hongkongu hrozí prasknutí realitní bubliny, která by znamenala zvýšení ceny ubytování do té míry, že už nebude nadále možné jeho ceny zvyšovat.

Proti projektu na výstavbu nových ostrovů však protestují ekologové. Poukazují i na jeho vysokou cenu, která podle nich vysaje hongkongský rozpočet. "Je to ta nejhorší zpráva v historii hongkongské politiky," řekl deníku South China Morning Post aktivista Roy Tam Hoi-pong.

Akademici, které oslovila agentura Reuters, navíc upozorňují, že hongkongské úřady podceňují zvyšující se hladinu moří, výkyvy počasí a množství tajfunů, které pravidelně region ohrožují.

Ekologické organizace zároveň varují, že výstavba neúměrně zatíží životní prostředí. V bezprostředním ohrožení jsou růžoví delfíni obývající vody kolem ostrova Lantau. Jejich populace se kvůli znečištění vod postupně snižuje.

Podobný plán jako Hongkong oznámilo počátkem měsíce i Dánsko, které hodlá do roku 2070 na umělém ostrově vystavět bydlení pro 35 tisíc lidí. Dánský projekt s názvem Lynetteholm bude stát v přepočtu 70 miliard korun a kromě nedostatku bytů v centru vyřeší i problémy s dopravou a dokáže zmírnit následky zvyšující se hladiny moří.

Video: Nedostupné bydlení v Hongkongu vede k rozvoji alternativních způsobů

Architekt Jamese Law navrhl obytnou jednotku do betonové vodovodní roury | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 29 minutami

Schodek rozpočtu vzrostl od ledna o více než 54 miliard korun

Schodek státního rozpočtu ke konci února stoupl na 86,1 miliardy korun z lednových 31,5 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovalo ministerstvo financí. Jde o nejhorší únorový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci února, tedy ještě před propuknutím pandemie, vykázal rozpočet schodek 27,4 miliardy korun. Tehdy to bylo také nejhorší únorové číslo od roku 1993.

Prohloubení deficitu je podle ministerstva financí výsledkem dopadů pandemie, což vedlo k poklesu daňových příjmů způsobenému mimo jiné snížením daní a zrušením superhrubé mzdy, změnou rozpočtového určení daní ve prospěch krajů a obcí a pokračující podporou ekonomiky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Juška, Svoboda a Švábíková přijdou o halové ME

Tři čeští atleti přijdou o halové mistrovství Evropy, které začne ve čtvrtek v Toruni. Ze zdravotních důvodů nepojedou do Polska někdejší šampioni Petr Svoboda a Radek Juška ani tyčkařka Amálie Švábíková. Česká výprava bude mít 23 závodníků, řekl dnes novinářům při on-line tiskové konferenci reprezentační šéftrenér Jan Netscher.

Halový mistr Evropy v běhu na 60 metrů překážek z roku 2011 Svoboda, kterému zranění už v minulosti výrazně narušila kariéru, se potýká s bolavou achilovkou. Nejlepší český dálkař Juška, šampion z HME v Praze 2015, je nachlazený. "Vypadli nám dva matadoři, to je razantní oslabení výpravy," konstatoval Netscher.

Se Švábíkovou mluvil půl hodiny před tiskovkou. "Zkoušela poslední trénink a bolavá záda jí neumožní odcestovat," řekl šéftrenér.

Díky tomu bude mít v Toruni osobního trenéra čtvrtkařka Lada Vondrová, jejíž kouč Jaroslav Jón zaplní uvolněné místo po trenéru Švábkové Pavlu Beranovi.

Další zprávy