Washington - Jednomu z poradců republikánského kandidáta Johna McCaina nedávno uklouzlo, že by McCainovi v letošních volbách pomohl útok podobný těm z 11. září.
Strana musela rychle jeho vyjádření dementovat, nicméně Charlie Black jen potvrdil to, co každý ví - Američané dávají v boji proti terorismu přednost McCainovi před jeho demokratickým konkurentem Barackem Obamou.
"Čím hůře, tím lépe" ale platí i pro Obamu. Jemu by zase nahrávalo zhoršení situace v Iráku i další propad ekonomiky, kterou považují Američané za vůbec nejdůležitější volební téma.
A nynější ne příliš povzbudivý stav hospodářství USA dávají za vinu současné republikánské administrativě.
Čtěte blog a volbách v USA: Obama v záři kamer, McCain blíž triumfu |
Co určuje výhru ve volbách? Stav ekonomiky
Důvěra v prezidenta George Bushe se pohybuje okolo 28 procent, ještě hůře je na tom Kongres, kde jsou opět neoblíbení zejména republikánští zastupitelé.
Podle jednoho z často citovaných odborníků na americké volby, Terryho Madonny, tak nedávají dějiny Johnu McCainovi na získání prezidentského křesla mnoho nadějí.
"Když se podíváte do historie, tak nikdy nevyhrál kandidát strany, o které by měli voliči pocit, že zruinovala ekonomiku. Dalším velice negativním faktorem je nepopulární válka. Letošní vyhlídky republikánů nejsou dobré," řekl před časem Aktuálně.cz ředitel Centra pro politiku a veřejné záležitosti.
Peněženky hlasují pro Obamu
Za pravdu mu dávají i tři ekonomické modely, které podle agentury Reuters správně předpověděly úspěch téměř všech poválečných amerických prezidentů.
Obama podle nich sice nezvítězí výrazným rozdílem, ale získá 52 až 55 procent hlasů. Čím tíživěji udeří ekonomika na peněženky Američanů, tím více hlasů se údajně přelije k demokratické části spektra.
"Současný slabý stav ekonomiky a rychlý nárůst v cenách energií představují pro McCainovu kampaň závažný protivítr - za předpokladu, že budou tyto faktory voliči hodnotit stejným způsobem jako v minulosti," tvrdí analytici společnosti Macroeconomic Advisers, která je autorem jednoho ze tří modelů.
Jejich model úspěšně předpověděl budoucího prezidenta ve 12 ze 14 případů. Zabývá se například tím, zda je kandidát z vládnoucí strany či z opozice a jak dlouho je/není strana u moci. Zohledňuje i současný ekonomický růst, statistiky nezaměstnanosti a budoucí ekonomický vývoj.
Podle tohoto modelu získá McCain 45 procent hlasů.
Vše o amerických volbách:
Pro McCaina maximálně 48 procent
Druhý model, nazvaný "Chléb a Mír" a zhotovený ekonomem Douglasem Hibbsem, propočítává počet zahynulých amerických vojáků či růst reálného disponibilního důchodu, tedy množství prostředků, které má člověk k dispozici.
Podle Hibbsových ukazatelů získá McCain 48,2 procenta hlasů, víceméně stejně jako ve třetím z modelů, jehož autorem je profesor ekonomie na Yale Ray Fair. Ten republikánovi prorokuje 47,8 procenta.