Masakr v Alpách: Podezřelý je volný, chybí důkazy

Zahraničí Zahraničí
15. 1. 2014 15:50
Zajd Hillí byl bratrem jedné z obětí, policie ho ale nemá jak obvinit.
Vůz odtahové služby odváží automobil BMW, v kterém byly zavražděny členové rodiny al-Hilli.
Vůz odtahové služby odváží automobil BMW, v kterém byly zavražděny členové rodiny al-Hilli. | Foto: Reuters

Londýn - Zajd Hillí, jenž byl loni zatčen v souvislosti s předloňskou čtyřnásobnou vraždou v Alpách, už není mezi podezřelými.

Policie z hrabství Surrey na jihovýchodě Anglie uvedla, že proti čtyřiapadesátiletému muži z Chessingtonu nemá dostatečné důkazy na to, aby ho mohla obvinit.

Bratr jedné z obětí podle policie od počátku patřil k hlavním aktérům případu. Britové ho zatkli v červnu 2013 s podezřením, že se na přípravě masakru podílel.

"Nedostačující důkazy v této fázi neumožňují, aby byl obviněn z jakéhokoli trestného činu. Žádné další policejní vyšetřování neprobíhá," napsala policie na svém webu.

Hillí už dříve popřel, že by se na vraždě podílel, a obvinění označil za "směšná", připomněl server BBC. Také obvinil francouzskou policii, že kryje skutečný cíl zabíjení, a nabídl se, že podstoupí test na detektoru lži.

Děti útok přežily

K vraždě nedaleko jezera Annecy ve francouzských Alpách došlo v září 2012. Všechny čtyři oběti nalezené v rozstříleném autě měly po dvou smrtících zásazích kulkou přímo do hlavy.

Kromě Saáda Hillího, jeho ženy a tchyně přišel o život i francouzský cyklista Sylvain Mollier. Přežily jen dvě dívky Hillíových - čtyřletá Zína se ukryla matce pod sukni a přežila masakr bez úhony. Její sedmiletou sestru neznámý útočník střelil a brutálně ztloukl, ale nezabil.

"Vyšetřování i nadále vede Francie a důstojníci ze Surrey a vyšetřující tým ze Sussexu (Sussex Major Crime Team - pozn. red.) s francouzskými úřady úzce spolupracují," uvedli britští policisté.

Jednou z nejčastěji zmiňovaných vyšetřovacích verzí bylo, že k popravě došlo kvůli sporům o dědictví mezi oběma bratry a o přístupu k tajnému švýcarskému kontu někdejší irácké vládní strany Baas.

Hillí s rodinou uprchl z Iráku v 70. letech před režimem Saddáma Husajna. Po vypuknutí války v Iráku v roce 2003 nechala britská kontrarozvědka sledovat některé Iráčany pobývající v Británii a Hillí byl mezi nimi. Vyšetřovatelé tehdy ovšem nezjistili, že by se provinil čímkoli, co by bylo proti britským zájmům.

Objevily se ale i domněnky, že terčem mohl být ve skutečnosti Mollier, který pracoval jako svářeč ve francouzské společnosti zabývající se jadernými technologiemi.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy