Vyšetřovatelé obvinili podnikatele Kočnera z objednávky vraždy novináře Kuciaka

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 14. 3. 2019 13:26
Slovenský podnikatel Marián Kočner byl obviněn z objednávky vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Informovali o tom vyšetřovatelé zločinu na tiskové konferenci.
Marián Kočner.
Marián Kočner. | Foto: Profimedia.cz

"Prokuratura obvinila Mariána Kočnera z objednání vraždy Jána Kuciaka, při které byla zabita i Martina Kušnírová. Důvodem vraždy byla novinářská činnost poškozeného," prohlásil prokurátor.

Podle něj bylo vyšetřování rozsáhlé - spis k vraždě má přes 15 tisíc stran. Vyšetřování se podle prokuratury prodlouží zhruba o půl roku. Po obvinění Kočnera bude nutné veškeré výslechy zopakovat, dodal. 

Prokurátor zatím nezveřejnil žádné důkazy o tom, jak přesně si Kočner vraždu reportéra objednal. Stejně tak odmítl komentovat i to, jestli byl tento podnikatel konečným a jediným objednavatelem vraždy.

Již dříve policie obvinila z vraždy Kuciaka další čtyři lidi. Jsou to Tomáš Szabó, který měl podle prokuratury střílet, Miroslav Marček a Zoltán Andruskó. Ze zprostředkování zločinu je obviněná Alena Zsuzsová. Ti nadále zůstávají ve vazbě, kterou prokuratura doporučila prodloužit o sedm měsíců. Andruskó s policií spolupracuje a ve své výpovědi uvedl, že si vraždu novináře měl objednat právě Kočner. 

Prokurátor také nevyloučil, že počet obviněných v případu zmíněné dvojnásobné vraždy bude rozšířen. "Není vyloučeno, že obvinění může být vzneseno vůči dalším osobám," řekl prokurátor, který na vyšetřování případu dohlíží. Dodal, že obvinění vůči Kočnerovi v Kuciakově případu bylo vzneseno minulý týden.

V souvislosti s vraždou se hovořilo také o italské mafii, která v pozadí vraždy mohla stát. Prokurátor ale na tiskové konferenci řekl, že dosud žádné důkazy o možné italské stopě v případu vraždy nemají. S italskou policií nicméně prokuratura nadále spolupracuje. "Intenzivně komunikujeme a vyměňujeme si důkazy s italskými orgány," zaznělo na tiskové konferenci. 

Prokurátor také uvedl, že policie ani po roce nenašla zbraň, kterou byla vražda spáchána. "Víme, jak a kdo zabezpečil zbraň a střelivo. Zbraň nemáme. Máme ale důkazy, o jakou zbraň a střelivo šlo. Vražedná zbraň i střelivo byly nějakým způsobem upravené," prohlásil prokurátor.

Tiskové konference se zúčastnili dva prokurátoři úřadu speciální prokuratury, kteří dohlížejí na vyšetřování vraždy Kuciaka a Kušnírové a kteří si nepřáli zveřejnit své jméno. Stejně jako již v minulosti ani tentokrát novináři nesměli fotografovat nebo snímat jejich tváře.

Vyhrožování Kuciakovi

Novinář byl spolu se svou snoubenkou zastřelen loni v únoru ve svém domě v obci Velká Mača. Kočner Kuciakovi před vraždou vyhrožoval, a reportér na něj dokonce podal trestní oznámení. Žurnalistu, kterého označoval za špatného člověka, na zveřejněné nahrávce ujišťoval, že najde "špínu" na něj a na jeho rodinu a získané informace.

"Vy jste velmi osobní, jste zlý člověk, kterého někdo úkoluje, a věřte mi, že přijdu na to, kdo vás úkoluje," říkal Kočner.

Kontroverzní byznysmen je na Slovensku spojován s celou řadou kauz už od 90. let. Figuruje například v korupčním skandálu, který je veřejnosti znám jako kauza Gorila. Deník SME na jeho adresu v minulosti poznamenal, že přestože v politice oficiálně nikdy nebyl, jeho jméno se pojí s větším počtem kauz než jméno kteréhokoliv slovenského politika.

Kuciak se před vraždou zabýval právě skandály Kočnera. Napsal například, že podnikatel prodal byt v luxusním komplexu Bonaparte.

Vražda Jána Kuciaka na Slovensku spustila velké protesty, po kterých museli z funkcí odejít premiér Robert Fico i ministr vnitra Robert Kaliňák.

Kuciak se ve svých článcích věnoval také kontroverzním podnikatelům, kteří byli v médiích označováni za blízké nejsilnější vládní strany Směr - sociální demokracie expremiéra Roberta Fica.

V nedokončeném článku zase psal kromě jiného o aktivitách italských podnikatelů na východním Slovensku, které tisk spojoval s mafií, a o vazbách jednoho z nich na blízké spolupracovníky tehdejšího předsedy vlády. Fico po politické krizi vyvolané vraždou novináře podal loni v březnu demisi z postu premiéra.

Video: Slováci zveřejnili záběry Jána Kuciaka ze dne, kdy byl zavražděn

Slováci zveřejnili poslední záběry Kuciaka ze dne vraždy | Video: Televize JOJ
 

Právě se děje

před 26 minutami

Ant Group, divize čínské Alibaby, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů, nejvíce v historii

Společnost Ant Group, která je finančně technologickou divizí čínského internetového prodejce Alibaba, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů (zhruba 808 miliard Kč). Bude to největší primární veřejná nabídka akcií (IPO) v historii. V pondělí to uvedl server CNBC.

Firma nabídne akcie na burzách v Šanghaji a Hongkongu. Pokud vše půjde hladce, předstihne tato nabídka loňskou nabídku akcií energetické společnosti Saudi Aramco, v té době největší na světě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy