Maďarsko chce příliv uprchlíků zastavit čtyřmetrovým plotem

ČTK ČTK
17. 6. 2015 13:42
Premiér Viktor Orbán už minulý týden prohlásil, že Maďarsko je připraveno kvůli neustále rostoucímu počtu uprchlíků uzavřít hranice se Srbskem.
Maďarsko střeží své hranice i pomocí termokamer. Snímek je z hraničního přechodu Kelebia.
Maďarsko střeží své hranice i pomocí termokamer. Snímek je z hraničního přechodu Kelebia. | Foto: ČTK

Budapešť - Maďarská vláda premiéra Viktora Orbána chce na hranicích se Srbskem postavit čtyři metry vysoký plot, aby zastavila příliv nelegálních migrantů.

Ministerstvo vnitra má proto do příští středy připravit příslušný projekt, oznámil podle agentury MTI ministr zahraničí Péter Szijjártó.

"Imigrace je jeden z nejvážnějších problémů, kterému dnes Evropská unie čelí," řekl Szijjártó podle agentury Reuters na tiskové konferenci. "Státy EU si již déle nemohou dovolit čekat na řešení."

Délka? 175 kilometrů

"Mluvíme o úseku hranice v délce 175 kilometrů, který můžeme fyzicky uzavřít čtyři metry vysokým plotem. Ministr vnitra (Sándor Pintér) dostal instrukce, aby to připravil," dodal Szijjártó.

Premiér Orbán už minulý týden prohlásil, že Maďarsko je připraveno kvůli neustále rostoucímu počtu uprchlíků uzavřít hranice se Srbskem. Podle něj Bělehrad nedostatečně řeší problém s nelegálními migranty, kteří putují přes Srbsko a snaží se přes Maďarsko dostat dále do západní Evropy.

Od začátku roku se do Maďarska přes hranice se Srbskem dostalo 54 000 žadatelů o azyl a maďarské úřady očekávají, že by jejich počet mohl do konce roku stoupnout až na 130 000. Loni jich přitom bylo 43 000, zatímco v roce 2012 se přihlásilo pouze 2157 žadatelů.

V současnosti asi 70 procent migrantů přichází z Afghánistánu, Sýrie nebo z Iráku, v minulosti převažovali občané Kosova.

 

Právě se děje

Další zprávy