Protiuprchlické referendum, které mělo inspirovat Evropu, neplatí. Orbán přesto vyhrál

Martin Ehl Martin Ehl
Aktualizováno 3. 10. 2016 7:03
Účast v nedělním referendu v Maďarsku nepřesáhla 50 procent, není tedy právně závazné. Premiér Orbán přesto získal v jednání s evropskými partnery silný argument. Většina Maďarů navíc uprchlíky skutečně odmítá. Hlasovat ale nepřišli, protože jsou otráveni politikou.
Referendum o uprchlících v Maďarsku
Referendum o uprchlících v Maďarsku | Foto: Reuters

Budapešť – Přestože k urnám nepřišla ani polovina voličů, maďarský premiér Viktor Orbán se po nedělním referendu o uprchlických kvótách cítí jako vítěz. Byť hlasování neplatí.

Výsledek je "vynikající", citovala ho po sečtení 95 procent odevzdaných hlasů agentura Reuters.

Radost má Orbán hlavně z toho, že téměř všichni hlasující – téměř 98 procent voličů – kvóty odmítli. Maďarský premiér teď hodlá předložit dodatek k ústavě, který bude na vůli voličů reagovat.

To, jak Maďaři odpovídali, podle něj musí vzít v úvahu i Brusel. Tím, že nechal o uprchlických kvótách hlasovat, k sobě Orbán přitáhl pozornost jako neoficiální lídr populistické pravice v Evropě, jehož politika hranice Maďarska dalece přesahuje.

Referendum by bylo platné, kdyby přišlo padesát procent plus jeden volič. Orbán a jeho vláda ale tvrdí, že na to, aby měli mandát v Bruselu povinné kvóty odmítnout, jim stačí účast nad čtyřicet procent.

Ze sečtení 98,82 procenta hlasů vyplynulo, že platných je 3,2 milionu. Volební účast se v neděli večer odhadovala na zhruba 43 procent.

"Platné referendum by bylo samozřejmě lepší, ale i tak to bude legislativně závazné," řekl Viktor Orbán v neděli poté, co odevzdal svůj hlas.

Maďarsko spolu se Slovenskem, které právě Unii předsedá, zažalovalo systém kvót u Evropského soudního dvora. Mnoho Evropanů navíc maďarské hlasování považuje za další důležitý krok k rozpadu EU poté, co se Britové v červnu rozhodli Unii opustit.

Maďarská vláda vedla do poslední chvíle proti kvótám i EU jako takové agresivní kampaň, za kterou utrácela peníze z veřejných zdrojů. Kolik přesně to bylo, se neví.

Ještě v neděli ráno Orbán Maďary vyzýval, aby šli volit, jinak si Evropané nebudou moci rozhodovat, co se bude dít u nich doma.

Nedělním hlasováním Maďaři potvrdili svoji všeobecnou nechuť chodit hlasovat v referendech.

Skoro všichni, kteří do volebních místností přišli – podle předběžných výsledků 98,2 procenta –, ale řekli uprchlíkům "ne". Orbán tak získal mandát, kterým se bude ohánět doma i po Evropě.

I platné referendum by totiž mělo jen poradní charakter a vládu či parlament by k ničemu nezavazovalo.

Maďarská opozice je rozdrobená a nebyla schopna vypracovat k referendu jednotné stanovisko. Za výsledkem tedy stojí spíš otrávenost Maďarů politikou než jejich zásadový postoj.

V průzkumech před referendem byla drtivá většina z nich proti uprchlíkům, což lze připsat jak naprosté převaze provládního názoru v médiích, tak tradiční maďarské kulturní rezervovanosti vůči čemukoli cizímu.

Orbán obav z uprchlíků doma každopádně využil. Od loňska mu díky tomu roste podpora, čímž oslabuje jak druhou největší stranu, extremistický Jobbik, tak levicovou a liberální opozici. Už za rok a půl se přitom v Maďarsku konají parlamentní volby.

"Pro Orbána se nic zásadního nezmění. Fidesz bude výsledek komunikovat stejně jako úspěch, právně to závazné není. Ale z hlediska domácí politiky to ukazuje na hranice, na něž Fidesz naráží při mobilizaci voličů," řekl Péter Krekó, ředitel think tanku Political Capital předtím, než bylo jasné, kolik z odevzdaných hlasů je pro přijetí uprchlíků a kolik jich je neplatných.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy