Protiuprchlické referendum, které mělo inspirovat Evropu, neplatí. Orbán přesto vyhrál

Martin Ehl Martin Ehl
Aktualizováno 3. 10. 2016 7:03
Účast v nedělním referendu v Maďarsku nepřesáhla 50 procent, není tedy právně závazné. Premiér Orbán přesto získal v jednání s evropskými partnery silný argument. Většina Maďarů navíc uprchlíky skutečně odmítá. Hlasovat ale nepřišli, protože jsou otráveni politikou.
Referendum o uprchlících v Maďarsku
Referendum o uprchlících v Maďarsku | Foto: Reuters

Budapešť – Přestože k urnám nepřišla ani polovina voličů, maďarský premiér Viktor Orbán se po nedělním referendu o uprchlických kvótách cítí jako vítěz. Byť hlasování neplatí.

Výsledek je "vynikající", citovala ho po sečtení 95 procent odevzdaných hlasů agentura Reuters.

Radost má Orbán hlavně z toho, že téměř všichni hlasující – téměř 98 procent voličů – kvóty odmítli. Maďarský premiér teď hodlá předložit dodatek k ústavě, který bude na vůli voličů reagovat.

To, jak Maďaři odpovídali, podle něj musí vzít v úvahu i Brusel. Tím, že nechal o uprchlických kvótách hlasovat, k sobě Orbán přitáhl pozornost jako neoficiální lídr populistické pravice v Evropě, jehož politika hranice Maďarska dalece přesahuje.

Referendum by bylo platné, kdyby přišlo padesát procent plus jeden volič. Orbán a jeho vláda ale tvrdí, že na to, aby měli mandát v Bruselu povinné kvóty odmítnout, jim stačí účast nad čtyřicet procent.

Ze sečtení 98,82 procenta hlasů vyplynulo, že platných je 3,2 milionu. Volební účast se v neděli večer odhadovala na zhruba 43 procent.

"Platné referendum by bylo samozřejmě lepší, ale i tak to bude legislativně závazné," řekl Viktor Orbán v neděli poté, co odevzdal svůj hlas.

Maďarsko spolu se Slovenskem, které právě Unii předsedá, zažalovalo systém kvót u Evropského soudního dvora. Mnoho Evropanů navíc maďarské hlasování považuje za další důležitý krok k rozpadu EU poté, co se Britové v červnu rozhodli Unii opustit.

Maďarská vláda vedla do poslední chvíle proti kvótám i EU jako takové agresivní kampaň, za kterou utrácela peníze z veřejných zdrojů. Kolik přesně to bylo, se neví.

Ještě v neděli ráno Orbán Maďary vyzýval, aby šli volit, jinak si Evropané nebudou moci rozhodovat, co se bude dít u nich doma.

Nedělním hlasováním Maďaři potvrdili svoji všeobecnou nechuť chodit hlasovat v referendech.

Skoro všichni, kteří do volebních místností přišli – podle předběžných výsledků 98,2 procenta –, ale řekli uprchlíkům "ne". Orbán tak získal mandát, kterým se bude ohánět doma i po Evropě.

I platné referendum by totiž mělo jen poradní charakter a vládu či parlament by k ničemu nezavazovalo.

Maďarská opozice je rozdrobená a nebyla schopna vypracovat k referendu jednotné stanovisko. Za výsledkem tedy stojí spíš otrávenost Maďarů politikou než jejich zásadový postoj.

V průzkumech před referendem byla drtivá většina z nich proti uprchlíkům, což lze připsat jak naprosté převaze provládního názoru v médiích, tak tradiční maďarské kulturní rezervovanosti vůči čemukoli cizímu.

Orbán obav z uprchlíků doma každopádně využil. Od loňska mu díky tomu roste podpora, čímž oslabuje jak druhou největší stranu, extremistický Jobbik, tak levicovou a liberální opozici. Už za rok a půl se přitom v Maďarsku konají parlamentní volby.

"Pro Orbána se nic zásadního nezmění. Fidesz bude výsledek komunikovat stejně jako úspěch, právně to závazné není. Ale z hlediska domácí politiky to ukazuje na hranice, na něž Fidesz naráží při mobilizaci voličů," řekl Péter Krekó, ředitel think tanku Political Capital předtím, než bylo jasné, kolik z odevzdaných hlasů je pro přijetí uprchlíků a kolik jich je neplatných.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Florbalistky vstoupily do MS výhrou nad Švýcarskem 5:2

České florbalistky vstoupily do mistrovství světa ve švédské Uppsale výhrou 5:2 nad Švýcarskem. V repríze neúspěšného semifinále z minulého šampionátu v Neuchatelu tak oplatily obhájkyním stříbra porážku 6:7 v prodloužení. Vítěznou branku vstřelila ve 43. minutě debutantka na MS Pavlína Bačová. Druhý zápas v základní skupině A čeká svěřenkyně trenéra Saschy Rhynera v pondělí od 19:00 proti Polsku.

Jako první se v utkání radovaly Švýcarky, které otevřely skóre v 7. minutě. Bekhendový pokus Corin Rüttimanové se od zadního mantinelu odrazil k Julii Suterové, která u pravé tyče snadno skórovala do odkryté branky Jany Christianové. V polovině úvodní třetiny Češky odpověděly. Michaela Mlejnková bekhendovým pokusem Moniku Schmidovou ještě nepřekonala, ale z dorážky se prosadila Karolína Suchá a při svém premiérovém startu na MS hned oslavila branku.

V polovině utkání zlikvidovala Christianová šanci Rüttimanové, vzápětí se Švýcarky ubránily při jediném oslabení duelu při trestu Chiary Gredigové a odolaly i při šanci kapitánky Elišky Krupnové. V 39. minutě nejdříve trefila Michelle Wikiová levou tyč a z dorážky Isabelle Gerigová i tu pravou. Z protiútoku po přihrávce Martiny Řepkové otočila stav Mlejnková.

Po 74 sekundách třetí třetiny našla Rüttimanová dlouhou přihrávkou Wikiovou, která pohotovou střelou vyrovnala. Za 78 vteřin ale opět Rhynerův výběr vedl a postarala se o to střelou přes obránkyni Florinu Martiovou Bačová.

Švýcarky při snaze o vyrovnání Christianovou nepřekonaly, naopak v 52. minutě po přečíslení po přihrávce Denisy Ratajové zvýšila náskok do odkryté branky Krupnová. V čase 53:24 neproměnila trestné střílení Gerigová, naopak Vendula Beránková 29 sekund před koncem z penalty dovršila výsledek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy