Francie a Německo musejí vytvořit budoucnost Evropy, plánují Macron a Merkelová

ČTK ČTK
7. 9. 2018 20:24
Na programu jednání v Marseille je především migrace a odchod Británie z EU.
Francouzský prezident Emmanuel Macron vítá německou kancléřku Angelu Merkelovou v Elysejském paláci.
Francouzský prezident Emmanuel Macron vítá německou kancléřku Angelu Merkelovou v Elysejském paláci. | Foto: Reuters
Francouzský prezident Emmanuel Macron vyrazil do ulic Kodaně na kole s dánským předsedou vlády. | Video: @regeringDK

Marseille (Francie) - Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron nadále spoléhají na spolupráci svých zemí při jednáních o budoucnosti Evropy. Řekli to v pátek před začátkem pracovní schůzky v jihofrancouzském přístavním městě Marseille, informovala agentura DPA. Na programu jednání mají migraci či odchod Británie z EU v příštím roce.

"Německo a Francie nadále spolupracují, aby připravily budoucnost," řekl Macron. Úzká spolupráce s Paříží je důležitá také pro německou kancléřku, která řekla, že je "velmi optimistická, že budeme společně postupovat i nadále". Usilovat chtějí Německo a Francie podle Merkelové především o "Evropu, která je samostatná, Evropu, která dokáže své problémy řešit vlastními silami".

Na programu jednání v Marseille je především migrace. Podle agentury DPA hodlají Merkelová a Macron koordinovat své postoje především s ohledem na nadcházející summit šéfů států a vlád evropské osmadvacítky k migraci, který se bude konat 20. září v Salcburku.

Merkelová před páteční schůzkou řekla, že "tématem, kterým se musíme bohužel zabývat", je také nadcházející odchod Británie z EU. "Chceme to učinit v takovém duchu, který nám umožní zůstat později blízkými partnery," řekla kancléřka k brexitu. Podle ní se evropská sedmadvacítka a Británie vzájemně potřebují především v otázkách obrany a bezpečnosti.

Do voleb do Evropského parlamentu, které se uskuteční příští rok v květnu, toho chce Merkelové s Macron "ještě dost stihnout". Jako příklad šéfka německé vlády uvedla rozvoj měnové unie. "Jako německá kancléřka musím říct, že jsem byla v posledních týdnech často velmi ráda, že máme společnou měnu, že máme společnou obchodní politiku. To nás posiluje a na této suverenitě Evropy musíme dál pracovat," dodala Merkelová.

Video: Macron se projel s dánským premiérem po Kodani na kole

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyrazil do ulic Kodaně na kole s dánským předsedou vlády. | Video: @regeringDK
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na východě Ukrajiny byl zastřelen voják, další tři utrpěli zranění

Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic vládních vojsk v Donbasu na východě Ukrajiny "ozbrojenými uskupeními Ruské federace" z minometů a dalších zbraní, uvedl v neděli na své internetové stránce list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké velení ukrajinské armády. Podle něj "ruská okupační vojska" v sobotu desetkrát porušila příměří, v neděli zatím jednou.

Separatisté v neděli naopak obvinili ukrajinskou armádu, že během uplynulých 24 hodin dvanáctkrát porušila dohodnuté příměří ostřelováním vsí ovládaných povstalci. O případných ztrátách se povstalecká agentura DAN nezmínila.

V pondělí se v Paříži mají poprvé setkat prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj, aby za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jednali o míru v Donbasu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy