Linku naděje zahlcují telefonáty válečných veteránů

man
28. 7. 2008 15:32
Američtí navrátilci z válek v zámoří čelí traumatům
Foto: Reuters

Washington - Přes 22 tisíc amerických vojáků, kteří sloužili v Iráku, Afghánistánu i jiných zemích, se během posledního roku obrátilo na horkou telefonní linku pomáhající lidem uvažujícím o sebevraždě.

Uvedli to experti z univerzity v Portlandu, kteří se zabývají fenoménem tzv. posttraumatického stresu. Tím trpí mnoho vojáků nasazených v minulosti do válečných operací.

Podle studie výzkumného centra RAND Corp. mají navrátilci z Iráku a Afghánistánu větší sklon k sebevraždám než ostatní Američané.

Iráčanům v bojích proti Sadrovi pomáhají i američtí vojáci.
Iráčanům v bojích proti Sadrovi pomáhají i američtí vojáci. | Foto: Reuters

Horká telefonní linka naděje, kterou na pomoc obětem stresu a depresí zřídil federální Úřad pro záležitosti veteránů, jim pomáhá zbavit se tísně a snaží se zabránit nejhoršímu.

"Chceme je ubezpečit, že jsou i jiné možnosti, jak se z toho dostat, a že jsou lidé, kteří se o jejich problémy zajímají," řekla agentuře AP Janet Kempová, koordinátorka preventivní kampaně proti sebevraždám v oddělení pro veterány.

Na linku podle ní volá zhruba 250 lidí denně z celých Spojených států. V provozu je čtyřiadvacet hodin denně.

Velký nápor ale očekávají poté, co se z Iráku vrátí největší skupina vojáků.

Foto: Reuters

Nyní tam mají USA ve zbrani přes 140 tisíc osob, ale během dvou let se mohou všichni vrátit. To závisí i na výsledku amerických voleb.

Podle studie RAND Corp. spáchá ročně sebevraždu v USA přes šest tisíc válečných veteránů.

Americký odborný časopis Journal of the American Medical Association už před dvěma lety napsal, že vážnými psychickými problémy trpí po odchodu z Iráku až třetina amerických vojáků.

"Mezi největší potíže patří po návratu domů špatné sny, neustálý pocit ohrožení a prudké rozhněvané reakce, píší američtí lékaři. Statistiky z minulosti hovoří i o tom, že nemálo vojákům se po návratu ze stresujících bojišť rozpadá manželství.

 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 19 minutami

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek se ve středu vydá na svou první zahraniční cestu na Slovensko

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) se příští středu 28. dubna, týden po svém jmenování do vlády, vydá na svou první zahraniční cestu. Jak bývá u nejvyšších českých ústavních činitelů po rozpadu společné federace nepsanou tradicí, povede na Slovensko. Kulhánek to večer oznámil na twitteru po dnešním telefonátu se svým polským protějškem Zbigniewem Rauem.

Polskému ministrovi zahraničí poděkoval za slova podpory, které Rau vyjádřil České republice. "Pozval mě do Polska, kam se moc rád vydám. Na první zahraniční cestu pojedu ve středu na Slovensko a pak i do Maďarska. Spolupráce ve V4 je priorita," uvedl šéf české diplomacie.

před 34 minutami

Tenistka Siniaková ve čtvrtfinále v Istanbulu podlehla jedničce Mertensové

Česká tenistka Kateřina Siniaková si semifinále v Istanbulu nezahraje. Ve čtvrtfinále nestačila na turnajovou jedničku Elise Mertensovou z Belgie, které podlehla dvakrát 4:6.

Siniaková se sedmnáctou hráčkou světa prohrála za hodinu a 36 minut. Ve druhé sadě Češka vedla už 4:1, ale náskok neudržela a Mertensové podlehla i ve čtvrtém vzájemném utkání.

Čtyřiadvacetiletá Siniaková, které ve světovém žebříčku patří 69. místo, promarnila možnost ukončit téměř dvouleté čekání na postup do semifinále. Naposledy si v něm zahrála předloni v Bronxu, ve čtvrtfinále se představila poprvé od loňského září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy