Barmská policie v neděli střílela na demonstranty, přesto lidé vyšli do ulic i dnes

ČTK ČTK
1. 3. 2021 7:18
Obyvatelé Barmy v pondělí vyšli do ulic v nových protestech proti vojenskému puči poté, co si nedělní střety s příslušníky bezpečnostních sil vyžádaly nejméně 18 obětí. Zadržená šéfka vlády Do Aun Schan Su Ťij prostřednictvím videokonference stanula před soudem, kde proti ní bylo vzneseno nové obvinění k těm, jimž čelí už od vojenského převratu, při němž armáda před měsícem převzala moc v zemi.
Protesty v metropoli Myanmaru, Neipyijtu.
Protesty v metropoli Myanmaru, Neipyijtu. | Foto: Reuters

Jak uvedla agentura Reuters s odvoláním na jejího právního zástupce Min Min Soua, vypadala Su Ťij během videopřenosu v dobrém zdravotním stavu. Nově vznesené obvinění vychází z trestního zákoníku z koloniálních dob, který zakazuje zveřejňování informací, jež by mohly "vyvolat strach nebo znepokojení". Další soudní slyšení má podle Min Min Soua být 15. března.

V ulicích mnoha barmských měst v pondělí pokračují protesty proti vojenskému převratu navzdory tvrdým represím vůči demonstrantům, při nichž v neděli zemřelo nejméně 18 lidí a v předchozích dnech osm dalších. Násilí mimo jiné odsoudily Spojené státy, Británie a OSN.

Bezpečnostní složky zatýkají po stovkách a manifestace rozhání vodními děly, slzným plynem a omračujícími granáty. V největším barmském městě Rangúnu podle informací agentury Reuters policie v neděli začala do davu střílet poté, co se jí nepodařilo demonstranty rozehnat slzným plynem a varovnými výstřely. I v pondělí jsou na klíčových místech v Rangúnu rozmístěni policisté s vodními děly a viděna tam byla také vojenská vozidla.

Armáda se v Barmě na začátku února chopila moci poté, co civilní vůdkyně země Do Aun Schan Su Ťij a její Národní liga pro demokracii (NLD) jasně opanovaly podzimní volby. Vedení armády výsledky označilo za zmanipulované a nechalo Su Ťij i řadu jejích stranických kolegů zatknout.

Převrat odsoudily západní země, z nichž některé se rozhodly na představitele vojenské vlády uvalit sankce. Vojenská junta ale diplomatický nátlak pomíjí; slíbila, že v zemi obnoví demokracii a přichystá nové volby, ale jejich termín zatím nestanovila.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy