Libyjští povstalci našli zakázané chemické zbraně

ČTK ČTK
22. 9. 2011 15:21
V nalezeném skladu by mohl být vojenský plyn yperit
Zbraní je v Libyi víc než dost. Dostávali je všichni, kdo chtěli bojovat.
Zbraní je v Libyi víc než dost. Dostávali je všichni, kdo chtěli bojovat. | Foto: Reuters

Tripolis - Libyjští povstalci hlásí nález pouštního skladu zakázaných chemických zbraní.

Mohlo by jít o vojenský plyn yperit, který prý svržený vůdce Muammar Kaddáfí ukrýval. Informoval o tom server guardian.co.uk.

Mluvčí povstalecké Přechodné národní rady (NTC) řekl, že vojáci chemikálie nalezli asi 700 kilometrů jižně od metropole v oblasti u města Džufrá. Pouštní oblast ovládli rebelové po několikadenních bojích s Kaddáfího stoupenci.

Předpokládalo se, že Libye v rámci někdejšího sbližování se Západem své zásoby chemických zbraní zničila. Podle mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) si Libye mohla tajně uschovat asi 9,5 tuny yperitu.

Kaddáfího stoupenci zároveň ve čtvrtek obvinili NATO a rebely, že při jejich útocích na město Syrta zahynulo za poslední dva dny 151 civilistů. Zprávu ale není možné nezávisle ověřit.

Povstalci se nyní snaží dobýt poslední hlavní bašty Kaddáfího věrných - Syrtu a Baní Valíd. Další Kaddáfímu nakloněné město Sabhá padlo, NTC dnes oznámila, že ho až na lokalizovaná místa odporu plně kontroluje.

Kaddáfího mluvčí Músá Ibrahím označil situaci v Syrtě za vážnou. Nemocnice ve městě podle něj přestaly fungovat, protože již nemají zásoby materiálu a zdroje elektrické energie.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy