Libyjští povstalci našli zakázané chemické zbraně

ČTK ČTK
22. 9. 2011 15:21
V nalezeném skladu by mohl být vojenský plyn yperit
Zbraní je v Libyi víc než dost. Dostávali je všichni, kdo chtěli bojovat.
Zbraní je v Libyi víc než dost. Dostávali je všichni, kdo chtěli bojovat. | Foto: Reuters

Tripolis - Libyjští povstalci hlásí nález pouštního skladu zakázaných chemických zbraní.

Mohlo by jít o vojenský plyn yperit, který prý svržený vůdce Muammar Kaddáfí ukrýval. Informoval o tom server guardian.co.uk.

Mluvčí povstalecké Přechodné národní rady (NTC) řekl, že vojáci chemikálie nalezli asi 700 kilometrů jižně od metropole v oblasti u města Džufrá. Pouštní oblast ovládli rebelové po několikadenních bojích s Kaddáfího stoupenci.

Předpokládalo se, že Libye v rámci někdejšího sbližování se Západem své zásoby chemických zbraní zničila. Podle mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) si Libye mohla tajně uschovat asi 9,5 tuny yperitu.

Kaddáfího stoupenci zároveň ve čtvrtek obvinili NATO a rebely, že při jejich útocích na město Syrta zahynulo za poslední dva dny 151 civilistů. Zprávu ale není možné nezávisle ověřit.

Povstalci se nyní snaží dobýt poslední hlavní bašty Kaddáfího věrných - Syrtu a Baní Valíd. Další Kaddáfímu nakloněné město Sabhá padlo, NTC dnes oznámila, že ho až na lokalizovaná místa odporu plně kontroluje.

Kaddáfího mluvčí Músá Ibrahím označil situaci v Syrtě za vážnou. Nemocnice ve městě podle něj přestaly fungovat, protože již nemají zásoby materiálu a zdroje elektrické energie.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Italský senátní výbor rozhodl, že Salvini má být vyšetřován. Čelí obvinění ze zneužití pravomoci kvůli blokádě lodí s migranty

Výbor italského Senátu schválil žádost soudu o zahájení vyšetřování lídra pravicové Ligy a bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, jenž čelí obvinění ze zneužití pravomoci v souvislosti s blokádou záchranných lodí s migranty. Pokud by soud shledal lídra nejpopulárnější italské strany vinným, hrozilo by mu až 15 let za mřížemi. Zároveň by mu mohlo být zakázáno zastávat politickou funkci, což by mu zabránilo usilovat o post premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy