Levicová ikona Obama je konzervativnější, než se zdá

Roman Gazdík
28. 7. 2008 0:00
Během kampaní se rétorika trochu "přehřeje", přiznává
Barack Obama
Barack Obama | Foto: Reuters

Washington/Praha - „V minulosti Barack Obama hlasoval levicověji než přiznaný socialista v Senátu Spojených států Bernie Sanders z Vermontu," prohlásil nedávno republikánský kandidát na prezidenta John McCain o svém konkurentovi Baracku Obamovi.

„Myslíte si, že je Obama socialista?" otázal se v návaznosti reportér.

"To nevím," opáčil McCain. „Znám jen jeho minulá hlasování a podle těch obvykle lidé své zvolené zástupce hodnotí."

Socialista Obama?

Některá Obamova prohlášení by skutečně mohla dát názoru o jeho zdánlivě socialistickém přesvědčení za pravdu.

V debatách se svými vnitrostranickými konkurenty v primárkách Johnem Edwardsem a Hillary Clintonovu mluvil illinoiský senátor o volném obchodu jako o „omylu" či „enormním problému".

Co se skrývá pod slupkou jménem Obama?
Co se skrývá pod slupkou jménem Obama? | Foto: Reuters

A na Severoamerické dohodě o volném obchodu (NAFTA) nezůstala v jeho proslovech před nezaměstnanými oceláři v Pensylvánii nitka suchá.

Kritizoval také Hillary Clintonovu za to, že zasedala ve správní radě obchodního řetězce Wal-Mart. Do Wal-Martu, známého tvrdým přístupem ke svým zaměstnancům, by Obama údajně „nikdy nešel nakupovat".

Zatáčka vlevo, zatáčka vpravo

Pravidlo, které rádi citují američtí političtí komentátoři, však mluví o tom, že během primárek oscilují demokraté doleva a republikáni doprava, aby se při všeobecných volbách potkali v centru.

„Co jsme vlastně u Obamy viděli, bylo to, že (v primárkách) odstartoval v ekonomické politice jako silný konzervativec a pak se posunul s Clintonovu, která se začala projevovat jako velmi populistická," říká slavná kanadská novinářka Naomi Kleinová.

Paul Volcker byl šéfem FEDu za Cartera a Reagana
Paul Volcker byl šéfem FEDu za Cartera a Reagana | Foto: US Government

Sotva však primárky skončily a Obama se stal prezidentským kandidátem strany, jmenoval svým hlavním ekonomickým poradcem Jasona Furmana, který je znám svými ódami na to, jak příznivě působí Wal-Mart na americkou ekonomiku.

(Hodně) pravé ruce

I jeho ostatní ekonomičtí rádci jsou staří konzervativci. Slavný burzián Warren Buffett nebo šéf jednoho z vůbec nejúspěšnějších investičních fondů Citadel Investment Group Kenneth Griffin.

Ani o Paulu Volckerovi nelze říci, že je socialista. Byl totiž po osm let šéfem Federálního rezervního systému (FED), americké obdoby centrální banky.

A pak je tu Austan Goolsbee, absolvent Chicago GSB, almy mater slavného propagátora volného trhu a ikony neoliberální politiky Miltona Friedmana.  

I když politici většinou nechávají své poradce ustupovat do pozadí, Goolsbeemu se během demokratických primárek podařilo přeci jen zaujmout. Mohl z toho však mít jen pramalou radost. 

V únoru totiž na veřejnost prosákl memogram, podle kterého se Goolsbee sešel s kanadskými konzulárními úředníky v Chicagu.

Chtěl je přesvědčit o tom, že to jeho nadřízený s novým projednáním NAFTy, jejíž je Kanada součástí, nemyslí vážně. Goolsbee tvrdil, že jde pouze o předvolební rétoriku.

Miláček byznysu

Po skončení primárek to koneckonců přiznal i sám Obama.

„Někdy se rétorika během kampaní přehřeje a příliš zesílí... Politici jsou tím vždy vinni a sám sebe z toho nevyjímám. Moje základní pozice se ale nikdy nezměnila... Vždy jsem propagoval volný obchod," prohlásil v rozsáhlém rozhovoru pro ekonomický magazín Fortune.

Lidé by měli více po Obamovi chtít a méně ho oslavovat, říká Kleinová
Lidé by měli více po Obamovi chtít a méně ho oslavovat, říká Kleinová | Foto: Reuters

„Pravdou je, že je zde důvod, proč mě obchodnická komunita v Chicagu obecně velice podporuje. Důvodem je to, že jsem chlápek, co podporuje růst a trhy. A vždy jsem to dělal."

A co Severoamerická zóna volného obchodu?

„Měl jsem vlastně dnes ráno hezký telefonát s kanadským premiérem Harperem... Těším se na rozhovor s ním. Příliš nevěřím v to, když lidé dělají věci jednostranně."

Zdá se tedy, že obavy o budoucnost volného obchodu v Severní Americe i hrůza z možného průniku plíživého socialismu do Bílého domu byly poněkud předčasné.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Dálnice D11 z Hradce do Jaroměře se autům otevře 17. prosince

Dokončovaný úsek dálnice D11 z Hradce Králové do Jaroměře se motoristům otevře 17. prosince. Stát bude 4,1 miliardy korun bez DPH. Jde o největší současnou stavbou na území Královéhradeckého kraje, řekl ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. Na úseku u Smiřic se v sobotu konal den otevřených dveří.

"Za necelé tři měsíce po dálnici budou jezdit auta. Diskutujeme dnes s lidmi přípravy silnic. Je to samozřejmě trochu sebeprezentace, ale chceme ukázat, že příprava a stavba dálnice není jednoduchá," řekl Mátl.

Stavba je rozdělena na dva úseky z Hradce Králové do Smiřic a ze Smiřic do Jaroměře. Stavba trasy do Jaroměře začala v dubnu 2019, z Hradce do Smiřic se buduje od února 2019.

"My jsme dokonce zrychlili, stavba se měla otevírat až v příštím roce během průběhu léta, podařilo se nám se zhotovitelem vyjednat zkrácení lhůty o osm měsíců. Příprava dálnice trvá daleko déle, to jsou někdy i desítky let," řekl Mátl. Šest až deset let příprava podle Mátla zabere vždycky.

D11 z Prahy do Hradce Králové a na státní hranici s Polskem začal stát budovat v roce 1978 a od roku 2017 dálnice končí v Hradci Králové. Z plánovaných 154 kilometrů dálnice se jezdí zhruba po 91 km. Stavba z Hradce do Jaroměře navazuje na úsek dálnice z Hradce Králové, měří 22,4 kilometru. Vede podél současné silnice první třídy na Jaroměř a Náchod. Za Jaroměří se napojí na silnici I/37.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Vyhlaste klimatickou nouzi, žádá německý aktivista. Už 27 dní drží hladovku, nyní přestal pít

Klimatický aktivista Henning Jeschke, který od 30. srpna drží v Berlíně hladovku, dnes přestal přijímat tekutiny. Pít dnes přestala také Lea Bonaseraová, která začala držet hladovku tento týden. Dvojice protestní akci vystupňovala poté, co sociálnědemokratický kandidát na kancléře Olaf Scholz nevyslyšel jejich ultimátum a veřejně neprohlásil, že v Německu panuje stav klimatické nouze. Scholz oběma přislíbil, že se s nimi sejde až po volbách.

Hladovkáři původně žádali, aby se s nimi do čtvrtka sešla trojice kancléřských kandidátů. Těmi jsou vedle Scholze konzervativec Armin Laschet a Annalena Baerbocková ze strany Zelených. Trojice původně oznámila, že s aktivisty bude jednat po volbách. Později organizátoři protestu uvedli, že Baerbocková ve čtvrtek tábor hladovkářů na louce u Sprévy nedaleko sídla parlamentu a kancléřství navštívila a s mladými lidmi hovořila.

Ve čtvrtek aktivisté vyhlásili nové ultimátum, které se týkalo jen Scholze, protože Laschet podle nich zcela zklamal. Sociálnědemokratický kancléřský kandidát výzvu k veřejnému prohlášení o klimatické nouzi nesplnil, Jeschkeho a Bonaseraovou nicméně vyzval, aby hladovku ukončili. Opětovně slíbil, že společné setkání se může uskutečnit po volbách.

"Scholzovi přes rty ani jednou nepřešel výraz ´klimatická nouze´," řekl na videu zveřejněném na Twitteru 21letý Jeschke, když oznamoval, že přestává přijímat tekutiny.

Hladovku původně zahájilo 30. srpna sedm aktivistů, šest z nich ale začalo postupně opět jíst. Tento týden se k Jeschkeovi, který odmítá potravu jako poslední z původní skupiny, přidala 24letá Bonaseraová. Dnes oba přestali také pít.

Zdroj: ČTK
Další zprávy